Brexit als heroïsch project van de oude Britse garde Het Verenigd Koninkrijk heeft slaande ruzie met zichzelf. Hoe heeft het zover kunnen komen? We vroegen het de Brits-Nederlandse schrijver Simon Kuper. Een inkijkje in de Britse ziel. Het verhaal werd: als we de EU verlaten, kunnen we immigranten naar huis sturen 18 Laten we beginnen met het groepje conservatieve politici dat de brexit aan de kiezers heeft verkocht: Boris Johnson, Jacob Rees-Mogg, Dan Hannan en Michael Gove. Toen ik hun tronies in de nacht van het referendum, 23 juni 2016, op tv zag voorbijkomen, dacht ik: ik ken die gozers al sinds ze tieners zijn, toen wij samen in Oxford studeerden. Ik heb een vermoeden wat ze drijft. Kort gezegd: deze leden van de traditionele upper class gingen er als kind al van uit dat ze ooit het Verenigd Koninkrijk (VK) zouden besturen. De meesten zaten op de beroemde kostschool Eton: Johnson en Rees-Mogg waren er tijdgeno ten van de toekomstige premier David Cameron, die in het referendum van 2016 de brexit zou be strijden. Daarna trokken ze door naar Oxford. Hun plan was altijd: als ik groot ben, ga ik naar Westminster, naar het Britse parlement (dat niet toevallig lijkt op een reusachtige gothische kost school aan de Thames) en dan bestuur ik net als mijn voorouders het land. In 1988, in de herfst dat Rees-Mogg en ik in Oxford aankwamen, begon de toenmalige premier Margaret Thatcher (vanzelfsprekend een oud-Oxfordstudente) tegen de Europese Economische Gemeenschap te ageren. In een beroemde rede in Brugge waarschuwde ze voor 'een Europese superstaat die een nieuwe domi nantie vanuit Brussel uitoefent'. Voorrecht Geïmponeerd door Thatcher begonnen ook deze jonge mannen zich op te winden over Brussel. Het VK regeren was hun persoonlijk voorrecht; Europese bureaucraten moesten zich daarbuiten houden. Conservatief 'Euroscepticisme' begon dus als een bescherming van het eigen werkter rein tegen buitenstaanders, zoiets als taxichauf feurs die Uber bestrijden. In 1990 stichtte Hannan - hij is nu Europarlementariër - de Oxford Campaignfor an Independent Britain in een 350 jaar oud koffiehuis aan de hoofdstraat. Ach teraf wordt dit soms beschreven als het start schot van de brexit. Vijfentwintig jaar lang poogden de Oxford Conservatieven de kiezers op te winden over de EU. Dat lukte echter nooit. Gewone kiezers kon het blijkbaar weinig schelen of ze geregeerd wer den door een afstandelijke elite in Brussel of een afstandelijke elite in Londen. Maar in 2016 maak ten de Oxford Conservatieven in alliantie met de extreme nationalist Nigel Farage en de tabloid kranten een doorbraak: ze verbonden de EU met twee thema's waar de gewone kiezer wel om gaf, namelijk immigratie en de voor Britten quasi- heilige National Health Service. Het verhaal werd nu: als we de EU verlaten, dan kunnen we immigranten naar huis sturen, en is er meteen meer geld beschikbaar voor het nationale zorg stelsel. Met leugens, overdrijvingen en humor won de leave-campagne het referendum. En het won vooral dankzij oude mensen. Een pijnlijk aspect van het brexit-psychodrama: oudere en jongere Britten staan nu tegenover el kaar. Veel families zijn dus gespleten. Zo'n 60 procent van 65-plussers stemde in 2016 voor leave. Meer dan 70 procent van 18- tot en met 24- jarigen koos remain, volgens de Britse politieke wetenschapper John Curtice. En omdat oude mensen in grotere getalen stemmen, won leave. Wat ging er door die grijze hoofden heen? Als je boven de 65 bent, dan deed je de lagere school in een tijd dat het VK een belangrijk land was. Aan de muur van je klaslokaal hing een wereld kaart die toen nog grotendeels roze was, de kleur van het Brits imperium. Je ouders hadden de Tweede Wereldoorlog gewonnen. Je opa's voch ten (en stierven vaak) in de Eerste Wereldoorlog. Je groeide op met oorlogsfilms als The Great Es cape, waarin dappere Britten nare Duitsers ver nederden. In de hoofden van deze generatie was het hoog tepunt 1940: het jaar dat het VK in zijn eentje te gen Hitler vocht, nog zonder de VS en de Sovjet unie, het jaar van Duinkerken, de Blitz op Londen, en bloed, zweet en tranen. Slechts wei nig Britse oudjes van vandaag hebben 1940 be wust meegemaakt, maar het is het verhaal waar mee ze zijn opgevoed. Voor veel continentale Europeanen was de belangrijkste conclusie uit de Tweede Wereldoorlog: nooit meer nationa lisme. Glorietijd Oudere Britten trokken de tegenstelde lering: het Britse nationalisme is oppermachtig. Ze za gen echter dat het na-oorlogse VK steeds minder meetelde. Daar gingen ze zich gaandeweg voor schamen. Ze waren te laat geboren, ze hadden de glorietijd gemist. Nu leefden ze in een tam, vegetarisch, post-imperiaal land dat in zeventig jaar niets glorieuzer had meegemaakt dan de overwinning op een tweederangs Argentijns militair regime in de Falklandoorlog van 1982. De Oxford Conservatieven zagen het ook zo. Hun op Eton en Oxford geschoolde voorvaders hadden India geregeerd en Hitler verslagen; zij zelf zaten in Brusselse vergaderzalen te luisteren naar Litouwse of Nederlandse ministers. Nu ZATERDAG 19 JANUARI 2019 GO 'Leuk, wij weer tegen SIMON KUPER Jacob Rees-Mogg, euroscepti cus van het eerste uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66