Rob Jetten heeft D66-achterban in honderd dagen niet overtuigd II 3 zaterdag 19 januari 2019 TRUCJES LUIE SCHOLIER Devon Diercks (21) was een luie scholier; de eerste vijf jaar van het vwo ging hij nét over. In zijn examenjaar leerde hij de hoogste cijfers te halen voor zijn eindlijst. Hij schreef het op in zijn Handleiding tot slagen havo/vwo. Vrees niet, exa menkandidaten. Het is nog niet te laat om glans rijk je diploma te halen, ook al zijn je cijfers tot dusver niet briljant. Dat betoogt Devon Diercks. ,,Er komen nog schoolexamens aan en het centraal examen, dus het kan zeker lukken om hoge cijfers te halen.'' Diercks beschrijft zijn trucs om te scoren in zijn boek Handleiding tot slagen havo/vwo, dat iets later in de winkel ligt dan verwacht. Hij werkte eerst een jaar aan het opzetten van een bijlesinstituut, daarna vertrok Diercks voor een reis van een half jaar. Althans, dat was de bedoeling. Diercks werd tijdens zijn reis verliefd op de Vietnamese hoofd stad Hanoi en zit daar nu al bijna een jaar. Hij geeft er Engelse les. ,,Ik kom bijna naar Nederland, voor twee weken.'' ,,Nee, na mijn bezoek aan Neder land vertrek ik naar Colombia. Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag Bij kiezers die in 2017 op D66 stemden, is Sigrid Kaag favoriet. 37 procent zegt haar voor de komende verkiezingen de beste lijsttrekker te vinden, blijkt uit onderzoek van Maurice de Hond/Peil.nl in opdracht van deze krant. Kajsa Ollongren krijgt van 26 procent de voorkeur, Jetten blijft steken op 14 procent. Iets meer dan vier op de tien D66-stemmers uit 2017 zegt dat de kans kleiner is ge worden dat zij weer op D66 stem men nu J etten fractievoorzitter is. D66 staat in de peilingen al een tijd op verlies. Als er nu verkie zingen zouden zijn, houdt de partij tien tot veertien zetels over van de huidige negentien, blijkt uit verschillende polls. De kiezers die D66 trouw zeggen te blijven zijn beter te spreken over Jetten: 27 pro cent ziet in hem de beste lijsttrek ker. Daarmee scoort Jetten even goed als Kaag, maar minder dan Ollongren, die de voorkeur geniet van 34 procent van het trouwe D66- electoraat. Vooralsnog doet Jetten het niet beter dan voorganger Pechtold, blijkt uit het onderzoek dat werd gehouden onder 3000 Nederlan ders. Ook D66-stemmers zijn die mening toegedaan. Wel vindt 74 procent van de trouwe aanhang Jetten sympathiek. In iets mindere mate noemen ze hem deskundig en betrouwbaar. Op algemene kiezers komt Jetten vaker ijdel en nep over. ,,Ze geven soms wel tips, maar die blijven minder goed hangen, denk ik. Na mijn slagen heb ik met mijn scheikundeleraar een bijlesbureau opgezet en heel wat examentrainingen gegeven. Het werkte. Die leerlingen haalden ook goede cijfers, zodra ze het doorhadden.'' ,,De meeste scholieren leren door samenvattingen te maken en tek sten uit boeken over te schrijven. Ik ben gaan werken met apps om mijn werk beter te leren plannen. Daarnaast ontdekte ik dat het belangrijk is bepaalde termen te kunnen omschrijven, daar scoor je mee. Met flashkaarten kon ik die omschrijvingen goed in mijn hoofd krijgen. Zo is het makke lijker om punten te scoren.'' ,,Nee, het examenjaar is en blijft hard werken. Ik heb ook alles moe ten geven. Mijn ouders vroegen zich zelfs af of ik niet af en toe iets anders moest doen dan leren.'' Ik wil daar op een boerderij gaan werken. Ik voel nu de noodzaak niet om te gaan studeren en drie jaar lang in hetzelfde land te blijven wonen.'' ,,Ik besefte dat de examencijfers voor altijd op je eindlijst staan, dus ik wilde hogere cijfers scoren. Aan het begin van dat laatste schooljaar heb ik me ten doel gesteld om cum laude te slagen.'' ,,Net niet. Ik had een 7,8 gemiddeld. Dat was jammer. Maar voor na tuurkunde slaagde ik met een 9. Mijn cijfers waren flink hoger.'' Dat moet frustrerend zijn ge weest voor je leraren. Vijf jaar lang niets doen, vooral zesjes scoren en het laatste jaar laten zien dat je toch best wat kunt. ,,Mijn docenten waren heel ver baasd, ja. Ze zagen zo'n andere kant van mij. Ze vroegen me waarom ik dat niet eerder had gedaan. Ik weet het ook niet. Het laatste jaar had ik echt een doel.'' ,,Zeker. Als je dat trucje doorhebt, verspil je geen tijd en haal je goede cijfers. Per vak verschilt het trucje wel. Dat moet je ontdekken.'' Ik voel nu geen noodzaak om te gaan studeren en drie jaar in één land te blijven De ham vraag blijft: hoe heb je het voor elkaar ge kregen? „Door anders te gaan leren, heel doel gericht. Ik maakte proef- examens, bekeek de antwoorden en vroeg me bij elke vraag af wat Cito wilde weten. Met flashkaarten kon ik de stof le ren en mezelf overhoren.'' GO Vijf jaar met zesjes en tóch dik slagen voor je eindexamen Ellen van Gaalen Rotterdam Twee weken? Dus je gaat niet studeren? Rob Jetten is voor D66-kiezers nog niet de partijleider die Alexander Pechtold doet ver geten. Ministers Sigrid Kaag en Kajsa Ollongren liggen momenteel beter bij de achter ban dan de 31-jarige fractie leider, die honderd dagen aan het roer staat. Rob Jetten heeft nog wat pr-werk te verzetten. foto bart maat Lees meer over de eerste hon derd dagen van D66-fractieleider Rob Jetten in Z. bus voor examenkandidaten. Waarom komen leraren hier niet mee? Maar toch, wat i's dat trucje dan precies? Is dit boek een feestje voor luie scholieren? Je omschrijft jezelf als een luie leerling die altijd net genoeg deed om over te gaan. Wat gebeurde er met je in je exa menjaar? En is dat gelukt? Examens maken is dus vooral een kwestie van een trucje? Dat klinkt als het ei van colum- -Devon Diercks Na zijn eindexamen ging Devon Diercks de wereld ontdekken. De noodzaak van studeren ziet hij nog niet. privéfotos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3