ZEELAND 11 {Ssaz £&N5Jl6> Le&££NT£Kö£T IN ZeCLAHO W6 P&86R6H HeT NU V\6T 11KIMP6R6H VOOK KiNOeRBN" Samenwerking waterschap en provincie levert nog weinig op CORDEJONGE MIDDELBURG De oogst van de samenwerking tussen provincie en waterschap Scheldestromen is tot nu toe mager. De komende tijd moet meer vooruitgang worden geboekt. Het gaat om een proef van twee jaar. Tiental len medewerkers van de provin cie hebben onderdak gekregen bij het waterschap. Dat moet de samenwerking bevorderen. De proef is inmiddels over de helft. ,,De resultaten zijn wat mager. De ambities mogen best wel hoger", zei Gerwi Temmink (GroenLinks) gisteren in de Sta tencommissie bestuur. Ook an dere fracties spraken de hoop uit dat de komende maanden meer opleveren. Volgens Harold van de Velde (SGP) zit de angst bij het water schap dat de provincie aanstuurt op een fusie de samenwerking in de weg. ,,We moeten korte met ten maken met het beeld dat de provincie het waterschap gaat opeten." Dat speelt geen rol, verzekerde gedeputeerde Harry van der Maas. ,,Dat staat los van deze proef." Hij erkende dat de sa menwerking nog niet veel heeft opgeleverd. ,,We hebben echt moeten wennen. Het tweede jaar willen we een aantal zicht bare resultaten hebben." P Z11 BRIEVEN Mestvergister Een mestoverschot in (oost-) Noord-Brabant, als gevolg van de extreem grote veestapel, wordt in Rilland 'opgelost' in een grote biovergister (krant 12 januari). Voor de ondernemers 100 mil joen euro subsidie. Leuk! Hebben samenleving en klimaat hier ook iets aan? Neen. Bijmenging met groenafval moet leiden tot een rendabele energie opbrengst. Het Klimaatakkoord (pag.117) schrijft voor dat we groenafval in de eerste plaats ge bruiken als meststof en pas als vijfde (laatste) optie voor ener gieopwekking. Schaarser wor dend groenafval zal energieop wekking daarom binnenkort be moeilijken. De energie slurpende fabrieks- processen doen afbreuk aan even tuele klimaatwinst, evenals de lange (diesel)transporten naar en vanaf Rilland. Het 'biogas' wordt verbrand tot de broeikasgassen CO2 en waterdamp. Wenselijk? De overheid heeft de afgelopen tien jaar 2,5 miljard euro subsidie verstrekt aan exploitanten van bi- overgisters, ten laste van de bur gers. De 100 miljoen voor 'Ril- land' wordt mede opgebracht door de inwoners van Rilland, die nu niet gehoord dreigen te wor den. Is 'schandelijk' het juiste woord? Charles Lelkens Trintellaan 18 Kortgene Bert Wiegant Botterlaan 79 Kortgene Nashville Bestaat er in Nederland een ver plichte mening over homofilie en dergelijke, de praktizering ervan en het homohuwelijk, waartegen de opstellers en ondertekenaars van de Nashville-verklaring heb ben gezondigd? (krant 8 januari) Het lijkt er wel op gezien de ver oordelende berichtgeving. Nu houdt de verklaring zelf ook een oordeel in, maar de verklaring verbiedt LHBT'ers niet om waar dan ook te wonen. Zij is o.g.v. Bij belvisie tegen seksuele relaties buiten het man-vrouw huwelijk. Daar kun je het mee (on)eens zijn, maar er bestaat nog wel vrij heid van meningsuiting. Er staat ook geen oproep in om dergelijke relaties te verbieden, LHBT'ers te haten, geweld tegen hen te ge bruiken of hen uit te sluiten van voorzieningen. LHBT'ers worden door de verklaring dus niet fysiek belemmerd in de door hen geko zen leefwijze. De berichtgeving lijkt een maatschappelijke druk te willen creëren, waarin mensen niet meer voor hun mening kun nen uitkomen. Dit is een aanval op de vrijheid van meningsui ting. L.R. Tromp Hammarskjöldlaan 31 Middelburg Nederland kiest Sinds kort wordt de mening van de Nederlanders gevraagd hoe ze over iets denken en dat wordt dan door de minister maar voor waar aangenomen. Bij de Zwarte-Pie- tenkwestie wordt aan 3100 perso nen gevraagd hoe ze er over den ken en de uitslag is dan dat Ne derland niet meer kiest voor de echte Zwarte Piet. Verleden maand heeft Nederland weer ge kozen over de wintertijd en mi nister Kajsa Ollongren zegt dat Nederland heeft besloten dat het altijd wintertijd moet blijven (krant 19 december). De demo cratie in Nederland gaat dankzij dit soort peilingen hard achteruit maar dat kun je van deze minister die het referendum om zeep heeft geholpen wel verwachten. Als 1800 Nederlanders hun me ning wordt gevraagd over iets en de minister dit ziet als de 'me ning' van Nederland gaan we toch heel hard achteruit in een land waar meer dan 17 miljoen mensen wonen. Jac. van Belzen Pablo Picassoplein 68 Vlissingen Gele hesjes Nederlanders zijn van nature geen opstandig volk dat steeds naar stakingen, verzet en opstand grijpt. Maar het gemor over de huidige milieuplannen en het steeds duurder worden van zorg, wonen, eten, drinken, autorijden, gas,licht en water doordat de overheid steeds hogere belastin gen overal over heft en de on doordachte milieu-ideeën, waar bij steeds duidelijker wordt wie die rekening gepresenteerd krijgt wordt steeds groter (krant 14 ja nuari). Ik roep op tot een passief oorverdovend stille opstand: Hang een geel of oranje hesje voor uw raam en roep anderen via Facebook op hetzelfde te doen, zodat heel Nederland geel/oranje kleurt. Stilte bereikt vaak net zo veel of meer dan la waaierige massale opstand. M. Duyvelaar-Janssen Rusthofstraat 26 Middelburg zaterdag 19 januari 2019 U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Utrecht, 14 januari: 'Liefdevolle manifestatie' op het Domplein tegen de Nashville-verklaring. foto angeliek de jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39