Zogezien Iets minder democratie schaadt waterschap niet Zeven mensen weten nu al zeker dat ze na de verkiezingen van 20 maart in het Zeeuwse waterschapsbestuur komen. Dat klinkt merkwaardiger dan het is. Het systeem met geborgde zetels is wel degelijk te verdedigen Bekijk alle uitjes op pzc.nl/winteruitjes Kom ijs proeven bij De Uithof 11 honden in de Zeeuwse wa teren, nu zijn het er zo'n 2500. Dus je krijgt automa tisch meer meldingen." Bovendien is het nu het geboorteseizoen van de grijze zeehond, geeft hij als tweede verklaring. ,,Dat be gint eind december en duurt tot eind januari. Ik zou elke dag wel een ronde over de stranden kunnen maken. Gelukkig worden de mel dingen verdeeld over de col lega's." Pas bij de aanzet van de Oosterscheldekering, zoekt Jaap het asfalt weer op, om op Neeltje Jans weer off- road te gaan. Dat strand is 'schoon'. Ook bij de radarto ren liggen geen zeehonden op de kant. ,,Hier zie je ze nog weleens." Het Reddingsteam Zee dieren is 24 uur per dag be reikbaar (via 06-83431459). Jaap en zijn collega's rijden op elke melding. „Allerlei mensen bellen me: van strandpaviljoenhouders en wandelaars tot mensen van het waterschap en Rijkswa terstaat. Dan ga ik naar de plek, observeer ik het dier en schat het gewicht in. Soms is het een gezonde volwassen zeehond die ligt uit te rus ten. Die laat ik met rust. Jonge dieren merk ik even tueel op de kont met geel/oranje verf zodat colle ga's kunnen zien dat het dier bekeken is." Is een dier ziek, dan pro beert Jaap een plekje in de opvang in Stellendam te re gelen. ,,Soms is er geen plek en laat ik het dier in overleg met de opvang liggen. Ik geef hem dan een kleurtje en kijk of-ie er de volgende dag nog ligt." Grinnikend schudt Jaap zijn hoofd. ,,Nee, ik zit niet thuis te wachten tot een melding komt." Hij duikt het strand van Westen- schouwen op. Eén hand op het stuur. ,,Ik ben ook nog politieman. Bij het team mi lieu doe ik onderzoek naar bijvoorbeeld synthetische drugs, vuurwerk en bedrij ven die zich niet aan de mi lieuregels houden. Mits de dienst het toelaat, mag ik al tijd weg." Ter hoogte van de Meeuwenduinen staat Jaap plots op de ho-houwer. ,,Sorry, ik zag iets." Hij draait, rijdt terug en opent zijn portier. ,,Zie je?" Half onder het zand ligt een dode zeekoet. ,,We rijden in prin cipe alleen voor zeezoogdie ren. Maar als we dode vogels op het strand zien, melden we die. Vogelaars willen dat graag weten. Zo kunnen ze soorten in de gaten hou den." Nog geen honderd meter verderop ligt er weer één. Ook die registreert Jaap. Een dode alk die hij op het strand bij Nieuw-Haam- stede vindt, gaat in een ka- daverzak. ,,Die gaat voor on derzoek naar Wageningen Marine Research." De telefoon gaat. Een man meldt een zeehond op het strand van Zandvoort. ,,Het alarmnummer staat vandaag naar mij doorgeschakeld", verduidelijkt Jaap. Hij belt een collega; die heeft de zee hond al gespot. ,,Ligt te rus ten, niets mee aan de hand." Gelukkig maar. Op de stranden van Schouwen zijn vandaag verder geen aange spoelde zeehonden of bruinvissen. Wel meldt Jaap nog een dode wulp, een ge storven jonge drieteen- meeuw en twee zeekoeten. Op de terugweg, het is een uur of half vijf, brengt hij het restant van de zeehond naar de milieustraat in Middel burg. Moeten zieke zeehon den en bruinvissen eigenlijk wel gered worden? ,,Je laat een dier niet creperen. Je kan op twee manieren helpen: je neemt ze mee naar de op vang om ze beter te laten worden of ze krijgen er eu thanasie toegediend. Onze filosofie is dat we daarmee het dier verder lijden bespa ren. Je laat geen dieren ziek achter op het strand." Luc Mangnus, bijvoorbeeld, hoeft zich geen zorgen te maken. Hoe de kiezers over zestig dagen ook stem men, hij behoudt zijn zetel in de al gemene vergadering van Water schap Scheldestromen. En als het even meezit, kan hij zich ook op maken voor een volgende periode als lid van het dagelijks bestuur. Hoe kan dat? Dat heeft te maken met de 'geborgde zetels'. De verkie zingen gaan over 23 van de 30 plek ken. De andere 