De immense kloof tussen snoozers en niet-snoozers Lekker makkelijk Zit ik in een bubbel? Ken ik alleen maar snoozers? 'Ouderen kenden een andere samenleving en missen die' 9 zoeker. Omdat het moeilijk is een zaamheid te herkennen, kun je be ter direct zijn en ernaar vragen. Vraag, luister en geef een ander een duwtje om te helpen Hoe kun je iemand helpen die eenzaam is? Fahner geeft drie tips. O Vragen: ,,Als je vermoedt dat ie mand worstelt met eenzaamheid, dan kun je er het beste rechtstreeks naar vragen. 'Ben je soms een beetje eenzaam?' Dan heb je de grootste kans dat je een eerlijk antwoord krijgt.'' 0 Luisteren. ,,Het is altijd goed om aandacht aan iemand te besteden en te luisteren. Er zijn veel coaches die zich speciaal richten op dit thema en je kunnen leren hoe je een goede luisteraar wordt.'' 0 Geef een duwtje: ,,Ik las een ver haal van een journalist wier moeder eenzaam was geworden na het over lijden van haar vader. Dat uitte zich praktisch in het feit dat ze niet meer de moeite nam voor zichzelf te ko ken. Die dochter nam het initiatief en zette op een dag voor haar moe der de pannen weer op het vuur. Daarmee gaf ze een signaal af en werd die moeder zich ervan bewust. Sindsdien kookt ze weer. Het zijn soms kleine dingen waarmee je een voorzetje kunt geven.'' Zelf eenzaam? Ga de deur uit! Wie worstelt met eenzame gevoe lens, kan volgens Fahner zichzelf proberen te helpen. ,,Er is een cursus Creatief Leven, waarbij mensen opdrachten krijgen. Bijvoorbeeld: schrijf op wie je alle maal kent. Vaak denken mensen dat ze geen vrienden of kennissen meer hebben, maar als ze dan gedwongen worden een lijstje te maken, valt dat alleszins mee. Er was een meneer die na het overlijden van zijn vrouw alleen nog maar in zijn eentje op een zolderkamer met modeltrein tjes speelde. Sinds hij die cursus volgt, maakt hij weer contact met anderen en komt hij veel meer bui ten de deur.'' De deur uitgaan is sowieso een goed idee. In veel steden zijn initia tieven voor diners. Fahner: ,,Ik sprak Fred Beekers van de Nationale Coa litie tegen Eenzaamheid en oprich ter van Resto VanHarte. In dit res taurant kan iedereen aanschuiven aan een gemeenschappelijke eet tafel. ThuisHuis is een vergelijkbaar initiatief, dat is een soort studenten huis voor ouderen. Heel leuk en zin vol.'' Uitgaande e-mail, naar: Nynke en Alex, 7:08 uur: 'Miracle Morning mijn r**t. Ik MOEST eigenlijk om 6 uur op staan, maar ik heb gewoon een uur gesnoozed. EEN UUR! Iedere zes minuten die telefoon uitgeslagen!' Een dikke maand terug schreef ik hier al over het boek Miracle Morning, en inmiddels besloot ik uit te proberen hoe het is om 's ochtends om 6 uur op te staan. Wat me natuurlijk niet is gelukt. Zoals me eigenlijk nooit iets struc tureel lukt dat goed voor me is: sporten, niet tot middernacht voor de tv hangen, niet meteen een em mer Ben Jerry's leegeten zodra je alleen thuis bent. En dus: niet snoozen. Wat zeg maar aan de basis ligt van 'Miracle Morningen'. Ooit vroeg ik op Twitter wie er snoozede en wie niet, en ik was werkelijk verbaasd over het schisma in de samen leving wat dat betreft. Daar hoor je dan weer nooit iemand over bij Jinek, over de immense kloof die er door de mensheid loopt, tussen de snoozers en de niet-snoozers. Eigenlijk verwachtte ik dat ieder een diep in z'n hart een snoozer is. Dat het grootste deel van de twit- terenden zich vreselijk opwond over de domheid van de snoozer verbaasde me. Zit ik in een snoo- zerbubble? Omring ik mij met mensen die niet uit bed willen komen en denk ik daarom dat het grootste deel van de mensheid niet uit bed kan 's ochtends? Vragen, vragen en evenzo weinig antwoorden. Hoe dan ook, het nadeel van het ruiken aan de Miracle Morning (wat behoorlijk vies klinkt, sorry daarvoor) is dat ik nu wel vaak dénk dat ik best om 6 uur uit bed kan, maar dat ik dat evengoed niet doe. De ochtend-Hanneke is ge woon een totaal ander persoon dan de avond-Hanneke. De avond- Hanneke zegt monter: 'Hup, mor genvroeg gewoon even de schou ders eronder. Lekker opstaan! Heerlijk! Koffie! Ontbijt! Rust!' Terwijl de ochtend-Hanneke zich alleen maar omdraait en mompelt: „Natuurlijk niet, gek." Snurk. En zo komt het dat ik me steeds vaker vergis, 's avonds. Dat ik op de bank voor de tv besluit om het nog wachtende werk gewoon even om 6 uur 's ochtends te doen. Zoals vanochtend dus. Gelukkig zit in dit probleem voor de jonge ouder ook meteen het antwoord besloten: de televi sie. Dachten we als kinderen dat ouders ons voor de televisie zetten omdat wy dat leuk vonden, tegen woordig leer ik steeds meer dat kinderen ervoor mogen omdat de ouders dat gemakkelijk vinden. Uitgaande e-mail, naar: Nynke en Alex, 7:13 uur 'Dus nu doe ik gewoon wat iedere ouder doet: mijn dochter voor de tv zetten en met een emmer koffie mijn werk doen.' Lekker makkelijk. I rest my case. -Hanneke Hendrix Nynke de Jong (33), Hanneke Hendrix (38) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. m Eenzaam, een zoektocht naar betekenis, oorzaken en oplossingen van Nels Fahner verschijnt dinsdag bij Kok Boeken centrum Uitgevers (€18). Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. De afgelopen weken probeerde Hanneke, geheel volgens de 'Miracle Morning- methode', om 6 uur op te staan. GO ZATERDAG 19 JANUARI 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 81