II SoLmaR.nl va. 189," L 175, 5 EETSTOORNISSEN ZELFHULPGROEP Een eetstoornis. Anjana Gort uit Westkapelle weet er alles van. Jarenlang kampte ze met een ernstige vorm van anorexia. Anjana Gort (30) ziet er op het eerste gezicht uit als blakende jonge vrouw. Een flink deel van haar leven wor stelde ze echter enorm met haar gezondheid als gevolg van een eet stoornis. Daardoor belandde ze uiteindelijk in een rolstoel. Ze overwon haar ziekte en is sinds ze ven jaar expert-coach eetstoornis sen. Met een door haar opgerichte zelfhulpgroep wil ze anderen hel pen. ,,Ik denk dat we een serieus probleem hebben in Zeeland.'' Gort liep al langere tijd met het idee om in Zeeland een zelfhulp groep op te richten, want volgens haar is in de provincie onvol doende hulpverlening voorhan den. ,,Ik ga niet af op officiële cijfers, maar op wat ik hoor en om mij heen zie gebeuren. Ik krijg wanho pige mails van ouders wiens kind al maanden op een wachtlijst staat, omdat er geen plek is in de klinieken. Ik hoor in mijn netwerk van nieuwe sterfgevallen. Ik zie in mijn eigen werk dat een bepaald soort hulpverlening bij de één wel, en bij de ander niet aanslaat. Wat logisch is, we zijn allemaal anders. Maar veel keuze in hulpverlening is er niet. Een deel valt dus min of meer tussen wal en schip. Een an der deel is uiteindelijk misschien wel geholpen, maar dreigt door de lange wachtlijsten nog zieker te worden. Of erger zelfs.'' Gort denkt om die reden dat in Zeeland sprake is van een serieus probleem. ,,Ik hoor informatie van ouders en jongeren zelf, van colle ga's, van hulpverleners, van klinie ken waarmee ik samenwerk. Niet alleen in Zeeland. Eetstoornissen vragen specialistische kennis, en die is er te weinig. Het is helaas een groot probleem. Met name anorexia nervosa, een eetstoornis die ernstige vormen kan aanne men en dodelijk kan aflopen, komt steeds vaker bij jonge kinderen voor. Dan doel ik op kinderen in de basisschoolleeftijd." Als het om eetstoornissen gaat, is sprake van een wereldwijd pro bleem, zegt Gort. ,,Toch is het zo dat ik steeds vaker de indruk krijg dat Zeeland wel erg arm is aan specialistische zorg voor eetstoor nissen. Waarom zijn anders die Ik krijg de indruk dat Zeeland arm is aan specialistische zorg voor eetstoornissen wachtlijsten zo lang en krijgen kinderen zo laat hulp? Soms houd ik echt mijn hart vast.'' Rolmodel In 2010 en 2011 leidde Gort haar eerste zelfhulpgroepen in Gelder land, waar ze toen woonde. Die waren succesvol en ze wil het con cept voortzetten in Zeeland. Con tact, (h)erkenning en het geven van steun zijn belangrijke doel stellingen. ,,De groepen hebben een hoopvol, motiverend en voor uitstrevend karakter.'' Gort denkt dat het feit dat zij geen medisch specialist is, haar onderscheidt. ,,Ik wil ook niet zozeer 'behan delen'. Ik wil naast iemand staan, zoals ik destijds zelf ook op zoek was naar een rolmodel, iemand die mij kon inspireren en vertellen: 'Hé, ik weet hoe moeilijk je het hebt. Ik heb het ook moeten door staan. Maar je kunt hieruit ko men!' Daar was ik toen naar op zoek, maar zo iemand had ik niet. Nu mag ik dat wel voor anderen betekenen. Ik werk dus vanuit ei gen ervaring, dat maakt verschil. Muren vallen weg, je kunt dichter bij komen, er is minder schaamte.'' De jonge Walcherse biedt ook een-op-een coaching. Soms en in overleg met cliënten zet ze daarbij honden in, een vorm van canis- therapie. Dat bleek voor haarzelf ook de sleutel. Honden Vanuit haar organisatie Mission- Puppy Nederland leidt Gort hulp honden op voor haar specialisti sche doelgroep. Dat heeft effect, is gebleken uit extern onderzoek. De assistentiehond biedt structuur en motivatie aan cliënten die herstel lende zijn van (onder meer) eetge- relateerde problematiek. Het zoge heten 'spiegelen' van gedrag door de hond zorgt bijvoorbeeld voor een aantoonbaar betere omgang met symptomen, wat belangrijk is voor het herstelproces. Meer informatie is te vinden op de Facebookpagina van Anjana Gort. Thuis aan de Costa Spanje 10 dagen Malgrat de Mar Hotel Luna Park*** 10-daagse busvakantie Vertrek op 26 april 2019 275,- Vertrek op 29 april 2019 189,- Spanje 10 dagen Safou Hotel Belvedere*** 10-daagse busvakantie van Hoce Ga nu naar www.solmar.nl en boek! V» 0495 - 588740 zaterdag 19 januari 2019 'Zeeland heeft serieus probleem' Luc Oggel Westkapelle Anjana Gort overwon haar eetstoornis en zet zich nu in om anderen te helpen. foto anjana gort -Anjana Gort, expert-coach eetstoornissen ANVR o.b.v. vol pension Gelegen op ca. 450m van het strand en 275m van de boulevard. o.b.v. half pension Vertrek op 3 mei 2019 Gelegen op ca. 600m van het strand en maar 250m van het centrum. Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2-persoonskamer, incl. eventuele vroegboekkorting. Adm. kost. busreis bedragen €10,00. Kijk op solmar.nl voor onze voorwaarden. Typefouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33