'Gezondheidszorg kan er 22 Muziek is een van de krachtigste middelen om emoties op te roepen. Waarom maakt een liedje ons blij, actief of juist rustig? Neuropsycholoog Rebecca Schaefer geeft een inkijkje in ons muzikale brein. Gevoel Motoriek Klank Plezier Muziek activeert het hele brein. Klank, ritme en melodie kunnen invloed hebben op een specifiek deel van de hersenen. Gehoor Ritme Concentratie Emotie Geheugen Zicht aat een te vroeg ge boren baby naar harpmuziek luiste ren en het heeft een positief effect op de groei. Gestrest? Zet muziek op van Verdi of de aria's in Puccini's opera Turan- dot. De repeterende cyclus van 10 seconden lijkt op een hartslag en kalmeert. Wil je als wijnhandelaar dat klanten dure wijn kopen? Speel in je winkel klassieke muziek. Tal van onderzoeken 'bewijzen' de positieve invloed van muziek op het brein en gedrag. Sommige heb ben een hoog 'broodjeaapgehalte'. Dat koeien meer melk produceren als ze Beethoven horen bijvoor beeld. Of dat luisteren naar Mozart je slimmer maakt. „Sommige on derzoeken moet je met een korreltje zout nemen, omdat ze niet goed zijn opgezet'', zegt Rebecca Schae fer, neuropsycholoog aan de Uni versiteit Leiden. Schaefer waakt voor stellige, alge mene conclusies op basis van kleine studies. Wetenschappers weten na melijk nog niet hóe het brein pre cies reageert op muziek. Maar dit er van alles in de hersenen gebeurt, is duidelijk. ,,Muziek is een van de krachtigste middelen om emoties op te roepen. Je kunt jezelf ermee in een bepaalde stemming brengen. Zelfs als je een liedje in je hoofd afspeelt, activeren de hersenen op een vergelijkbare manier als bij het daadwerkelijk ho ren van een liedje.'' De vraag wat muziek met het brein doet, is niet in één antwoord te vatten. Muziek kan het hele brein activeren. Elk element, zoals ritme, klank, melodie en harmonie, kan invloed hebben op een specifiek deel van de hersenen. ,,De reactie op muziek gaat vanuit het gehoorgebied alle kanten op. Het zorgt ervoor dat in de hersenen van alles tegelijk gebeurt. Het prik kelt hersengebieden die betrokken zijn bij onder meer emotie, moto riek, geheugen en taal.'' Het acti veert, ontspant, maakt vrolijk of juist verdrietig. Verdrietig Hoe de hersenen muziek vervol gens interpreteren, hangt van ver schillende factoren af. Het kan asso ciaties oproepen met een gebeurte nis. Is dat een positieve herinnering, dan komt er dopamine vrij en wordt een mens blij van het horen ZATERDAG 19 JANUARI 2019 GO A De sensorische cortex: belangrijk voor bespelen van muziekinstrument, om snaren en toetsen te voelen. De motorische cortex activeert bewegin gen van handen om een muziekinstru ment te bespelen of om te dansen. De hersenbalk verbindt linker- en rechter hersenhelft. Muziek activeert vooral rechterhelft bij verwerking toonhoogte en klank. Ook linker hersenhelft wordt actief. Het pleziercentrum. Bij afgifte van dopamine zorgt de nucleus accumbens voor een prettig gevoel Maakt dat we genieten van muziek. De gehoorschors (auditieve cortex) neemt tonen waar en verwerkt en analyseert geluid. Het cerebellum verwerkt ritme en maat, stuurt bewegingen aan. Belangrijk voor het kunnen volgen van een beat. De prefrontale cortex zorgt dat we geconcen treerd naar muziek luisteren en kunnen beoordelen of we het wel of niet mooi vinden. De amandelen verwerken emoties die muziek kan oproepen. De hippocampus zorgt dat muziek in het langetermijngeheugen blijft en een liedje oude herinneringen of nostalgie oproept. De visuele cortex zorgt dat we bladmu ziek kunnen lezen en kunnen kijken naar een concert of dans. Muziek gaat met ons brein aan de haal TONNY VAN DER MEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70