Bourgondisch op z'n Zeeuws Staten trappen op de rem bij plannen voor samenwerking met CBS Festive heeft grootse plannen voor dit jaar Eetstoornis is echt probleem in Zeeland Nummer 1 in dressuur Bureau organiseert onder meer zomer- en foodtruckfestivals Anjana Gort kampte met anorexia en heeft nu een zelfhulpgroep opgezetzeeland 5 Jeanine Nieuwenhuis is de beste van de wereld, maar wil nóg beter worden Een jaar geleden ontstond ophef rond het ZB Planbureau, door de publicatie van het rapport Staat van Zeeland. Daarin werd op basis van een verkeerde interpretatie van CBS-cijfers gesteld dat er sprake is van een leegloop van het Zeeuwse platteland. Dat leidde tot forse kri tiek van de provinciale politiek. Die vond het rapport te 'gekleurd', maar heeft ook langer grote twijfels bij het nut en het functioneren van het Planbureau. Bureau Berenschot onderzocht in opdracht van de provincie hoe het beleidsonderzoek op een betere manier kan worden georganiseerd. Het kwam met het advies om sa men met het CBS een provinciaal datacenter op te zetten. Dat zou in 2020 een feit moeten zijn. Het dage lijks provinciebestuur nam, in sa menspraak met de ZB-directie, het advies over. Het is de bedoeling dat de provincie een 'kwartiermaker' aanstelt die de komst van zo'n data center voorbereidt. Dat is wel erg voortvarend, vin- den Provinciale Staten. Meerdere fracties trapten gisteren in de com missie bestuur stevig op de rem. Eerst moet in kaart worden ge bracht aan welke informatie in Zee land behoefte is en welke gegevens al beschikbaar zijn. Vervolgens dient te worden bekeken hoe de sa menwerking met het CBS er uit kan zien, wat dat gaat kosten en wat dat betekent voor de ZB en haar medewerkers. Alternatieven Na elke stap willen de Statenleden kunnen ingrijpen en 'stop' kunnen zeggen. Ze spreken daarom voorlo pig ook liever van een 'verkenner' dan van een 'kwartiermaker', een term die te veel suggereert dat de komst van zo'n datacentrum al in kannen en kruiken is. Met name VVD en D66 willen ook dat alter natieven nog eens goed worden be- Ik wil kijken naar meer opties en de verkenning breder opzetten keken, zoals het uitbesteden van beleidsonderzoeken aan marktpar tijen. ,,Ik wil kijken naar meer op ties en de verkenning breder opzet ten", zei Ton Veraart (D66). ,,lk zou ook niet weten waarom we nu heel snel zouden moeten gaan." Vooral PvdA vond dat daarmee het werk van Berenschot over wordt gedaan. ,,Ik heb het gevoel dat we geen kleur durven te bekennen", zei Anita Pij- pelink. Gedeputeerde Ben de Reu onder streepte het belang van goede data voor overheden, 'in deze tijd van fa- kenieuws, emoties en geruchten'. Een samenwerking met het CBS is wat hem betreft nog steeds 'de be ste optie'. Hij zegde wel toe dat de uitwerking van het idee in fasen zal gebeuren en dat de Staten op meer dere momenten kunnen ingrijpen. De Reu wees er wel op dat dat waarschijnlijk voor vertraging zorgt. ,,We willen juist wat tempo maken om dit uit te werken", zei hij. ,,Ik vrees dat we het nu erg in de tijd gaan uitsmeren." It I zaterdag 19 januari 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND 12 Toekomst ZB blijft onzeker Er is nog geen zekerheid over de toekomst van ZB Planbureau. Provinciale Staten houden meerdere opties open en willen geen overhaaste beslissingen nemen. De oprichting van een provinciaal datacenter samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is daarmee nog geen uitgemaakte zaak. Rolf Bosboom Middelburg - Ton Veraart, D66 VLISSINGEN De nieuwjaarsreceptie van North Sea Port gisteren in de Lasloods in Vlissingen had een gouden randje. Vorige week kon de fusiehaven een jaar na het hu welijk van Zeeland Seaports en Havenbe drijf Gent ronkende groeicijfers op tafel leg gen: een recordoverslag van ruim 128 mil joen ton. Op de receptiedag zelf tekende de top van het havenbedrijf een contract met The Green Bay, dat vier hectare in het Sloe- gebied koopt voor de bouw van een 'groen datacenter'. Voldoende reden voor een uit bundig feestje. North Sea Port had achthon derd relaties uitgenodigd voor een walking dinner in de Lasloods, onder wie prominen ten als de Vlaamse minister Ben Weyts van Mobiliteit en Openbare Werken. En omdat Vlamingen van lekker eten houden, trok de Middelburgse chef-kok Mart Scherp alles uit de kast. Van gerechten met kingfish, Zeeuws stoofvlees, pasta met curry en mosselen tot een keur aan Zeeuwse en Vlaamse kazen. Zo kon Zeeland zich ook eens van zijn Bourgondische kant laten zien. FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29