'Hij kreeg angst dat ik zou weggaan. Dat is wat zijn hele leven beheerst heeft: angst. Echt angst' 21 „Zijn moeder woonde daar op de boulevart, zo als hij dat zei toen we er eens waren. Hij liet mij de Javastraat zien. Zijn geboortehuis. Het was te koop en ook twee huizen in het stuk waar wij later zijn terechtgekomen. Een van de huizen had een opkamer. Vonden we mooi. Konden we voor een habbekrats kopen. Ik merkte meteen een verandering bij Willem. Zijn connectie met Enschede." „Nu weer door de biografie, maar ik ben niet voor niets vijftien jaar alleen geweest. Ik had dat echt wel nodig. Dat denk ik, achteraf be zien." „Het was wel een man van wie je moest afkic ken, om het zo te zeggen. Ik bedoel het niet naar. Nu door de biografie zie ik hoe ik daar mee bezig ben geweest, dat met Willem. Hoe ik dingen voor hem moest regelen, maar ook wat ik voor hem moest achterhouden. Mijn twee dochters waren er ook zo op ingesteld. We hadden een soort driespan. Niet tegen Willem, maar voor Willem. We wisten van sommige dingen meteen: als hij dit weet, is hij daar dagen kapot van. Dat hielden we dan stil. Ik ben vijftien jaar alleen geweest. Dat was no dig. Om mezelf te resetten.'' „Het begin en het einde. Het begin was altijd een drama van een uur. 'Moet ik dit weer doen voor het geld?!' Maar dan ging hij aan het werk. Van het proces zelf hoorde ik alleen de type machine." „Niet wat hij voor televisie maakte. Wel eens als hij zelf tevreden was over een gedicht. Ben Ali Libi liet hij mij lezen. Hij zag het als een ambacht. Klokslag half zes kwam hij beneden. Dan hoorde je zo'n Grolschflesje opengaan en ging hij zitten. 'Zo, ik heb het weer verdiend.' Een biertje, bedoelde hij. En natuurlijk had hij zijn licht-autistische trekjes. Hij sloeg zo hard op zijn typemachine, dan sloegen de o'tjes door het papier. Ging hij een hele middag aan de achterkant een stukje papier plakken zodat de o'tjes weer dicht waren. Dat was nou Wil lem." „Een enorme vriendschap bestond er tussen deze twee Tukkers. Willem was helemaal ka pot toen Harry overleed. In die tijd kwam Willem Twente al niet meer uit. Toen zijn jongste zoon Rutger trouwde (Wilmink had twee zoons, red.), kon hij er niet naartoe. Ik wist van tevoren dat hij het niet kon. Ik zei: 'Zeg nou eerlijk dat je het niet redt. Dan kan hij zich daar op instellen.' Maar hij zei niets. Wat voor een enorme verwijdering heeft ge zorgd. Ze trouwden op de Keizersgracht. De mensen stonden op het bordes te wachten. Kwam er geen Willem uit de auto. Ik hoorde ze zeggen: 'Dan hebben we voor niks ge wacht'. Een mens zit soms moeilijk in elkaar." „Toen hij hier woonde niet meer. Hij werd in Enschede meteen opgenomen. Vond hij ge weldig. Mensen gingen aan de gang met zijn teksten. Het gaf hem zo'n vertrouwd gevoel dat mensen hem hier weer waardeerden. Het is misschien een beetje eigenwijs van mij, maar bij het Willem Wilmink versus Harry Bannink gedoe dat soms de kop opsteekt, denk ik: een Tukker is een Tukker. Willem is weggegaan en is teruggekomen. Harry is weg gegaan en wilde helemaal niet meer naar En schede. Hij kwam af en toe bij ons, maar hij was altijd blij als hij Enschede uit kon. Niet erg. Maar Willem wist dat ze hem hier erg waardeerden, ook omdat hij was teruggeko men. Net als Jan Cremer. Cremer heeft eens gezegd: 'Als ik Enschede uitga, draai ik in de stilstaande trein nog een drol'. Dat waardeert een Tukker niet. Willem zei: 'De Twentse mensen zijn blij dat ik er ben'. Het heeft hem enorm goed gedaan. Hij heeft moeilijke tijden gehad, maar hij heeft het langer volgehouden door hier naartoe te komen. Met mij, dat weet ik wel zeker." GO ZATERDAG 19 JANUARI 2019 Jullie gingen later naar Enschede. Voor jou een stap, voor Willem was het thuiskomen. Ben je nog veel met hem bezig? Hoezo? Heb je veel van zijn creatieve proces gemaakt? mee- Wobke Wilmink in het Ensche- dese café Het Bolwerk, de stamkroeg van Willem. Rechts haar in 2003 overleden man, met de pen in de aanslag. FOTO'S CARLO TER ELLEN EN GEORGE NUSMEIJER Las hij dan later voor? Hij had een hechte band met Harry Ban- nink, de componist. Lange tijd was er dat gevecht om erkenning. Elsbeth Etty: In de man zit nog een jongen. Biografie van Willem Wilmink. Hardcover. 544 blz. 34,99 euro. Nijgh van Ditmar. Verschijnt aanstaande dinsdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69