Eis: zeven jaar cel voor dodelijke klappen tijdens het uitgaan 'Agent nam te veel risico met ME-bus bij rellen' 5 2014 2018 We weten in welk gebied hij is, we kennen de leider van de groep zaterdag 19 januari 2019 SULU- EILANDEN tieman een rol te hebben gespeeld in de kidnap van de Australiër Warren Rodwell, in 2011. De agent bleek de neef van een Abu Sayyaf-strijder. Hoofdrol Typerend voor de schimmenwereld waarin Ewold Horn terecht is geko men, is oud-gouverneur Tan. Hij is al jaren één van de machtigste mensen in de archipel, en speelde een hoofd rol in diverse bevrijdingsacties. Zijn status werd nog groter nadat hij een bomaanslag overleefde in 2010. Maar Tan wordt ook beschuldigd van hechte banden met ontvoerders, en werd zelfs verdacht van hulp bij de Talipao V 1 ontsnapping van drie Abu Sayyaf-le- den uit de gevangenis. ,,Het is een publiek geheim dat de heer Tan con tact heeft met terroristen", erkent luitenant-kolonel Besana. ,,Maar zonder zijn contacten waren veel slachtoffers niet bevrijd.'' Kunnen dergelijke contacten ook leiden tot de bevrijding van Ewold Horn? Deze krant had de afgelopen jaren contact met tientallen lokale leiders, activisten en andere bronnen op het eiland, op zoek naar informa tie over de situatie van Horn. Zo ont stond ook contact met een welzijns werker, van wie vaststaat dat hij met zijn contacten zeker één ontvoering heeft be ëindigd, ruim tien jaar geleden. ,,Als de familie het wil, kan ik een boodschap naar zijn ontvoerders sturen'', zegt hij een halfjaar geleden. Inmen ging van de autoriteiten wil hij niet. We zoeken contact met de familie van Horn, maar die houdt contact met de pers al jaren af, op dringend advies van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Het blijkt onmoge lijk om de lokale welzijnswerker in contact te brengen met de familie: het ministerie zelf hult zich immers al evenzeer in stilzwijgen over de zaak, en zegt al jarenlang niets meer dan dat de zaak van Horn 'al vanaf de eerste dag de volle aandacht van het ministerie heeft'. Verder geen com mentaar. De reden: te veel publiciteit kan de zaak van Horn schaden. Dat betekent niet dat er niets ge beurt, benadrukt het ministerie. Maar alles gebeurt in stilte. En daar houdt ook de rest van Den Haag zich aan: in de zeven jaar van zijn vermis sing is zelfs nooit een Kamervraag over Ewold Horn gesteld. Gevraagd naar de reden, zeggen meerdere Ka merleden met de portefeuille bui tenlandse zaken dat ze de zaak zelfs helemaal kennen. Intussen speuren de troepen van de lokale legereenheid Westmincom verder naar de Nederlander. Er zijn positieve signalen: het aantal gijze lingen is de laatste twee jaar sterk te ruggedrongen, mede doordat Abu Sayyaf zware verliezen heeft geleden bij legeracties. De versterkte legerin- zet door de omstreden president Du- terte betaalt zich uit. ,,We schatten in dat de groep nog tweehonderd strijders heeft in Sulu'', zegt luitenant-kolonel Besana. Die zijn verdeeld over tien kleinere strijdgroepen, verspreid over het ei land. Besana vertelt dat Abu Sayyaf nog acht gijzelaars in handen heeft: behalve Horn een Vietnamees, twee Indonesiërs en vier Filippino's. Voor heen lag dat aantal veel hoger. ,,Door de militaire inzet heeft Abu Sayyaf het moeilijk. Met de hulp van lokale leiders hopen we de resterende acht gijzelaars snel vrij te krijgen.'' In leven Over Ewold Horn kan Besana alleen maar zeggen dat hij 'zeker nog in le ven is'. ,,Hij is bij Abu Sayyaf, maar we weten niet hoe het met zijn ge zondheid is gesteld, en hoe zijn posi tie nu is. Wij begrijpen ook niet waarom zijn ontvoering zo lang duurt. Bij sommige gijzelaars nemen we het Stockholm-syndroom waar: zij sluiten zich aan bij de terroristen. We hebben geen enkele aanwijzing dat dat met The Dutchman ook is ge beurd: het zou een verklaring kun nen zijn voor het feit dat wij geen concrete eis voor losgeld hebben ont vangen. Maar we weten het pas als we hem vinden.'' En dat moment komt hopelijk snel, zegt Besana. Hij wil de familie geen valse hoop geven, maar is positief. ,,We weten in welk gebied hij is, we kennen de leider van de groep. Zodra we hem vinden, zal zijn familie het van ons horen. We willen hem dol graag vinden.'' 