Ondine ft Een mensenleven, een hartenklop in de tijd t In het nieuws Ik train hier al sinds de zomer voor Uit het nieuws Ik voelde me altijd al een jongen DEZE WEEK IN Z. Eenfinish in de top 50 is mogelijk Facebook ontplofte bijna na het stuk in de krant Sporen trek ik - sporen die een volgende bewoner zal uitwissen 6 MARIA CAPPON VOLGTHAAR EIGEN WEG 10JAAP IS DRUK MET DE ZEEHONDEN 9 FRANK LOOPT ELKE DAG LANGS Z'N OUDE HUIS et 'dakterras op het zuiden', zoals het wervend in de folder van de nieuwbouwwoning stond, bleek meestentijds een winderige plek om snel vandaan te vluchten. Bloedheet kan het er ook zijn, ondervond ik vorig jaar toen de klimaatver andering voor een hittegolf zorgde. En toch, wat een vreugde, dit huis, op wat naar mijn stellige overtuiging een van mooiste plekjes van de stad wordt. Vooralsnog is het een bouwplaats. Voor mij, achter mij, overal wordt gewerkt om Vlissingen in de vaart der volke ren op te stuwen. Zo nu en dan posteer ik me op het dakter ras, waarvandaan ik goed zicht heb op het werk in uitvoe ring. De riolering ligt al, zie ik. De contouren van de par keerplekken zijn met enige fantasie al af te lezen op het bouwterrein. Binnen het jaar ligt daar een nieuwe straat. Net als ik een jaar geleden, zullen de nieuwe buren nieuwsgierig rondlo pen nog voor ze de sleutel krijgen, zich voorstellen hoe het is om hier te wonen. Oude ren die er tot hun laatste snik willen blijven, jongeren die er hun eerste kind hopen te krijgen. Zo stond ik er zelf ook, nu alweer een jaar geleden. Met ontzag betrad ik het huis. Dat ik de eerste mocht zijn! Geen lachen of ruzies van voorgaande bewoners, vast gehecht aan decennia oude stenen. De rust van niks, van nieuw. Een nieuwbouwhuis: dat is toch wel een heel bijzon dere ervaring. Mijn hele le ven was ik 'de volgende be woner'. Meestal van huizen die al honderd jaar of langer stonden. Wat ben je in zo'n huis meer dan een passant? Een voorbijganger, die schade van voorgangers her stelt en zijn eigen sporen na laat. Ik herinner me levendig de eerste keer dat ik met mijn moeder binnenstapte in het oude herenhuis dat ook haar laatste bleek te zijn. Behangen, daar was mijn moeder goed in. De muren in dat huis bleken toch een uitdaging. Toen we het oude behang er af trokken, laag na laag verder terug in de tijd, was er opeens helemaal niks. ,,Betengeld", zei mijn moe der met kennis van zaken. De muur was geen muur, maar een raamwerk van rachels waarop jute gespannen was. Oude kranten, daarop geplakt, vormden de ondergrond voor vele lagen behang. Kranten van weleer: veel tekst, een rommeltje van vooroorlogse lettertypes, korrelige foto's en statige stukjes met formeel taalgebruik. De advertenties repten van eierkolen en 'het ledigen der beerputten', pijpro ken ('Mannenwerk!') en corsetten. Een onbestemde geur steeg op uit het tengelwerk, dat na een eeuw het daglicht zag. In de tijd dat boekenkasten nog onontbeerlijk werden ge acht, plakte ik voorin mijn eigen boeken nog ex libris. Het eigendomsmerk gaf aan dat een boek 'mijn' was. 'Een men senleven, een hartenklop in de tijd', stond er bij een afbeel ding van een jeugdige dame. In dit huis ben ik de eerste bewoner. Maagdelijk nieuw was het, toen ik er in trok. Ik ben me ervan bewust bij elke schroef die ik indraai, bij elke put die ik maak in het strakke metselwerk. Sporen trek ik - sporen die een volgende bewo ner zal uitwissen om zijn eigen merktekens ervoor in de plaats te zetten. Vooralsnog is het van mij, de eerste voorbijganger. Terwijl de vorst in Nederland nog op zich laat wachten, begint vol gende week in Oostenrijk de Al ternatieve Elfstedentocht. Aan de populaire schaatswedstrijd doen ook Zeeuwen mee, onder wie Joe- rec Cijsouw uit Oostburg. ,,Ik train al sinds de zomer voor deze wed strijd", vertelt de 26-jarige mara thonschaatser. ,,Als het écht goed gaat, is een finish in de top 50 mo gelijk." Volgens Cijsouw is de lange voorbereiding daarvoor cruciaal. ,,Wielrennen doe ik elke dag om mijn conditie op peil te houden. Twee keer per week ben ik op het ijs, waar ik voor de wedstrijden train. Soms schaats ik meer dan zes uur achter elkaar." De Oost burger hoopt in elk geval de volle dige race van 200 kilometer uit te schaatsen. Gemiddeld wordt daar zes uur over gedaan. Vorig jaar was dit voor 40 van de 130 schaatsers te veel: zij moesten eerder afhaken. Cijsouw bereikte toen de 180 kilo meter. Dat moet dit jaar beter, vindt de Zeeuws-Vlaming. In het B-peloton, het tweede schaatsni- veau van Nederland, veroverde hij dit jaar bij nationale wedstrijden verschillende top 10-plaatsen. ,,Ik heb een topseizoen achter de rug. Dat geeft extra motivatie voor de Alternatieve Elfstedentocht." Bedolven onder de reacties werd de 18-jarige Raymond Spruijt na zijn verhaal in deze krant. Daarin ver telde hij over een ernstige mishan deling na jaren van pesterijen. ,,Ongelofelijk hoeveel mensen het gelezen hebben. Ik werd zelfs her kend op straat. Alle reacties waren ontzettend positief." Raymond kwam als meisje op de wereld, maar voelde zich altijd al een jongen. Daardoor kreeg hij continu te maken met pesterijen, maar inmiddels komt hij volledig uit voor wie hij wil zijn, een jon gen. ,,Facebook ontplofte bijna na het stuk in de krant. Allemaal mensen die schreven 'respect, ga zo door'. Bl0f-zanger Paskal Jakobsen deelde het artikel op social media, samen met een tekst persoonlijk aan mij gericht. Hij begon met de woorden 'Ik wens je een leven vol van plezier, luchtigheid, zorgeloos heid en vooral heel veel liefde'. Erg bijzonder dat hij zoiets heeft ge schreven." Ook kreeg Raymond privébe- richten van mensen die in een zelfde situatie zitten. ,,Ik sta ver steld hoeveel het stuk teweeg heeft gebracht. Transgenders en mensen die gepest worden, stuurden be richtjes of ik hulp kon bieden. So wieso wil ik iedereen stimuleren het niet op te kroppen of voor jezelf te houden, maar ermee naar buiten te komen. Door meerdere scholen ben ik afgelopen week benaderd om uitleg te geven aan jongeren. Ik hoop oprecht dat dit weer een stap is in de goede richting voor de ac ceptatie van lesbiennes, homo's en transgenders in Zeeland." KIEK! P12&13 Tonny van der Mee ZATERDAG 19 JANUARI 2019 GO Lello Irmao in Porto is misschien wel de mooiste boekenwinkel ter wereld. 14 Zin en onzin van Blue Monday Suse van Kleef 15 Rob Jetten zorgt voor meer zonlicht Jan Hoedeman en Laurens Kok 18 Brexit: inkijkje in de Britse ziel Simon Kuper 22 Waarom maakt een liedje ons blij?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50