Van den Brom: 'AZ-FC Utrecht alleen Stam was als verdediger kil en simpel, maar blijkt als trainer PEC op zoek naar goals 20 Zijn spijkerharde intercepties bij Oranje en Manchester United staan in Nederland nog op het netvlies gebrand, maar welke werkwijze houdt Jaap Stam (46) er als debuterende eredivisietrainer op na? De Kampense coach debuteert vanavond (19.45 uur) met PEC Zwolle tegen Feyenoord. FC Barcelona blijft in beker Rentree Haps bij Feyenoord Tweede zege Van Foreest Zwolle Op het trainingsveld van Reading staat een scorebord, dat vaak wordt gebruikt om de puntentelling tijdens het voetvolley bij te hou den. De in maart ontslagen Stam stond daarop steevast bovenaan. Niet omdat de fanatieke trainer het jongleren na de trainingen be ter beheerste dan zijn spelers. In tegendeel, stelt Roy Beerens. ,,Als hij niet kon winnen, ging hij vals spelen. De fysiektrainer was scheidsrechter, maar als Jaap hem gevaarlijk aankeek, kreeg hij na tuurlijk het punt. En de spelers durfden ook niks te zeggen tegen 'the gaffer'hè. Daaraan konden wij zijn winnaarsmentaliteit zien." Stam haalde Beerens in 2016 naar Reading. Anderhalf jaar werkten de coach en de huidige Vitesse-aanvaller in het Cham pionship samen. ,,Jaap denkt op een heel hoog niveau. Dat doen er meer, maar hij kan dat duidelijk overbrengen. Tactisch is hij heel SCOREN goed onderbouwd. Met Joey van den Berg had ik het vaak over hem. Die trucjes die hij verdedigers leerde in de opbouw. Geniaal man." De hereniging van Stam en PEC Zwolle was voor Van den Berg zelfs reden om Bram van Polen en Diederik Boer kort voor de jaar wisseling te appen. 'Zo, nu gaan jullie eindelijk echt voetbal spe len', lazen zijn oud-teamgenoten. Details ,,Kijk, in het voetbal komt het steeds meer op details aan. Bijna alle teams zijn fysiek sterk en technisch vaardig. Dat maakt wei nig verschil. Maar Jaap is van de details. Zo weet hij altijd hoe de tegenstander druk zet en weet hij hoe zijn team zich daar onderuit moet spelen. Ik dacht op mijn der tigste alles wel geleerd te hebben, maar hij heeft mij toch weer op een andere manier naar voetbal la ten kijken." Ook Engelse teamgenoten lie pen meteen weg met de coach, zag Van den Berg. ,,Zijn enorme staat van dienst helpt natuurlijk. Maar tussen de vele koekenbakkers daar stak hij er als trainer snel bovenuit. Daar zien ze in de voorbereiding meer bomen dan ballen. En Jaap doet alles met de bal, hè." Tijdens het trainingskamp in Mijas schuurde Stam tot in den treure aan een fundament dat na een rampjaar weer fris voetbal moet leveren. De coach hobbelde over het Spaanse biljartlaken en legde om de haverklap een aanval stil, om vervolgens met een afgekorte voornaam en zijn zware stem spe lers de diepte in te dirigeren. ,,Bij Reading zagen we hoe functioneel de trainingen waren", zegt NEC- speler Van den Berg. Niemand doet meer geheimzinnig over de interesse van FC Utrecht voor John van den Brom (52). Gis teren zei de oefenmeester nog: ,,Die is wederzijds." Na het oriënterende gesprek dat Van den Brom al voerde met de club en de mededeling van de huidige trainer Dick Advocaat dat hij aan zijn laatste maanden be zig is bij Utrecht, lijkt niks meer in de weg te staan voor een dienstver band van de huidige AZ-coach bij de tegenstander van vanavond. Hij lijkt er ook op voorhand geknipt voor. Een club met ambitie. Met jonge spelers ook, waarvan er velen baat zullen hebben bij de teambuil- der Van den Brom die talenten bij AZ ook de nodige handvatten gaf voor een profcarrière. ,,Vanwege die interesse is de wedstrijd voor mij daarom ook bij zonder", zegt Van den Brom. En leuk ook. Maar alleen voor hem, haast hij zich erbij te zeggen. ,,Niet voor de spelers." Die ongekende openheid mag dan opmerkelijk zijn, verwacht