Straks wordt er weer een vader geboren Lessen over eenzaamheid David Arjan Hoe heb ik het tot nu toe gedaan? Ben ik een goede vader? Eenzaamheid is misschien wel het grootste probleem van onze samenleving, zegt journalist Nels Fahner (33). Hij schreef een boek over de oorzaken en mogelijke oplossingen. Dit kunnen we van hem leren. 8 David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. De kans bestaat dat precies op het moment dat jij deze woorden leest, ik een navel streng aan het doorknippen ben. Nu is dat niet iets wat ik elke dag doe, maar mijn lief is precies veertig weken zwan ger. Het is dus geen gekke gok dat ons kindje dezer dagen zal worden geboren. Ik verheug me erop, zeg ik, de man, makkelijk pratend, met een hoofd vol warme herinneringen aan die magi sche vorige keren. Omdat ik weet dat op zo'n dag niet al leen een kind wordt geboren, maar ook een moeder en een vader. We beginnen als het ware allemaal weer opnieuw. In deze verstilde weken voor de geboorte laat ik de afgelo pen jaren nog eens door mijn hoofd gaan. Hoe heb ik het gedaan tot nu toe, bij de drie oudere kinderen? Ben ik een goede vader? Ik weet dat ik doe wat ik kan - met liefde en aandacht, met tijd en begrip. Maar ik weet ook dat ik vaak ongeduldig ben, niet altijd zin heb in heel veel lawaai en soms vergeet dat ze nog zo klein zijn. De oudste bij ons thuis is pas 6 jaar, maar toch weet ik nu al minstens drie dingen die ik bij onze jongste spruit beter wil doen. Ik corrigeer ze veel te vaak op hun gedrag. Door te zeg gen: doe dat niet, of doe dat juist wel, zonder uit te leggen waarom ik dat graag wil. Soms dreig ik er zelfs bij. 'Ruim je spullen op of je moet naar je kamer.' Sowieso praat ik te vaak in gebiedende wijs tegen ze, terwijl ik er zelf een hekel aan heb als iemand dat tegen mij doet. Ik kan het ook ge woon vragen. Of beter nog, het goede gedrag zelf laten zien in plaats van te vertellen hoe het moet. beschermen tegen toekom stige pijn. Ik haal ze al uit elkaar bij het begin van een ruzie, terwijl het natuurlijk verrukkelijk is om soms keihard met je broer of zus te vechten. Daardoor missen ze ook de kans om zichzelf te corrigeren, het conflict zelf te beëindigen en het daarna weer goed te maken. Door hun gevecht te stop pen, stopt ook het leren. Het derde wat ik doe, is mijn kinderen emotioneel over schatten. Omdat ze allemaal nogal bijdehand zijn, heb ik de neiging om te denken dat ze al het inlevingsvermogen of het zelfinzicht van een vol wassene hebben. Ik weet dat ik niet de enige ben: uit onderzoek blijkt dat meer dan 90 procent van de ouders hun 4-jarige kind inschatten op de emotionele ontwikkeling van een 7-jarige - met frustratie en onbegrip als gevolg. Ik weet nu al dat ik veel van deze dingen alsnog verkeerd zal doen. Gelukkig geeft dat niet. Misschien zit mijn belangrijkste les daar wel in. wat ik allemaal verpruts, leer ik mijn kinderen hopelijk dat er één ding veel erger is dan foutjes maken: proberen geen fouten te maken. -Arjan Vergeer 40 procent van de Neder landers voelt zich weleens eenzaam 10 procent van de Nederlanders heeft stelselmatig te maken met eenzaamheid; 40 procent voelt zich af en toe eenzaam, stelt Nels Fahner in zijn boek Eenzaam, een zoektocht naar betekenis, oorzaken en oplossingen. Fahner: ,,Ik vind het opvallend dat eenzaamheid vaak met ouderen wordt geassocieerd, maar het is ook een serieus probleem onder jongeren en daar