veel meer mee doen' Sfeerverlichting op kantoor neemt gevoel van kou weg Dit zegt de wetenschap Eureka! Begin altijd met anekdote Via app bepaalt medewerker zelf licht en klimaat op de werkplek Als je een liedje in je hoofd afspeelt, reageren de hersenen alsof je het liedje ook echt hoort 23 van een specifiek liedje. Als mensen verdrietig zijn, hebben ze de neiging naar weemoedige muziek te luisteren in plaats van vrolijke. „Muziek is een veilige manier om negatieve gevoe lens te verkennen.'' Sommige muziekgenres worden sterk geassocieerd met 'negatief. Fado- en operanummers zijn vaak verdrietig, death metal drukt boos heid uit. ,,Dat zit deels in bepaalde as pecten van muziek, zoals het soort akkoorden. Liedjes in een mineur toonsoort worden als verdrietig be schouwd. Consonante noten klinken goed samen, maar disso- nante noten geven een ruw geluid en dat vinden mensen negatief klinken.'' Veel sporters gebruiken muziek met een harde, re gelmatige beat om zichzelf voor een wedstrijd of trai ning op te peppen. Strijd liederen als Eye of the Tiger helpen om jezelf als on overwinnelijk te presente ren en je tegenstander te intimideren. Schaefer doet vooral on derzoek naar de toepas sing van muziek in de ge zondheidszorg. ,,We kun nen daar veel meer met muziek dan we nu doen. Het is belangrijk dat we specifiek maken wat we willen aan pakken. Bij dementerenden helpt muziek nauwelijks bij verbetering van het geheugen, maar kan het wel helpen bij onrust, angst of paniek. We kunnen proberen patiënten re laxter een operatie in laten gaan met kalmerende muziek die effect heeft op de spierspanning en hartslag.'' Autisme Bepaalde elementen uit de muziek kunnen behulpzaam zijn voor een specifieke groep patiënten en proble men. Waar de ene muziektherapie mensen met autisme kan helpen te communiceren, daar kan een andere toepassing van muziek iemand met parkinson helpen lopen. Concluderen dat muziek als medi cijn gebruikt kan worden, gaat Schae- fer nog te ver. „Interventies kunnen we pas goed inzetten als we een idee hebben van de onderliggende me chanismen in het brein. Wat gebeurt er in het lichaam als je muziek hoort? Ik onderzoek onder meer de invloed van muzikaal ritme bij bewegingsre- validatie. Een beat of bepaald ritme kan mensen wellicht helpen bij een stabielere beweging of betere timing. Maar misschien zijn ook juist moti vatie en plezier hierin belangrijk.'' Als iets uniek is voor de mens, dan is het dat we bij het horen van mu ziek automatisch de neiging hebben mee te bewegen of te klappen. Be kend zijn de filmpjes van de papegaai die meebeweegt op muziek van de Backstreet Boys of de zeeleeuw die danst op het nummer Boogie Wonder land. ,,Die dieren kunnen dat, omdat het is aangeleerd of wordt aangemoedigd door mensen. Een aap kan dat weer niet. Sommige dieren kunnen ont zettend goed tonen horen, maar die functie lijkt anders te zijn dan hoe wij naar muziek luisteren. Bewegen op muziek, zoals wij dat doen, lijkt uniek te zijn voor de mens.'' Op kantoren is het altijd óf te koud óf te warm. Dat hoef niet per se via de thermostaat te worden geregeld. Ook de verlichting kan een rol spelen. Kijk op de site bij /wetenschap KAJ VAN ARKEL Waarom zitten vrouwen rillend op kantoor, terwijl hun manne lijke collega's in een T-shirt rond lopen? Daar is een simpele verkla ring voor. De werktemperatuur is afgestemd op het lichaam van de gemiddelde man. „En omdat vrou wen over het algemeen een tragere stofwisseling hebben dan man nen, vinden ze het eerder koud en geven ze de voorkeur aan warmere ruimtes'', vertelt gezondheidswe tenschapper Marije te Kulve. Te Kulve heeft mogelijk een op lossing voor dit probleem gevon den. Niet de thermostaat hoger draaien, maar een lamp met 'aan genaam' licht ophangen. Te Kulve onderzocht bij 65 vrouwen het ef fect van verlichting op de tempe- ratuurbeleving. Uit haar studie blijkt dat de kleur en felheid van