Online marktplaatsen op een rij Ik marktplaats, jij markplaatst, wij marktplaatsen. Maar er zijn meer online verhandelsites. De vier belangrijkste op een rij. 'Mensen met dezelfde liefoebberij vinden elkaar gemakkelijk' 5 Marktplaats Catawiki »Etsy »eBay Online marktplaatsen zijn een nimmer aflatende aanvoerbron voor liefhebbers van tweedehands spullen. Toch bedienen de grootste sites elk een andere doelgroep. Waar de één een online marktplaats afschuimt om zijn verzameling obscure posters van Litouwse pin ups te completeren, gebruikt de ander 'm voor de aankoop van een vintage boekenkist om een esthe tisch verantwoord konijnenhok van te timmeren. Wat de doelgroepen gemeen hebben, is dat we ze in het afgelo pen decennium massaal zijn gaan gebruiken. Aan die groei ligt niet onze Nederlandse handelsgeest ten grondslag, maar onze smart- phone. Martijn Arets, onderzoeker bij de Universiteit Utrecht en trendwatcher van de platform- economie: ,,De snelheid waarmee deel- en klusplatformen worden geadopteerd, hangt af van de in- ternetdichtheid van een land en met de snelheid waarmee een be volking technologie omarmt. Noord-Europese landen lopen voorop. Daarbij is online betalen een stuk veiliger geworden. Ook belangrijk: mensen met dezelfde liefhebberij vinden elkaar nu ge makkelijker.'' Alles kan op Marktplaats. Het platform heeft 36 product groepen en 1800 rubrieken. Catawiki maakt het mogelijk om als gewone sterveling een bijzonder object aan een ver zameling toe te voegen. Het platform opereert interna tionaal en heeft tweehonderd experts in dienst die de objec ten cureren. Als je al een kat in de zak koopt, dan is het een raskat. eb y GO ZATERDAG 19 JANUARI 2019 Veilingen (ver)koop je je waar MARLOUS SNIJDER rTRATF VI.lj|l AAR EN SIXMA Hier >- Zodra een bedrijfs naam een werk woord wordt, mag je stellen dat een platform een landelijk begrip is geworden. Nederlanders marktplaatsen sinds 1999, het platform verwelkomde in 2015 zijn 1 miljardste advertentie. Doelgroep: Heel Holland Marktplaatst. Per maand trekt de site 7,3 miljoen bezoekers. Zo werkt het: Je opent een gratis account met een e-mail- adres. De meeste advertenties zijn gratis. Je advertentie extra laten opvallen kost geld; vanaf 20 cent. Wanneer gebruik je het? Marktplaats is de bekendste advertentiesite van Nederland en bereikt dagelijks 1,3 miljoen unieke bezoekers (ergo: poten tiële kopers) per dag. Vrijblijvende biedingen en het risico een kat in de zak te kopen. Overigens is er wat dat laatste betreft veel verbeterd sinds Marktplaats het 'gelijk oversteken'-principe introdu ceerde. Hierbij geef je als ver koper de garantie dat geld pas wordt uitbetaald als het pakket bij de koper is bezorgd. Catawiki is een online veilinghuis. Zoals de naam doet vermoeden, is deze site ook een digitale encyclo pedie (wiki-verzameling) van verzamelaarscatalogi. Doelgroep: (Gepassioneerde) verzamelaars. Doet geen uit spraak over bezoekersaantal len. Zo werkt het: Registratie is gratis. Je logt in met een Face- bookaccount of e-mailadres. Een koper betaalt 9 procent opgeld, een verkoper 12,5 procent commissie. Wanneer gebruik je het? Je (ver)koopt objecten via vei lingen. Je brengt je verzame ling in kaart, houdt bij wat je wilt toevoegen en houdt con tact met andere verzamelaars. De commissie is behoorlijk hoog. En je zal, door alle ken ners die meekijken, niet snel een koopje treffen. Op deze wereld wijde marktplaats verkoop je niet alleen vintage, maar ook je zelfontworpen, handgemaakte artikelen. Dit laatste maakt het platform uniek in zijn soort. Tweede hands koopwaar moet ouder zijn dan 20 jaar. Doelgroep: Kopers (waarvan 75 procent vrouw) die op zoek zijn naar unieke producten. Wereldwijd 177 miljoen bezoe kers per jaar. Zo werkt het: Etsy werkt met het shop in shop-principe. Een account is gratis. Per item dat je te koop aanbiedt, betaal je een commissie van 20 dollar cent. Daarvoor staat het artikel 5 maanden in je winkel. Per transactie draag je 5 procent transactiekosten af. Betalingen verlopen via Etsy. Wanneer gebruik je het? Een webshop openen zonder al te veel rompslomp? Dan is dit the marketplace to be. Etsy is de ideale manier om er achter te komen ofeen web winkel iets voor je is. Je hebt een wereldwijd publiek tot je beschikking. Etsy is zo hard gegroeid dat zowel opvallen als verko pen moeilijker is geworden. Het wereldwijd opererende online verkoopplatform dat Marktplaats in 2004 voor 225 miljoen kocht. Het werkt in grote lijnen het zelfde als Marktplaats. Doelgroep: Verschilt per land. Wereldwijd 54 miljoen bezoe kers per jaar. Zo werkt het: Je logt in met een Facebookaccount of mail adres. Op eBay staan buy it now-advertenties en auctions. Op de laatste moet vanzelf sprekend worden geboden. Betalen verloopt via PayPal. Wil je in het buitenland verko pen, dan betaal je plaatsings kosten voor een advertentie en voor een succesvol geveild artikel 8 procent commissie. Wanneer gebruik je het? Of je nu je zolder wilt opruimen of een webwinkel beginnen, op eBay ligt de wereld aan je voeten. Een bod is bindend en ver kopers bouwen een betrouw baarheidspercentage op. Klan ten zitten over de hele wereld. eBay is soms wat onover zichtelijk. Zoeken met Engelse termen levert meer op, dus pak het woordenboek erbij om nauwkeurige zoektermen op te kunnen geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77