Jaap van der Hiele speurt naar aangespoelde zeehonden De laatste tijd spoelen veel zeehonden aan op de Zeeuwse stranden. Jaap van der Hiele van het Reddingsteam Zeedieren (RTZ) heeft het er druk mee. We gaan een dag met hem op pad. 10 Waarschijnlijk gepakt door een ouder mannetje dat de aandacht van zijn moeder wilde Jaap van der Hiele ruimt een aangespoelde zeehond op het strand bij Breezand. foto lex de meester JEFFREY KUTTERINK Behendig stuurt Jaap van der Hiele zijn vier- wielaangedreven Nis san door het rulle zand. Met zijn haviks ogen tuurt Jaap op strand Oranje zon bij Oostkapelle naar de vloed lijn, het strand en de duinen. Op zoek naar aangespoelde zeehonden en bruinvissen. „Wacht", roept hij ineens. Hij laat het gas los, maakt een ruime draai en rijdt een stukje terug. ,,Dat lijkt wel een zeehond." Het is een uurtje of twaalf in de middag. Waar in de zomer veel blote billen liggen, is nu geen kip te zien. Je moet ook wel een bikkel zijn om vrijwillig de striemende regen, de gierende wind en de ijs- kou te trotseren. Jaap maakt het al lemaal niets uit. Met zijn geïso leerde kaki outdoorbroek, degelijke wandelschoenen en feloranje ge voerde jas kijkt hij of hij gestrande zeezoogdieren kan helpen. Dank baar werk dat hij al meer dan 25 jaar doet. Dat is dan ook wel te merken als je met hem een dagje op pad gaat. Als je niet weet waar je naar moet kijken, ontgaat je wat Jaap allang in de smiezen heeft. Jaap ziet name lijk alles, lijkt het, ook dat grijze hoopje op Oranjezon. Eenmaal dichtbij is één blik genoeg: een dode grijze zeehond. De kop is eraf. ,,Een jong", weet hij zeker. „Minimaal 19 dagen oud'', schat hij. ,,Waarschijnlijk gepakt door een ouder mannetje dat de aandacht van zijn moeder wilde." Met zijn mobieltje maakt hij fo to's, zodat hij de vondst direct kan doorgeven op waarnemingen.nl. Hij klapt de achterklep van de die renambulance open, rommelt en schuift wat, pakt handschoenen, een kadaverzak en zet het deksel van de kadaverbak open. Behendig pakt hij de restanten van het dier in en legt ze achterin de auto. ,,Kijk, ik heb alles bij me wat ik no dig heb: een transportmand voor zeehonden, een kadaverbak, lij kenzakken, touwen, sleepkabels, handschoenen, noem maar op." Eenmaal weer achter het stuur vertelt hij dat er de laatste tijd veel zeehonden aanspoelen op de Zeeuwse stranden. ,,Ik doe dit nu een jaar of 25, 26. Toen ik begon waren er tussen de vijf en tien zee- ZATERDAG 19 JANUARI 2019 PC 'Je laat geen dieren ziek op strand achter'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58