ZEELAND 13 zaterdag 19 januari 2019 Het is een kwestie van veel uren maken, veel oefenen en veel op m'n flikker krijgen van Tim en Alex' die in 2016 al eens Europees kampioene werd bij de Young Riders, was 2018 een me morabel jaar. Zowel privé - ze trouwde in december - als sportief - ze won Jumping Amsterdam, Indoor Brabant en de CHIO's van Rotterdam en Aken - kende ze veel voorspoed. Vooral Aken maakte veel indruk op haar. Nieuwenhuis: „Ik was daar nooit eerder ge weest. Ook niet als toeschouwer. Voordat ik erheen ging, zeiden anderen al tegen me: het is het mooiste dat je kunt meemaken, het is het Wimbledon van de dressuur- sport. Nou, dat klopte ook. Ik vond alles heel imponerend. De sfeer was er zeer le vendig; de mensen bleven na mijn proef al maar klappen. En zelfs langs de losrijbak stonden de mensen rijendik. Dat zijn din gen die je de rest van je leven niet meer ver geet." Nieuwenhuis is nog jong, maar heeft al een lange weg afgelegd. Ze heeft haar car rière van de grond af opgebouwd en gelooft erin dat ddt haar uiteindelijk in staat stelt de absolute top te bereiken. ,,Ik ben bij Leunus van Lieren, bij Stal Hexagon in Schore, on deraan begonnen. Met paarden opzadelen, in de wei zetten en naar de molen brengen. Daarna mocht ik steeds een beetje meer. Paarden instappen, paarden uitstappen, paarden losrijden. En pas daarna kreeg ik er pas eentje om zelf mee te rijden. Ze wil maar zeggen: je moet eerst veel in jezelf investeren en laten zien dat je hard wilt werken, voordat de kansen komen om iets moois te gaan doen. „Je kunt wel ta lent hebben, maar als je vervolgens te lui bent, ga je het nooit maken. Je zult keihard moeten werken. Ik rijd dage lijks met zo'n acht paarden." In haar sport komt ze veel kinderen van ge fortuneerde ouders tegen, die op een andere manier in de dressuur zijn ge rold. „Die werken misschien ook hard, maar dan wel met maar één paard. Die hebben de middelen om een paard af te laten richten, maar ik denk dat die nooit de we reldtop halen. Tot op zekere hoogte is succes in de dressuur te koop, maar volgens mij is die echte top sportcarrière juist niet te koop. Je moet er echt veel voor kunnen en het écht ook allemaal willen." Spiegels Haar wilskracht zorgde ervoor dat Nieuwenhuis op haar zes tiende al een hoog doel bereikte: ze werd met Truemanda de jongste Nederlandse Grand Prix-rijder ooit. Ze brak het record van Thamar hier geld verdiend moet worden. Die han del is ook leuk, hoor. Ik vind het mooi om paarden op te leiden, waar je andere men sen weer blij mee kunt maken. Maar je hoopt altijd dat in elk geval de toppaarden blijven." De Zeeuwse mag haar zegje doen over de paarden die in Oud-Beijerland op stal staan. ,,Voor mij is het simpel: van mij mo gen ze allemaal blijven. Maar het zijn niet mijn paarden en dus is het risico ook niet voor mij. Dat is het moeilijke als je geen ei gen paard hebt of geen grote sponsor achter je hebt staan. Daarom ben ik blij met de goede band die ik met mijn baas hebt. Athene hoeft niet weg en dat geeft mij heel veel rust." zou ik nu ook al mogen starten bij de senio ren. Maar met de foutjes die Athene nu nog maakt, kom ik in de U25 nog wel weg. Bij de senioren zou ik met mijn scores nog niet in de top van Nederland zitten. Ik wacht dus nog totdat hij er echt klaar voor is. Naar die overstap wordt nu toegewerkt." En Sls Nieuwenhuis eenmaal bij de seni oren uitkomt, wil ze graag meteen ook in beeld komen voor de grote toernooien. ,,De top in Nederland bestaat uit best een vaste groep. Die ruiters hebben altijd weer nieuwe paarden en slagen er altijd weer in om bovenaan te komen staan. Dus als ik me er tussen wil knokken, moet ik dat ook écht willen en nergens voor terugdeinzen. Ik moet iedereen de mond snoeren door goed te rijden." Uiteindelijk zou de Walcherse het mooi vinden om met Nederland weer de weg omhoog te vinden. Want Oranje domineert niet meer, getuige de vijfde plaats voor het landenteam op het laatste WK. Nieuwen huis: „We moeten in de breedte groeien en vooral in de top beter worden. We hebben volgens mij veel te veel goede paarden ver kocht. Dan kun je nog zo goed paardrij den, maar als je de paarden er niet meer voor hebt.Er zal iets in Nederland moeten ontstaan. Ik snap ook wel dat eigena ren risico's nemen als ze een hoog bod af- Zweistra, nota bene één van de personen die haar in Zeeland zo op weg hielpen. Daarna nam haar carrière een vlucht; natio naal en internationaal begon ze te oogsten. Eerst met Truemanda, Kyrain en Baldacci en sinds ze in Oud-Beijerland werkt, maakt ze furore met Athene en Genua. „In de dressuur is het belangrijk dat je goede 'spie gels' hebt. Dat zijn mensen die je sturen, corrigeren en terugroepen. Eerst waren dat Leunus van Lieren en Thamar Zweistra en later kwam ik ook bij Tineke Battels. Nu zijn dat Tim Coomans en Alex van Silfhout. Als je zo'n goede begeleiding krijgt, groei je heel snel." Nieuwenhuis is in loondienst bij Tim Coomans Dutch Sporthorses, dat paarden opleidt en verkoopt. De topsport is voor beide partijen eigenlijk maar hobby. „Ik heb het hier heel fijn", zegt ze. „Ik krijg heel veel kansen." Tegelijkertijd weet ze dat paarden waarmee ze bijzonder goed pres teert, verkocht kunnen worden. Binnen de paardensport worden soms astronomische bedragen geboden. „Ik weet heel goed dat v zo voegt ze eraan toe, „het blijft wel gevaarlijk voor mij. Ik bouw mijn hele leven op rond dit bedrijf. Ik ben hierheen verhuisd om voor Tim te komen werken, maar heb wel gezegd dat ik voor een topsportcarrière wil gaan. Ik ben hier niet om alleen maar rondjes in de bak te rijden, want daar zie ik geen uitdaging in. Ik vind het mooi om op concours te gaan, de proeven te fïnetunen en alles eruit te halen. Maar het blijven altijd Tims paarden. Hij beslist." Overstap Voor Nieuwenhuis begint het seizoen vol gende week bij Jumping Amsterdam. Athene rijdt ze daar niet. Die zit nog in zijn trainingsopbouw richting Indoor Brabant, dat in maart is. Met dat toppaard wordt het haar laatste jaar in de U25. „Als ik het wilde, slaan, maar ik denk toch dat er iets gedaan moet worden. Mis schien moeten de ri sico's door meerdere mensen gedragen wor den. Dat ze allemaal voor een deel eigenaar worden van een toppaard. Dat zou heel goed zijn voor de dres- suursport in ons land." GO - Jeanine Nieuwenhuis Jeanine Nieuwenhuis met haar parels Athene (links) en Genua, fotojoskafoe 1 Vx -A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41