verlichting een ruimte kouder of warmer kan laten aanvoelen dan deze in werkelijkheid is. Ze pro moveerde onlangs op dit onder werp aan de Universiteit Maas tricht. Hoe we licht ervaren - warm of koud - is afhankelijk van de kleur- temperatuur. Deze wordt uitge drukt in graden Kelvin (K). Daar voor geldt: hoe hoger de kleurtem- peratuur, hoe kouder het licht. Bij 1200K - de kleurtemperatuur van een kaarsvlam - spreken we van warm licht. Bij 5600K - de kleur- temperatuur van daglicht - spre ken we van koud licht. Warm licht heeft een rode of gele gloed, koud licht een witte of blauwe gloed. Die kille kantoorlampen eruit en sfeerverlichting erin, zou je zeggen, maar dat is te makkelijk gedacht. Wat als 'aangenaam' wordt ervaren, varieert per indi vidu. „De een vindt verlichting te koel, de ander te warm. Weer een ander vindt het schijnsel te fel, of juist te zwak", aldus de onder zoekster. Te Kulve kan de onderlinge ver schillen in voorkeur niet verkla ren. Dat vergt verder onderzoek. Wel zou het zo kunnen zijn dat ons geslacht van invloed is. An dere studies suggereren dat man nen eerder kiezen voor koeler licht, terwijl vrouwen de voorkeur geven aan warmer licht. Wat mo- gelijk ook een rol speelt, is de cul turele achtergrond van mensen. „In landen met een tropisch kli maat gebruikt men thuis of op de werkplek vaak koude verlichting. In landen met een gematigd kli maat, zoals Nederland, neigt men eerder naar warme verlichting.'' Hoe verbeteren we dan wel de kantoortemperatuur? Te Kulve denkt aan een systeem waarbij werknemers zelf kunnen bepalen hoe warm of koud hun plek is. Dat gebeurt al in The Edge te Amster dam, het slimste kantoorgebouw van Nederland. Met behulp van een app kunnen medewerkers het licht en klimaat van hun individu ele werkplek regelen. Volgens Te Kulve zorgt een der gelijk systeem niet alleen voor een prettigere werkomgeving, maar bespaart het ook op de stookkos ten. Door slim gebruik te maken van licht en kleur kan de airco of thermostaat een standje lager. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Ionica Smeets (39), hoogleraar wetenschapscom municatie bij de Universiteit Leiden. ,,Toen ik nog wiskundige was, kon je mij 's nachts wakker maken en op com mando kon ik vertellen wat voor onderzoek ik aan het doen was en waarom het belangrijk was. Dat was heel praktisch voor mij. Als hoogleraar weten schapscommunicatie doe ik onderzoek naar hoe we tenschappers en universi teiten communiceren. Ik vind het belangrijk dat kennis gedeeld wordt en dat universiteiten naar buiten treden. Het onder zoek wordt er mooier door en de impact groeit. Ik onderzoek wat wel en niet werkt in de weten schapscommunicatie. Mijn eurekamoment be leefde ik tijdens een le zing aan theoretische na tuurkundigen. Erik Ver linde organiseerde een congres en had bewust iemand uitgenodigd uit een ander vakgebied. Ik legde aan zijn gehoor uit dat het in de weten schapscommunicatie vaak ineffectief is om veel in formatie te geven als je mensen wilt overtuigen. Ik kwam met allerlei stu dies die dit onderschre ven. Het resultaat? De zaal reageerde heel mat en geen van de natuurkundi gen was overtuigd. Wat ironisch genoeg precies bevestigde dat informatie geven inderdaad mensen niet overtuigt. Als ik nu een lezing geef- en dat is ook mijn advies aan iedere wetenschapper - dan begin ik met spraak makende voorbeelden en anekdotes. Ik leg din gen uit en vermijd vakjar gon. En nee, ik vind niet dat elke wetenschapper moet twitteren. Wel ben ik van menig dat een universiteit zaken als onderwijs, on derzoek en het naar bui ten treden eerlijk moet verdelen en waarderen. De een kan veel beter col lege geven, terwijl de an der aanschuift bij De We reld Draait Door en het Gala van de wetenschap.' -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met vanvnederland GO ZATERDAG 19 JANUARI 2019 FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71