gaat maar heel weinig onder zoeksgeld naartoe.'' Waarom oude ren regelmatig te maken hebben met eenzame gevoelens, kan Fahner wel verklaren. ,,Zij hebben een andere sa menleving gekend en missen die. We komen niet zo veel meer bij elkaar thuis als vroeger, maar spreken af in een koffietentje. Dat is een stuk min der persoonlijk. Daarnaast spelen onze contacten zich in deze tijd af via WhatsApp op de smartphone in plaats van face to face.'' Ook bij migranten komt eenzaam heid vaker voor, zegt Fahner. ,,In eer ste instantie door het gemis van hun vaderland. Maar ook doordat hun verwachtingen over het leven vaak anders waren dan het nu uitpakt. Ze dachten ooit naar hun vaderland te rug te keren, dat hun kinderen voor ze zouden zorgen. Allemaal zaken die niet zijn uitgekomen. Afgezien daarvan hebben ze te maken met een taalbarrière die hun dagelijks leven moeilijker maakt. Als je ouder wordt verleer je vaak je tweede taal voor een deel." »Er is eenzaamheid op emotioneel, sociaal en existentieel niveau Fahner: ,,Wat mij het meest ver baasde tijdens mijn onderzoek is dat je op verschillende manieren eenzaam kunt zijn. Emotionele een zaamheid, dus het missen van ie mand die heel nabij staat, is iets heel anders dan sociale eenzaamheid, dus het missen van een kennissenkring, En existentiële eenzaamheid, een ge voel van vervreemding ten opzichte van de maatschappij, is weer een an der soort eenzaamheid." Grote veranderingen in je leven zijn een risico Fahner: ,,Eenzaamheid gaat vaak gepaard met een grote verande ring in een leefsituatie, zoals een verhuizing of het verlies van een partner. Mensen raken daardoor hun stabiele basis kwijt. Eenzaamheid houdt niet alleen in dat je weinig mensen om je heen hebt. Je kunt ook eenzaam zijn met veel mensen om je heen. Eenzaamheid is het ervaren van gemis van betekenisvolle relaties. Dat is een gevoel, een combinatie van gevoelens eigenlijk. Een verdrietige leegte, machteloosheid en de angst om contact te maken met anderen. Hoe langer dat gevoel aanhoudt, hoe groter de eenzaamheid wordt.'' Herkennen is lastig, niets is wat het lijkt ,,Die ene oude meneer die je op straat krom ziet lopen met een stok en weinig praat, hoeft hele maal niet eenzaam te zijn. Misschien heeft hij het prima voor elkaar en drinkt hij regelmatig een kop koffie met zijn vrienden'', zegt Fahner. Niets is wat het lijkt, zegt de onder- NELSFAHNER Het tweede wat ik onhandig doe, is ze steeds weer willen ZATERDAG 19 JANUARI 2019 GO N Zolang ik zelf kan lachen om Schrijf alle mensen op die je kent MEREL BRONS Nels Fahner spoort mensen aan elkaar te helpen, bijvoorbeeld door goed naar ie mand te luisteren. FOTO MARCO OKHUIZEN Nels Fahner is neerlandicus en werkt als freelance journalist onder meer voor het Friesch Dagblad en christelijk opinie tijdschrift CW. Vorig jaar ver scheen van zijn hand het boek Droef gemoed, waarvoor hij pries- ter en kunsthistori cus Antoine Bodar interviewde over zijn depressie. Een boekhandelaar bracht Fahner op het idee voor een boek over een zaamheid. „Hij wees me erop dat er geen praktisch boek over een zaamheid in de schappen lag. Hij dacht dat daar wel behoefte aan was. Hoe meer ik me in het onderwerp ver diepte, hoe nieuws gieriger ik werd. Want waarom komt eenzaamheid zo veel voor in onze maatschappij en waarom is het ei genlijk zo'n taboe?'' Reageren? Mail naar zo@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80