Kou hield Lee Towers weg uit Ahoy 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Beiden debuteren ze dit jaar bij Vrienden van Amstel Live, maar er zit een wereld van verschil tussen Lee Towers (72) en Maan (21). ,,Ik zou wel willen weten hoe je een carrière over vijftig jaar spreidt.'' Jouw Stad, Ons Dorp klinkt als de zoveelste SBS 6-variant op Jouw Vrouw, Mijn Vrouw en Steenrijk Straatarm. Maar het was toch echt NPO i waar donderdag twee gezinnen een paar da gen van woonomgeving ruilden. Ik heb een zwak voor programmamakers die een maatschappelijk thema verpakken in een populair, laagdrempelig format. En dat is precies wat in dit NTR-programma gebeurt. Hoe vaak is er inmiddels al geconstateerd dat de NPO en andere media gedo mineerd worden door een Randstedelijk geluid, dat nauwelijks herkend wordt op het platteland. Dan kun je daar drie wetenschappers over interviewen, maar wat is er beter dan het gewoon te laten zien? Zoals bijvoorbeeld Rutger Castricum deed in de docusoap FC Emmen, aan de hand van de eerste schreden van de voetbalclub in de eredivisie. Toch moest de kijker even doorbijten bij Jouw Stad, Ons Dorp, want het was wel erg van-dik-hout- zaagt-men-planken. Het was niet zomaar een gezin dat van het Brabantse platteland naar een Haagse volksbuurt verkaste, maar het waren openlijke Geert Wilders-adepten die meteen begonnen over de vermoedelijke geluidsoverlast van de gekleurde buren en treurden dat 'multiculti-mensen' hun humor niet snappen. De Surinaamse familie slalomde op haar beurt op de fiets tussen de koeienvlaaien, zocht bij het snackloket tussen de bamischijven en bitterballen vergeefs naar rijst en gaf een lesje Surinaams dan sen in het buurthuis. ,,Surinamers zie je hier nooit. Die moet ik altijd van een plaatje halen'', bekende een olijke bezoeker aan een donkere dame in felge kleurde outfit. voor dit programma. Omdat het haarfijn in beeld brengt wat ik vaak roep: dat veel dingen te makke lijk en snel als 'racisme' worden bestempeld, ter wijl het enkel onbekendheid en onwetendheid is. Zodra culturen elkaar tegenkomen en leren ken nen, verdwijnen vooroordelen. Dat Surinaams dan sen is misschien wel voor herhaling vatbaar in het buurthuis. En de PVV-stemmende vader kwam op een stads voetbalveldje tot de conclusie dat het niet uitmaakt of iemand Marokkaans of Surinaams is, maar dat het allemaal 'mensen' zijn. Daar kun je cynisch over doen, maar zo werkt het vaak wel. Ik geloof er heilig in dat dit beter werkt dan eindeloos gedram. En laten we alsjeblieft vaker om onszelf durven lachen. Ik hoop dat de Brabantse moeder dat ook deed tijdens het terugkijken, toen ze zichzelf hoorde zeggen dat ze het laatste restje kaas mee naar huis nam omdat de Surinaamse fa milie toch alleen maar rijst eet. zaterdag 19 januari 2019 Hans Klok nog even niet naar LA Davina Michelle van nr. 1 af atuurlijk is er rekening ge houden met de oudste debu tant van Vrienden van Amstel Live. Leen Huizer, alias Lee Towers, is 72 jaar en niet meer zo goed ter been. Als enige artiest van de in totaal 22 heeft hij in 'zijn' Ahoy, waar hij al 51 keer op trad, een kleedkamer pal om de hoek van de zaalingang. ,,Hoef ik al die trappen niet meer op'', zegt hij terwijl hij zijn bril met blauw getinte glazen op zet. ,,Ik ben geopereerd aan mijn rug, een zenuw is beschadigd, daardoor loop ik niet zo lekker meer. Maar ik ga niet bij de pakken neerzitten. Bovendien word ik met een vleugel de zaal in gereden, wat wil je nog meer?'' De jongste debutant van het elfdaagse mu ziekevenement in Ahoy heeft een voorkeurs behandeling niet nodig. Tweeënhalf uur voor aanvang van de eerste show staat Maan de Steenwinkel (21) opeens naast Lee Towers in zijn kleedkamer. Ze buigt voorover naar de zit bank en geeft de veteraan enthousiast een zoen. Maan, jij kunt een liedje zingen waarbij mensen moeten huilen. En als je ook nog aimabel bent, dan doe je het heel goed ,,We zagen elkaar eerder vandaag voor het eerst sinds een jaar'', zegt ze. ,,Het was meteen: hé Leentje! Hé Maantje! Waarom we die klik heb ben, weet ik eigenlijk niet. Misschien omdat we tegenpolen zijn? In leeftijd, in de muziek die we maken?'' Op zijn colbertjasje na zit Lee Towers al strak in zijn optreedpak, Maan is nog volledig casual; roze-witte sneakers, een joggingbroek, een lichtgekleurde trui. Een dubbelinterview met de oudste en jong ste debutant, dat was de bedoeling. Maar Lee Towers ontfermt zich vrijwel