'Een lafaard' noemt vader Theo de man die zijn zoon Lucas doodsloeg. Dirk K. (26) gaf hem twee klappen na een woordenwisseling op straat. Lucas stierfvijf dagen later aan her senletsel. ,,Mijn zoon is dood door zinloos en extreem geweld'', zei Theo. ,,Nooit kleinkinderen van Lucas'', snikte zijn moeder. ,,Alles is Lucas afgenomen. En alles is ons af genomen'', zeiden broer Benno en zus Marloes. Dirk K. hoorde het uiterlijk onbe wogen aan. Hij zei 'sorry' en had het naar eigen zeggen allemaal niet zo gewild. ,,Ik ben fout geweest en zal mijn straf accepteren'', zei de man met een strafblad van zeventien kantjes. Hij is volgens officier van justitie Guido Nijpels opgevoed met het idee dat je moet terugslaan als je wordt geslagen. Volgens Dirk K. zelf kreeg hij op 7 juli even voor 02.30 uur een klap van een van de drie vrienden. Zij ontkennen en ook getuigen zagen geen klap. Wel maakten ze een lol lig bedoelde opmerking over een broodje dat Dirk had gehaald bij de grillroom. Toen Tim, Wiebe en Lu cas even later zelf een broodje gin gen halen, kwam K. terug de zaak in. Direct sloeg hij twee keer hard op het hoofd van Lucas, die in el kaar zakte. ,,Het was een opwelling, ik ging nog een broodje halen. Ik heb de eerste de beste geslagen.'' ,,Beelden zeggen meer dan dui zend woorden'', zei de officier. ,,Af- grijselijk om te zien. Hij kwam te rug om een klap uit te delen.'' De uitspraak volgt op 1 februari. ROTTERDAM Het Openbaar Ministerie heeft een voor waardelijke werkstraf van 60 uur geëist tegen een ME'er die in mei 2017 op de Coolsingel met zijn bus een Feyenoord- supporter aanreed. Thom Grootscholten uit Poeldijk liep een dubbele beenbreuk op. Het incident gebeurde na af loop van Excelsior-Feyenoord. Supporters hadden zich opge maakt voor een kampioens feestje, maar het werd een 3-0 nederlaag. De politie kreeg vuurwerk, stenen, bierblikjes en terrasmeubilair om de oren. De verdachte, wiens naam ge heim wordt gehouden, zat achter het stuur van een ME- bus. Hij stuurde de bus het fietspad op in de buurt van rel schoppers. Vervolgens reed hij met twee wielen op de stoep. Grootscholten (28), die niet bij de onruststokers hoorde, werd aangereden. Hij heeft nog steeds last van zijn been. De agent bood zijn excuses aan. Volgens de aanklager is de ME'er niet opzettelijk op het slachtoffer ingereden, maar nam hij wel te veel risico. Op 1 februari volgt de uitspraak. GO Dutchman te vinden' Patikul Terreurgroep ABU SAYYAF houdt sinds de jaren 90 mensen vast voor losgeld. 5 december LORENZO VINCIGUERRA weet te ontsnappen tijdens een gevecht tussen het leger en de ontvoerders. 10 km 30 december Gijzelaar JED QUIMBO, ontvoerd in september 2017, wordt vrijgekocht. Hij verklaart dat Ewold en nog drie andere gijzelaars gezond zijn. —Gerry Besana, legerleider Twee klappen werden Lucas de Ruwe uit Maarsbergen vorig jaar fataal. De 25-jarige man was met vrienden aan het stappen in Utrecht, toen hij in een grillroom werd geslagen. Tegen verdachte Dirk K. eist het Openbaar Minis terie zeven jaar celstraf. Marco Gerling Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5