Weduwe Wobke Wilmink blikt terug op een bijzondere relatie 20 Wobke Wilmink (70), de weduwe van dichter en liedjesschrijver Willem, had na diens overlijden vijftien jaar nodig om bij te komen. „Hij was een man van wie ik moest afkicken. Niet naar bedoeld." Dinsdag verschijnt de biografie van Willem Wilmink. 'Ik ben na de dood van Willem vijftien jaar alleen geweest. Dat was nodig. Om mezelf te resetten' „De allereerste keer was in Amsterdam bij Piet de Leeuw, een restaurant aan de Noor derstraat waar hij elke avond zat te eten. Dat wist ik toen nog niet. Ik was goed bevriend met Frank Kramer, de oud-voetballer en com mentator. Die at daar ook af en toe. Ik geloof dat Willem er die avond al zat. Frank zei dat hij bij ons aan tafel moest komen zitten. Zo heb ben we ons eerste contact gehad. Die man moet helemaal gek van mij geworden zijn. Ik zat bij de Rode Vrouwen, bij de feministes. Moest hij niets van hebben. En ik zat in een heel moeilijke situatie met mijn ex." „Nee, maar wel bijna, hoor. Willem kwam ook uit zo'n situatie. Toen zijn wij naar zijn etage op de Prinsengracht gegaan, diezelfde avond nog. Frank wilde graag een belangrijke voet balwedstrijd zien, ik weet niet meer welke. Willem zei: 'Kom bij mij kijken. Ik heb net een nieuwe kleurentelevisie gekocht'. Toen inte resseerde voetbal me nog geen ene malle moer. Ik kreeg een boek van Willem in mijn handen gedrukt: Voor een naakt iemand. Dat had hij helemaal geschreven op de scheiding met Noor, zijn eerste vrouw. Ik las het en dacht: deze man snapt precies waar ik mee zit. Toen ik die avond thuiskwam, dacht ik: hem wil ik wel eens spreken. Ik vond het zo aan trekkelijk iemand te kennen die wist van de problemen waar ik in zat. Gelukkig stonden er maar drie Wilminks in het telefoonboek van Amsterdam, ik kreeg hem al snel aan de lijn. Jouw boek sluit aan bij mijn situatie, zei ik. Leuk, kom maar langs, zei Willem. Ik weet waar je woont, zei ik, maar ik wist helemaal geen huisnummer. Heb ik 'm in een eetcafé in de buurt weer gebeld. Woonde hij drie huizen verder. Ik aanbellen. Het was meteen kaboem raak. Dezelfde avond lagen we nog in bed." Wobke Wilmink was de laatste 27 jaar van diens leven de vrouw van Willem Wilmink (1936-2003), de dichter uit Enschede die naar Amsterdam trok en naar Enschede terug keerde. Hij schreef een ongekend groot aantal gedichten en liedteksten, voor televisiepro gramma's onder andere. De film van ome Wil lem, De Stratemakeropzeeshow, Kinderen voor Kinderen. Bekende liedjes zijn Hilversum 3 bestond nog niet, Frekie, De bom valt nooit. Het onsterfelijke gedicht Ben Ali Libi is van hem. Het scenario voor Het Verhaal van Kees (televisiespel geba seerd op de ervaringen van Wilmink als 10-ja- rig jongetje in de oorlog). Dinsdag verschijnt de grote biografie van Willem Wilmink, ge schreven door Elsbeth Etty. Maar nu terug naar het bed van Wilmink, er gens op een zolder aan de Prinsengracht. Wobke Wilmink-Klein: „Het is nooit meer uitgegaan, omdat Willem en ik echt besloten: we gaan niet buiten de pot pissen. Daar had den we onze bekomst van.'' „We woonden al kort daarna samen. We had den allebei behoefte aan geborgenheid en ver trouwen. Allebei meteen. Bij Willem is dat la ter een beetje doorgeslagen omdat hij angst kreeg dat ik zou weggaan. Hij dorste ook nooit ruzie te maken. Ik heb hem dat moeten leren, ruzie maken. Dan trok hij zich terug en deed helemaal niks meer. En dat was, heb ik geleerd uit deze biografie, uit angst dat ik zou zeggen: bekijk het. Dat is wat zijn hele leven beheerst heeft: angst. Echt angst. Hij kwam uit een rela tie. Zijn vrouw hield er openlijk andere man nen op na. Moest hij ook maar doen, met an dere vrouwen naar bed. Daar kon hij niet mee omgaan." Ze vertelt hoe ze begin januari 1978 samen op een feestje waren. ,,Stond ik met een man te kletsen. Willem werd steeds kwader. Hij was zo bang dat ik zo'n man leuker zou vinden." „Zeg dat wel. Hoe je daar allemaal doorheen komt. Je kan dan ook alles. Ik was nog maar 29. Dan heb je een vreselijke energie. Toen ben ik door mijn ex min of meer het huis uitge gooid." Haar stiefvader bouwde op dat moment wo ningen in Capelle aan den IJssel. Hij kon er voor zorgen dat de eerste woning voor hun was. „Ik wilde een uur van Amsterdam. We hebben het daar fijn gehad." ZATERDAG 19 JANUARI 2019 GO THEO HAKKERT Alles voor Willem W at gebeurde er nou, Wobke, toen je Wil lem Wilmink voor het eerst tegen kwam? Was dat toen al wel je ex? Niet om te oordelen, maar wat ging het on gelofelijk snel, ook daarna. 1 Maar wat een merkwaardige eerste week van jullie relatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68