ACHTER DE SCHERMEN 9 Zorgboerderij De Stelle bij Ouwerkerk gaat op de schop. De boerderij richt zich in de toekomst volledig op de verzorging van dieren. Voormalig crimineel Michael: ,,Ik heb hier liefde en energie gekregen.'' zaterdag 19 januari 2019 Gerrit van Loon Over een jaar herken je zorgboerderij De Stelle in de polder van Ou werkerk helemaal niet meer terug, bezweert ei genaresse Astrid van Kleeff. De fruit bomen verdwijnen en er komen meer paarden bij om te verzorgen. Rotterdammer Michael van de Velde (32) gebruikte vroeger alcohol en drugs en zag voor zichzelf geen toekomst meer. Hij was onhandelbaar en kwam in detentie terecht. Via een taakstraf kwam hij in aanraking met zorgboerderij De Stelle op Schouwen- Duiveland. Naast fruit plukken ('saai') kon hij aan de slag met het mennen van paarden, die ook worden ingezet voor menwedstrijden. ,,Ik leerde om gaan met paarden. Die beesten spiege len nogal. De energie die je geeft, krijg je terug. Ben ik zenuwachtig, dan is het paard dat ook. Als ik niet duidelijk ben, weet het paard niet wat te doen.'' De omgang met paarden gaf de voormalige crimineel, die sinds kerst 2016 op het terrein van De Stelle woont, rust en regelmaat. ,,Ik heb hier liefde en energie gekregen. Warmte. Dat we overgaan van fruit naar paard vind ik geweldig. Nieuwe beesten le ren kennen, ik kijk er al naar uit'', ver telt hij in de huiskamer van de zorg boerderij. De Stelle krijgt er een paarden- kudde bij. Eén van de zes nieuwe paarden van Jaco Groenendijk uit Noordwelle staat al op stal. De bedoe ling is dat half februari de fruitboom- pjes worden gerooid. Op twee zater dagen kunnen mensen voor eigen ge bruik nog de bramenstruiken (zonder doorn), aalbessen, zwarte bessen en frambozen komen ophalen. Eén perk met 17 rijen houdt Astrid van Kleeff aan. ,,Voor de liefhebbers. Kunnen we nog een smoothie maken.'' Op het buitenterrein wordt een grote, vrije loopruimte voor paarden gemaakt. Aan de randen van het erf afgeschermd met hekwerk, bosjes en bielzen. Op vier plekken komen voe- derplekken, zodat ze altijd te eten hebben. De paarden kunnen vrij rondlopen, om zo hun plekje in de kudde te vinden. Succesvol De eigenaresse met Rotterdamse roots is nu elf jaar bezig met haar zorgboerderij aan de Stelweg. Ze ging dit jaar back to basic. Er waren in de loop van de jaren teveel zorggroepen bij haar terechtgekomen. Deels door haar eigen succesvolle aanpak, want iedereen - van demente oudere tot baldadige tiener - voelde zich in de Ouwerkerkse polder begrepen. Maar de verschillende groepen kwamen te veel door elkaar te zitten. Voortaan is De Stelle voor jongeren van zo'n 14 tot 24 jaar die naar een zelfstandige toe- Eigenaresse Astrid van Kleeff van zorgboerderij De Stelle in Ouwerkerk. Michael van de Velde, Jaco Groenendijk en Astrid van Kleeff (vlnr). foto's dirk-jan gjeltema komst worden geholpen. De ouderen met begeleiding hebben een plekje gevonden in Boerderij Bouwlust in Nieuwerkerk. De jongelui - Van Kleeff heeft on langs van Pontes Pieter Zeeman vier geschorste leerlingen overgenomen - gaan met paarden aan de slag, omdat de dieren ze laten inzien hoe commu nicatie beter kan en je beter een doel kunt bereiken. Michael van der Velde mocht tweede kerstdag voor het eerst een vierspan mennen. De ruwe bol ster, blanke pit straalt: ,,Dat was fan tastisch.'' Zorgboerderij gooit roer om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37