7 zijn gereserveerd voor vertegenwoordigers van de agrariërs (3 zetels), de bedrijven (3 zetels) en de beheerders van na tuurterreinen (1 zetel). Zij worden aangewezen door hun belangenor ganisaties: de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO), de Kamer van Koophandel en de Ver eniging van Bos- en Natuurterrein eigenaren (VBNE). Dat riekt naar handjeklap, naar achterkamertjes. Over de proce dure en stand van zaken is ook wei nig te vinden op de websites van de organisaties. Wie wat verder door zoekt, komt erachter dat belang stellenden voor zo'n geborgde zetel kunnen solliciteren, dat een ver trouwenscommissie de kandidaten beoordeelt en dat het bestuur uit eindelijk de afgevaardigden aan wijst. Bij navraag blijkt dat de water schapsbestuurders voor de periode 2019-2023 intern zelfs al lang en breed bekend zijn. Behalve Luc Mangnus weten ook Gillis Klompe en Wim van Gorsel sinds de zomer dat zij namens de ZLTO de catego rie 'ongebouwd' blijven vertegen- woordigen. De VBNE heeft Ad van Hees aangewezen als opvolger van Ralf Joosse. Ook de Kamer van Koophandel heeft zijn keuze ge maakt, maar wacht nog op de be nodigde verklaringen omtrent ge drag voordat het de namen naar buiten brengt. Dat gebeurt nog deze maand, verzekert een woord voerster. Het voelt ongemakkelijk. Terwijl de verkiezingscampagne nog moet beginnen, hebben de belangenor ganisaties hun vertegenwoordiging - buiten de schijnwerpers - al vei liggesteld. Dat wekt ook wrevel binnen het waterschapsbestuur. Zo hebben Water Natuurlijk en PvdA expliciet in hun verkiezingspro gramma opgenomen dat de ge borgde zetels moeten worden afge schaft. Het argument dat het niet democratisch is, wordt in dit ver band steevast van stal gehaald. Maar hoe ondemocratisch, ge kunsteld en archaïsch het systeem met geborgde zetels ook aandoet, het is wel degelijk te verdedigen. Het waterschap kent nu eenmaal een functioneel bestuur en heeft een specifieke, vastomlijnde taak: zorgen voor droge voeten, veilige wegen en voldoende en schoon water. Niets meer, niets minder. Boeren, bedrijven en natuurter reinbeheerders zijn direct afhanke lijk van het goed functioneren van het waterschap. Zij betalen daar ook stevig voor. Wie zo'n groot be lang heeft bij waterschap, moet ook zijn vertegenwoordigd in het be stuur. De geborgde zetels garande ren de drie categorieën in elk geval een beperkt aantal plaatsen. Daar staat tegenover dat de rest bestemd is voor de vierde categorie: ingezetenen (inwoners), die staan voor het algemeen belang. Die groep is dus net zo goed verzekerd van een vast aantal zetels - van een royale meerderheid zelfs: 23 van de 30 - ongeacht de uitslag van de ver kiezingen. De ingezetenen worden sinds 2008 vertegenwoordigd door (poli tieke) partijen. In Zeeland zijn de 23 zetels verdeeld over maar liefst 10 partijen. Die willen zich allemaal onderscheiden, terwijl er politiek gezien weinig verschil valt te ma ken. Hun opdracht is vooral om erop toe te zien dat het waterschap doet wat het moet doen en verant woord met de belastinginkomsten omgaat. Veel meer dan accenten zetten (natuur, landbouw, econo mie) kunnen ze niet. Door de versnippering ondergra ven de zo democratisch gekozen 'ingezetenen' hun gezamenlijke in vloed en winnen 'ongebouwd' en 'bedrijven' alleen maar aan belang. Bovendien zal menige kiezer op 20 maart opnieuw vertwijfeld staren naar het stembiljet, niet weten wat te kiezen uit die veelheid aan par tijen. Dat is een grotere zorg dan de geborgde zetels. Van 8^5 VOOr 4,13 e, PC ZATERDAG 19 JANUARI 2019 ROLF BOSBOOM w In het grootste overdekte sportcentrum van Europa vind je drie ijsbanen. Op de semi-overdekte 400-meterbaan met krabbelbaan kunnen jonge talenten, recreanten en wedstrijdschaatsers terecht. De overige twee overdekte 30x 60 meterbanen zijn onder meer geschikt voor beginnende schaatsers, ijshockey, kunstschaatsen, shorttrack en curling. S Ga naarpzc.nl/uithof ZET DE SPORTER IN JE AAN Tickets zij'n geldig t/m 31 maart 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59