boldErmEin.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! bolderman.nl Al zeven jaar wordt Ewold Horn gevangengehouden 4 in het zuiden van de Filippijnen. Lokale legereenheden speuren in het junglegebied naar de Nederlander. ,,Het is ingewikkelder dan u denkt.'' t- ZOEKTOCHT EWOLD HORN c- Dit is vooral het succes van de lokale leiders in Sulu 899,- ijn broer moest even goed kijken of hij het wel was. Jed Quimbo was zeker tien kilo lichter dan toen hij anderhalf jaar geleden ont voerd werd, en in plaats van vrolijke stekeltjes had hij nu haar tot op zijn schouders. Maar het was waar: Quimbo (28), burgemeesterszoon uit het zuiden van de Filippijnen, was eindelijk vrij. Op 31 december vorig jaar droegen tussenpersonen hem over aan zijn broer, een dag later werd hij met trots gepresenteerd door de lokale legereenheid. De vrijlating van Quimbo, slacht offer van terreurgroep Abu Sayyaf, was vorige week groot nieuws in het islamitische zuiden van de Filippij nen. En Quimbo had nog meer goed nieuws. Want tijdens zijn ontvoe ring was hij niet alleen geweest: hij had gezelschap gehad van vijf andere gijzelaars, die allemaal nog in relatief goede gezondheid zijn. Onder hen Ewold Horn, de Nederlander van wie al zeven jaar geen teken van leven is vernomen. Lokale machthebbers De uitspraken van Quimbo waren goed nieuws voor de familie en vrienden van Ewold Horn, de voge laar die op 1 februari 2012 verdween tijdens een vogelreis op het eilandje Tawi Tawi. Zeker toen amper een week later nóg een slachtoffer van de groep werd bevrijd: Samsul Saguni, een visser uit Indonesië die in sep tember vorig jaar uit zijn bootje was geplukt door terroristen. Maar de berichten riepen ook een belang rijke vraag op: als het le ger deze gijzelaars kan be vrijden, waarom Ewold dan niet? De simpele versie van het antwoord: de burgemeesterszoon en de visser werden niet bevrijd dankzij het leger, maar vooral dankzij uitge breide onderhandelingen met lokale machthebbers. Quimbo's broer Jus tin besloot vorig jaar contact te zoe ken met Abdusakar Tan (68), de voormalig gouverneur van de pro vincie Sulu, waar Abu Sayyaf het machtigst is. En die bleek de sleutel. ,,Dit is inderdaad vooral het succes van de lokale leiders in Sulu, met name van meneer Tan'', bevestigt luitenant-kolonel Gerry Besana van WestMinCom, de lokale eenheid van het Filippijnse leger. ,,Hij kent de fa milieleden van Abu Sayyaf-terroris- ten, kan met ze onderhandelen. Wij niet. Zonder zijn hulp waren deze slachtoffers niet bevrijd. Het is inge wikkelder dan u misschien denkt.'' Op de wereldkaart is Sulu een klodder verf met spetters. Tientallen eilandjes zijn het, veelal onbewoond en dichtbebost, soms maar 50 meter breed. In het midden ligt Jolo, veruit het grootste eiland in de archipel, ruim zes keer zo groot als Texel. Het bestaat voor het overgrote deel uit junglegebied. Hier zit Ewold Horn gevangen. Honderden slachtoffers hield Abu Sayyaf hier sinds 1990 al gegijzeld, meestal eindigend met de overhandi ging van losgeld, soms met onthoof ding. De leden verplaatsen zich mak kelijk, kennen het gebied beter dan het leger. En ze worden er lang niet zo gehaat als je zou denken: een deel van de miljoenen die de groep met losgeld ophaalt, steken de leiders in de samenleving. In dit arme, islami tische deel van het verder christelijke land, ver van de hoofdstad Manilla, hebben mensen soms meer vertrou wen in Abu Sayyaf dan in de over heid. Het Filippijnse leger speurt de uit gestrekte junglegebieden af, maar kan niets zonder de informatie van lokale machthebbers. En hun positie is lang niet altijd duidelijk. Van di verse bestuurders wordt gefluisterd dat ze heimelijk samenwerken met Abu Sayyaf. Bij veel ontvoeringen blijken ambtenaren uit het gebied actief betrokken. Zo bleek een poli- 14 dagen Rondreis Griekenland Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Bretagne en Normandië met de invasiestranden 10 dagen Balatonmeer en Boedapest 12 dagen Barcelona en Andorra 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië zaterdag 19 januari 2019 GO 'We doen alles om the Peter Groenendijk Rotterdam/Jolo Languyan Tijdens de boottocht naar Jolo weet reisgids IVAN SARENAS te ontsnappen. Hij springt van boord en zwemt naar Languyan. Panglima Sugala 1 februari Terreurgroep Abu Sayyaf ontvoert EWOLD HORN, zijn Zwitserse vriend Lorenzo Vinciguerra en de reisgids, Ivan Sarenas. —Gerry Besana, legerleider Diverse vertrekdata Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4