vandaag voor, tijdens en na de wed strijd geen andere Van den Brom dan de trainer die de afgelopen vijf jaar actief is geweest voor AZ. ,,Tsja wat moet ik dan tegen de jongens zeggen? Doe maar rustig aan? Jullie kennen me. Ik ga er alles aan doen om te winnen." En dat is voor AZ nodig ook na de teleurstellende eerste seizoenshelft waardoor de club nu op een teleur stellende zevende plek staat. Nu al Ik ga er alles aan doen om te winnen. Wat moet ik dan zeggen tegen de jongens? Doe rustig aan? cruciaal is daarom het duel tegen de directe concurrent Utrecht die drie punten meer heeft en daarmee op de vierde plek staat, de door AZ ge ambieerde positie. Van den Brom vindt niet dat FC Utrecht verder is dan zijn AZ. ,,Al- leen in de drie punten meer die ze nu hebben. Maar niet qua samen stelling van de selectie. Nee hoor, alleen qua resultaat hebben ze het beter gedaan dan wij. Na een matig begin hebben zij zich opgericht. Dat is knap." Bazoer Van den Brom zag andere teams die een slechte eerste seizoenshelft achter de rug hebben, zich verster ken met soms zelfs zeven nieuwe spelers. En ook FC Utrecht liet zich zaterdag 19 januari 2019 GO VOETBAL FC Barcelona hoeft niet langer te vrezen voor diskwalificatie in het toernooi om de nationale beker. De Spaanse voet balbond heeft een protest van Levante, dat donder dag in de achtste finales door de bekerhouder werd uitgeschakeld, afgewezen. In de eerste wedstrijd deed Juan 'Chumi' Brandariz bij Barga mee. Hij bleek ach teraf echter niet speelge rechtigd wegens een schorsing die hij nog had. Levante had toen direct beroep moeten aanteke nen, maar deed dat te laat. VOETBAL Ridgeciano Haps maakt vandaag voor het eerst dit seizoen in een competitiewedstrijd deel uit van de selectie van Fey enoord. Trainer Giovanni van Bronckhorst neemt de linkervleugelverdediger mee voor de confrontatie met PEC Zwolle. Haps maakte door een scheen beenblessure dit seizoen nog geen speelminuten. Vorige week had de oud speler van AZ al wel een basisplaats in de oefen wedstrijd tegen Karlsruher SC. Bart Nieuwkoop ont breekt in Zwolle wegens een schorsing. SCHAKEN Jorden van Foreest (19) heeft op het internationale toernooi van Wijk aan Zee zijn tweede zege behaald. Hij versloeg in de zesde ronde Vladimir Fedosejev uit Rusland. Eerder won de debutant van de Pool Jan-Krzysztof Duda. Ook Anish Giri had succes. Hij versloeg Duda. Voor de Nederlandse favoriet was het zijn derde zege. Koploper Ian Nepom- niachtchi uit Rusland speelde remise tegen de Indiër Viswanathan Anand. Giri staat in de stand nu op gelijke hoogte met Nepom- niachtchi. Ze delen de kop positie verder met Liren Ding en Magnus Carlsen. Van Foreest staat onder aan het klassement. 'Jaap is nuchter en totaal niet contactgestoord' Johan Inan ZWOLLE Met slecht zeven tien treffers is PEC Zwolle na hekkensluiter De Graaf schap (14) de minst sco rende eredivisieclub. En de twee winteraanwinsten van PEC, spits Lennart Thy en middenvelder Pelle Clement, staan ook niet bepaald te boek als goalgetters. ,,In deze fase van het seizoen kijken veel clubs naar spelers die hun doelpuntje kunnen mee pikken. Wij ook. Ik denk dat Lennart en Pelle dat kunnen. Op de trainingen zag het er goed uit. In wedstrijden is het afwachten hoe het gaat. Ik hoop wel dat de spelers de afgelopen weken hebben meegekregen dat ze meer goals moeten maken." Jaap Stam legt een vader lijke arm om de schouder van Vito van Crooy. FOTO BSR/SOCCRATES Voor trainer John van den Brom is de wedstrijd AZ - FC Utrecht vanavond een bijzondere. De langstzittende oefenmeester van de eredivisie verlaat AZ na dit seizoen en Utrecht lijkt zijn volgende bestemming. Nik Kok Alkmaar -John van den Brom (52)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20