direct vaderlijk over zijn jonge collega, die hij voorziet van les sen uit het muzikantenvak. ,,Weet je Maan, er zijn altijd mensen om je heen die je willen stu ren. De één wil dat je je haar anders draagt, de ander wil dat je bepaalde danspasjes instudeert. Maar wat vind je er eigenlijk zelf van? Blijf dicht bij jezelf.'' Basis Maan de Steenwinkel werd geboren in 1997, dertien jaar na het eerste concert van Lee Towers in Ahoy. „You'll never walk alone", ant woordt ze op de vraag waar zij hem vooral van kent. ,,Leen, of Lee, hoort wel bij je basiskennis van de Nederlandse muziek, vind ik.'' Andersom kwam Maan bij Towers voor het eerst in beeld door haar deelname aan het tv- programma Beste Zangers in 2017. ,,Wat ik toen dacht? Ik hoorde dat je een talent was. Een bij zondere stem. Je bent een van de weinige zan geressen die niet schreeuwen. Het wordt er niet altijd mooier op als het harder gaat.'' Op het podium stonden de twee in 2016 voor het eerst naast elkaar tijdens de kerstshow van de Toppers, ook in Ahoy. ,,Jij in je mooie jurk, ik in mijn smoking'', zegt Towers. ,,Ik was 28 toen ik werd ontdekt, jij hebt nu op zo'n jonge leef tijd al je eigen plekkie veroverd in onze slangen kuil. Want dat is het. Het zijn allemaal conculle- ga's, hoor.'' Terwijl Lee Towers in zijn kleedkamers anek dotes afwisselt met levenslessen, hoort Maan geamuseerd, maar ook aandachtig toe. ,,Ik zou wel willen weten hoe je ervoor zorgt dat je een carrière over vijftig jaar verspreidt in plaats van tien", zegt ze. Koren op de molen van haar ge sprekspartner. „Luister, Maan, Toon Hermans was mijn godfather. Hij zei altijd: er komt een moment in je carrière waarop het niet meer zo belangrijk is wat je doet, maar wel wat je bént. „Natuurlijk kun je het nooit alleen, maar om ring je alleen met mensen die iets aan jou toe voegen. Ik won mijn eerste Edison toen ik een plaat had gemaakt met Jerry van Rooyen, een van de grootste arrangeurs van Nederland. Ik heb hier een iPodje en oortjes, ik zal je van de week wat van hem laten horen. Maar Maan, ik kreeg die Edison niet omdat ik zo veel beter had gezongen dan daarvoor, maar omdat Jerry iets aan mij had toegevoegd. Hij had me meer inhoud gegeven." Dubbeltje „Weet je, Maan, ik ben een spreek woordenman. En vroeger bij ons thuis gold: als je voor een dubbel tje geboren bent, word je nooit een kwartje. Maar kijk eens wat voor carrière ik heb gehad. Ik had twee krantenwijken, maar ben miljonair geworden. De Ameri kaanse droom. Hoezo zou dat voor mij niet zijn weggelegd?" Towers slaat op zijn hart. „Believe in your self!" „Talent is iets ongrijpbaars. Jij kunt een liedje zingen waarbij mensen moeten huilen. Marco Borsato heeft dat ook. Als je daar naast ook nog aimabel bent, dan doe je het heel goed." Terwijl Towers nog vertelt over zijn idolen - Elvis, Sinatra - wordt Maan alweer opgehaald voor een volgende verplichting, een quiz op de radio. „Ik vind Dua Lipa momenteel heel vet", zegt ze, terwijl ze opstaat. „Over wie heb je het nu?", wil To wers weten. „Dua Lipa. Een jonge Engelse zangeres. Dat kan ik jóu nog wel even laten horen deze week." Quote van de dag op de stoep staat, doet niemand graag open Als Magere Hein ticult En dat is precies waarom ik uiteindelijk toch viel PC SHOW Hans Klok heeft zijn emigratie naar Amerika noodgedwon gen uitgesteld. De illusionist die een contract voor 10 jaar te kende bij MGM, zou vanaf vol gende maand in Las Vegas zijn. ,,Ze verbouwen het theater.'' MUZIEK Davina Michelle voert niet langer de Top 40 aan. Sweet But Psy cho van Ava Max nam giste ren de nummer 1-positie over van de Neder landse zange res, die elf we ken met Duurt te lang boven aan stond. 3 ■u o Alexander van Eenennaam 44 —Lee Towers Dat Lee Towers nu pas voor het eerst mee doet aan Vrienden van Amstel Live heeft alles te maken met het Nederlandse kli maat. ,,Mijn vrouw en ik zitten elk jaar vanaf 3 januari op Curagao, ik had daar nu ook al weer moeten zitten. Ik kan niet meer goed tegen de kou.'' Dat hij nu als 72-jarige een uitzondering maakt, is te danken aan zanger Marcel Veenendaal van Di-Rect. ,,Hij had bij Vrien den van Amstel Live een lans voor mij ge broken. Hij wilde dolgraag met mij You'll never walk alone zingen. Daar kon ik geen nee tegen zeggen.'' Jort Kelder over zijn nieuwe programma Je geld of je leven, over financiële keuzes bij medisch handelen voor ouderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24