Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Frank Ivens (73) woonde vanaf zijn geboorte, op 1 januari 1946, tot 1950 aan de Tivoliweg 20 in Hulst. Nu woont hij een paar straten verder en loopt hij bijna dagelijks langs zijn ouderlijk huis. ,,Mijn vroegste herinneringen gaan over deze plek." Ik woonde op vijftien adressen, de vijf kazernes tijdens mijn militaire dienst niet meegeteld Als we terug zijn van vakantie, dan moet ik altijd even de wallen van Hulst rond GERTIE DE BOEY Mijn ouders zijn in 1945 getrouwd. Toen het hier al bevrijd was, maar de oorlog wel nog woedde, begint Frank te vertellen. ,,Het huis aan de Tivoliweg 20 was gevorderd door de gemeente. De mensen die er al woonden, moes ten verhuizen naar boven. Mijn ouders kregen de benedenverdie ping. Zo ging dat in die tijd." Net als dat er vliegende bommen wer den afgeschoten. „Eentje had Ant werpen als doel, maar kwam hier een eindje verder terecht. Vlak voor mijn ouders trouwden, sprong al het glas van hun woning kapot. Dat was het begin van hun huwelijk." In het jaar daarna werd de eerste zoon van Guust Ivens en Mia Wijnacker geboren: Frank. ,,Ik was nog jong toen ik aan de Tivoliweg woonde, maar een paar dingen zullen me altijd bijblijven. Zo weet ik nog dat er in die tijd een tram in onze straat reed, rich ting Walsoorden. Ik schrok altijd enorm van die stoomfluit en rende dan keihard de tuin in. Dat zwarte ding zie ik nu nog rij denTegenover de woning stond een café, met daarachter een bollenbaan. ,,Iedere zondag middag werd daar gespeeld, door in mijn ogen boze mannen. Ze riepen altijd zó hard. Of dat nu kwam doordat de wedstrijd zo spannend was, of door de alcohol, weet ik niet." Omdat het gezin enkel de bene denverdieping tot zijn beschik king had, was er niet veel ruimte. ,,Er was een kamer en suite en de achterkamer diende als slaapka mer van mijn ouders. Er was ook een keukentje en een kelder. Mijn zus is ook nog geboren in het huis, maar ik kan me niet herin neren waar wij sliepen. Toenter tijd had je niet veel plek nodig, mijn ouders waren al blij dat ze een huis hadden na de oorlog." De tuin was dan wel weer groot. ,,Aan de foto's te zien, was het een mooie zomer in 1947. Ik speelde veel buiten." De woning staat mo menteel op de hoek van de Tivo- liweg, maar dat was toentertijd niet het geval. ,,Naast ons was een mandenmaker gevestigd", vertelt Frank. ,,In hun tuin lag een enorme berg met wilgentenen. De mandenmakers zaten altijd op de grond en tussen hun knieën vlochten ze de manden. Als klein mannetje vond ik dat erg fascine rend, ik liep er dan ook regelmatig naar binnen." Wat hij ook deed, was stiekem door de heg kijken als er een varken werd geslacht bij de buren. ,,Ik wist al vroeg waar de karbonaadjes vandaan kwa men. Zulke herinneringen raak je niet kwijt." Toen er een nieuwbouwwijk in Hulst werd opgeleverd, besloten Guust en Mia te verhuizen. Niet voor de laatste keer overigens. ,,Ik heb in totaal op vijftien adressen gewoond, de vijf kazernes tijdens mijn militaire dienst niet meege rekend. Als ik ergens ervaring in heb, is het wel in verhuizen." Sa men met zijn ouders verhuisde Frank vijf keer, binnen Hulst. ,,Mijn vader veranderde nogal eens van baan. Net als ik. Hij heeft in winkels gewerkt, bij de Textiel- centrale (later Neckermann), de Arton sokkenfabriek. Hij was ei genlijk schoenmaker van beroep, net als mijn grootvader, maar vond daar niet veel aan." Zijn moeder werkte in een kruide nierswinkel, later de eerste super markt van Hulst, maar stopte daarmee zodra ze trouwde. ,,Als je in die tijd bleef werken als vrouw, werd er gedacht dat je man je niet kon onderhouden. Het was echt not done", legt Frank uit. Uitein delijk kregen hij en zijn zus er nog een broer en zus bij. Frank trok in 1969, samen met zijn vriendin Lenie, naar Amster dam. ,,Mijn vrouw komt uit Vo gelwaarde en werkte in het zie kenhuis in Hulst, maar we leer den elkaar pas in 1966 kennen tij dens het uitgaan in Kieldrecht", vertelt hij. ,,We hebben een prachtige tijd gehad in Amster dam. Er gebeurde daar heel veel, terwijl er hier niets gebeurde. We keken onze ogen uit." Daarna volgden onder andere Uden, Lely stad en Drenthe. ,,Uiteindelijk zijn we in 2007 terug naar Hulst gekomen. Ik heb namelijk al die tijd, veertig jaar lang, heimwee gehad." Toen het huis aan de Ti- voliweg 20 te koop stond in 2005 hebben Frank en Lenie er even naar gekeken op internet. ,,We woonden op dat moment in Drenthe en keken al een beetje rond in Hulst. Er moest echter nog zo veel aan de woning gebeu ren, dat we uiteindelijk voor een ander huis hebben gekozen." De ouders van Frank hebben op hun laatste adres in Hulst meer dan veertig jaar gewoond. Zijn moe der werd 79, zijn vader 89. ,,Mijn zussen, broer en ik, uiteraard met aanhang, hebben hem tot zijn laatste dag thuis verzorgd." Het huis aan de Tivoliweg 20 ziet er op het eerste zicht nog het zelfde uit als zeventig jaar gele den. ,,Al is de authenticiteit er wel wat vanaf. Vooral omdat de oude voordeur is vervangen", vindt Frank. Als hij nu met iemand door de Tivoliweg loopt, moet hij altijd even naar nummer 20 wijzen. Naar het eerste adres waar hij woonde. ,,En als we terug zijn van vakantie, moet ik altijd de wallen rond. Toch weet ik nu weer waarom we vijftig jaar geleden vertrokken uit Hulst. Ik mis de grote stad. Als we het echter niet gedaan hadden, was die heimwee altijd gebleven." Frank Ivens (73) bij zijn voormalige thuis aan de Tivoliweg 20 in Hulst. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Frank Ivens in 1947 bij zijn ouderlijk huis aan de Tivoliweg 20 in Hulst. REPRODUCTIE CAMILE SCHELSTRAETE GO ZATERDAG 19 JANUARI 2019 Een leven lang vol heimwee I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57