'Ik heb een volle agenda' 'Ik kan beide goed combineren' Droogte van 2018 bedreigt ook dit jaar ZEELAND 3 zaterdag 19 januari 2019 Frank Balkenende Goes Esra Schrier uit Goes vult vakken bij de Agrimarkt in zijn woonplaats. Dat doet hij al zo'n twee jaar, ook toen hij nog op de middel bare school zat. De 18-jarige student aan de HZ in Vlis- singen is per week negen tot tien uur te vinden op de werkvloer van de super markt. ,,Soms werk ik ook op zaterdag een paar uurt jes. In schoolvakanties ben ik hier drie tot vier dagen per week." De vulploeg be staat uit 24 scholieren, weet hij. „Sommigen werken er ook al wat langer. Je kent el kaar. Het is een gezellige groep." Esra verdient 5,09 euro netto per uur. De in komsten uit zijn bijbaan gaan op aan stappen, vakan tie en kleding. ,,Gelukkig krijg ik ook nog zakgeld." Met het bijbaantje, school en sport (voetbal) zit zijn agenda aardig vol. ,,Ik heb een vol leven, maar dat is ook deels mijn eigen keuze. Ik sport veel en graag. Ik snap best dat scholen zich zorgen maken over de bij baantjes van scholieren, tenminste als dat ten koste gaat van huiswerk en con centratie tijdens de lessen. Veel jongeren hebben het erg druk." ciaal zijn opgesteld om te voorko men dat het hebben van een bij baantje te veel beslag legt op leer lingen. Een leerling van 15 jaar zou wat betreft de rijksoverheid per schooldag maximaal twee uur mo gen werken en per schoolweek maximaal twaalf uur. Diezelfde overheid gaat er vanuit dat een leer ling in de bovenbouw van havo of vwo gemiddeld veertig uur per week aan schoolwerk kwijt is. Voor jongeren van 16 en 17 jaar geldt dat de tijd die zij op school zijn ook meetelt als arbeidstijd. Per week zouden zij maximaal vijfenveertig uur mogen werken en per dienst negen uur. Overigens is het niet zo dat mo menteel veel leerlingen overver moeid thuiszitten, zegt Fagg. ,,We denken wel dat er meer in de leer lingen zit dan er nu uitkomt. Dus die druk moet op een of andere ma nier minder worden, zodat zo'n leerling uiteindelijk wel de eind streep haalt." Sinds zijn vijftiende werkt Pa- pito Birga uit Middelburg na schooltijd en in de weekenden. Tal van bijbaantjes heeft hij al gehad. In de horeca als afwasser, in kledingzaken als verkoopme dewerker. ,,Ik heb in allerlei branches gewerkt." Sinds twee maanden is de 19-jarige Papito pizzakoerier bij Pizza Amore in zijn woonplaats. Zijn leukste bijbaan tot nu toe, vooral omdat het koeriersteam uit leeftijdge noten bestaat, zegt hij. Zijn werkweek is opgelopen tot vijf- tien tot twintig uur, bijna een halve baan. Hij verdient 6,50 euro netto per uur. ,,Dat geld heb ik nodig voor mijn levens onderhoud. Ik studeer sport en recreatie aan Scalda, maar woon inmiddels op mezelf. Ik heb stu diefinanciering, maar dat is on voldoende om van rond te ko men." School en studie hebben vol gens Papito nooit te lijden ge had onder zijn bijbaantjes. ,,Ik kan beide goed combineren. Het is een kwestie van je tijd ef ficiënt indelen." Dan snort hij weg. Die pizza moet wel warm worden afgeleverd. Het Zeeuwse waterschap heeft in middels een actieplan opgesteld, om de problemen op korte en lan gere termijn het hoofd te bieden. Dat is hard nodig, want de grond waterstanden in de provincie zijn nog altijd uitzonderlijk laag. In de zomer liep het neerslagtekort op tot 300 tot 400 millimeter, terwijl dat in een gemiddeld jaar 100 millime ter is. Normaal wordt het tekort in de winter weer aangevuld, maar half december was het nog maar met 50 millimeter afgenomen. Dat heeft allerlei risico's. Er is vooral een verhoogde kans op zet- tingsschade in gebieden waar veen in de ondergrond zit. Dat treft be drijven en woningen, maar ook het watersysteem en de wegen die het waterschap beheert. Verder leidt de droogte tot een verhoogd risico op verzilting. Ingrijpend De kans dat in het voorjaar - bij het begin van het groeiseizoen - de wa- tervoorraden niet op peil zijn, wordt steeds groter. Dat geldt vooral voor Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland. ,,Het is nog niet Droogte(bestrijding) zal meer ingebed moeten worden in de complete bedrijfsvoering eerder voorgekomen dat een droogte zo doorwerkt in het daar opvolgende jaar, maar dat wordt nu wel als reële bedreiging gezien", schrijft het waterschap. Een nieuwe droge zomer zal dan ook ingrij pende gevolgen hebben. Bovendien dreigt de zoetwatervoorziening in gevaar te komen. Het waterschap heeft inmiddels diverse acties ondernomen. Zo werd vorige maand al bekend dat de waterpeilen hoger worden gezet dan normaal in de winter. Gebie den die gevoelig zijn voor droogte of met veen in de ondergrond wor den - zolang het nodig is - op het zomerpeil gehouden, ook al ver hoogt dat de kans op wateroverlast bij extreme regenval. Het afgelopen jaar heeft het wa terschap vooral duidelijk gemaakt dat het onvoldoende is toegerust om de problemen door extreme droogte voor te zijn. ,,Droogte(be- strijding) zal meer ingebed moeten worden in de complete bedrijfsvoe ring." Zo dienen de grondwatervoorra- den veel beter in beeld te worden gebracht, evenals de kwaliteit van het water. Structureel In plaats van lapmiddelen wil het dagelijks bestuur inzetten op struc turele oplossingen. De komende maanden worden deze in gang ge zet, naast de inspanningen om voorbereid te zijn op een nieuwe droogte dit jaar. Duidelijk is dat daar meer men sen voor nodig zijn en meer geld. Om hoeveel het gaat en hoe dat moet worden betaald, bekijkt het waterschap nog. school, wat is belangrijker?' A Esra Schrier is student. Als bijbaantje vult hij vakken bij de Agrimarkt in Goes. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Frank Balkenende Middelburg Papito Birga uit Middelburg heeft een bijbaan als pizzakoerier. De extreme droogte van 2018 werkt nog steeds door. De kans bestaat dat de watervoorraden deze winter niet voldoende wor den aangevuld. Dat is funest als er dit jaar weer een droge zomer is. ,,Als dat het geval is, zullen de problemen en gevolgen mogelijk nog groter zijn dan in 2018", aldus waterschap Scheldestro- men. Rolf Bosboom Middelburg - Waterschap Scheldestromen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31