fl) \^m Rutte roept bedrijven op: voorbereiden op no deal DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 INTERVIEW RUBEN WENSELAAR Het kabinet-Rutte III toont veel te weinig ambitie om de stijgende zorgkosten binnen de perken te houden. Die scherpe kritiek uit Ruben Wenselaar, topman van de grote zorgverzekeraar Menzis. ,,Het kan echt efficiënter, daar hoeft niemand onder te lijden.'' Als over 69 dagen de pleuris uitbreekt, dan vieren de brexiteers hun feestje niet alleen. Andere genodigden zijn de aanhangers van Trump, Wilders, de AfD en Marine Le Pen. Zij zullen meehossen op de chaos. Chaos be tekent verandering van de status quo. Voor wie baat heeft bij die status quo - keurige mensen met keurige hypotheken en een keurige auto voor de deur - is chaos onwenselijk. In hartje Londen bijvoorbeeld, zijn mensen rijk en draaien ze mee in de gevestigde orde. Toen mijn vriendin (uit hartje Londen) ging protesteren tegen de brexit, viel haar zelf ook al op dat 'the bubble went walking'. en om zich heen vooral achteruit gang ziet, is dit een heel ander ver haal. Chaos brengt verandering die in hun ogen alleen maar vooruit gang kan betekenen. Zij hebben immers niets te verliezen, denken ze. Een mooie reportage deze week in deze krant over het havenstadje Harwich, waar de boot aankomt na vertrek uit Hoek van Holland, liet dat treffend zien. Jaar na jaar ging de bedrijvigheid er op achteruit. Schepen vonden efficiëntere vaar routes en toeristen vliegen tegen woordig liever het stadje heen di rect hartje Londen in. Harwich en haar inwoners doen er niet meer toe, zo voelen de mensen dat. Maar wat als de chaos in Enge land inderdaad uitbreekt? Net als bij de gele hesjes in Frankrijk is er eerst de energie die vrijkomt van het losgeworsteld zijn van geves tigde patronen. We hebben alle maal de verhalen gelezen van gele- hesjesdragers die zich herboren voelden toen ze huis en haard ver lieten om tot diep in de nacht bij een kampvuur met een borreltje op de Champs-Élysées te vertoeven. Britse producten worden te duur voor de wereldmarkt, mensen raken werkloos, huizenprijzen storten in en de supermarktprijzen schieten omhoog. Is dat de op schudding die de elite nodig had? Ik dacht het niet. De Londense elite verplaatst haar stulpje met gemak naar het vasteland, Amerika of Hong Kong. De achterblijvers zijn de voormalige feestvierders die de brexit steunden. Zij komen tot het zure inzicht dat ze nog veel te ver liezen hadden. Dat chaos hen geen vooruitgang bracht. Kwam van chaos maar iets beters, dat zou fair en mooi zijn geweest. Maar globalisering heeft ook de achterblijvers zo veel welvaart ge bracht, dat het zich onttrekken aan de dwingende macht van globalise ring, meer en niet minder achter uitgang brengt. Wat kan dan wel, is de grote vraag? Ik weet het niet, maar mo gelijk dat de Franse president Ma cron een weg vindt. Hij is aan een tour door Frankrijk begonnen, langs frustraties en sociale scheids lijnen. Deze week zat hij in een grote zaal vol burgemeesters. Geen wereldelite, maar burgemeesters van piepkleine gehuchten van drie honderd mensen. Burgemeesters die iedereen in hun gemeente kennen en weten wat er speelt. Zij vuurden tien uur lang zonder pauze hun vragen, boosheid en voorstellen op Macron af. Hij luisterde, maakte zich kwetsbaar en legde zijn ideeën voor. Na tien uur sloeg de stem ming om in een staande ovatie en een daverend applaus. Kijk, dat is nou een leider. De achterblijvers komen tot het zure inzicht dat ze toch veel te verliezen hadden Beter Bed ING Takeaway .com Edwin van der Aa Den Haag ls het kabinet nu geen daadkracht toont, groeien de problemen ons over een paar jaar boven het hoofd. ,,We willen alle maal het beste van het beste op ge zondheidsgebied'', steekt zorgverze keraar Ruben Wenselaar van wal. ,,En dat begrijp ik best. Dat daar een be hoorlijk prijskaartje aan vastzit, moe ten we accepteren. Maar waar ik wél bezorgd over ben: de zorgkosten stij gen sneller dan de economie groeit. Ze lopen deze kabinetsperiode alleen al met 8 miljard euro op. Dat is een steeds groter deel van de collectieve uitgaven, maar ook van ieders privé- budget. En dan is er nog steeds schaarste. Want ondanks de miljarden die we erin pompen, kan niet alles wat we zouden willen.'' ,,Laat ik vooropstellen dat goede zorg iets anders is dan 'alles kan!'. Het kabi net moet daar eindelijk kritisch over durven zijn en zorgen dat wij hier sa men over discussiëren. Want het kan echt efficiënter en zo zullen de kosten beter binnen de perken blijven. Ter wijl de kwetsbare patiënt er totaal niet onder hoeft te lijden.'' ,,We moeten zorgen dat we de be schikbare euro's zo optimaal mogelijk gaan gebruiken. Op alle niveaus die nen we onszelf de vraag te stellen wat eigenlijk verzekerbare zorg is. Hoort een behandeling of medicijn wel thuis in het pakket? Of kunnen we op een andere manier ook een goed resultaat behalen? Wil een patiënt nog wel wor den behandeld? En moet dat dan per se in een duur ziekenhuis gebeuren?'' ,,Er kunnen dingen anders en goedko per worden geregeld. Zo hoeven veel chronische patiënten allang niet meer steeds naar het ziekenhuis voor con troles; ze kunnen thuis zelf metingen doen. Of kan de specialist gewoon deels in een huisartsenpraktijk wor den neergezet, in plaats van in een duur ziekenhuis. Die professional mag dan in de omgeving van de patiënt be slissen of een opname echt nodig is.'' ,,Om te beginnen: meer ambitie to nen. Door de vergrijzing, nieuwe tech nologieën en duurdere medicijnen, zijn forse ingrepen nodig om de zorg ook in de toekomst voor iedereen toe gankelijk en betaalbaar te houden. Dus moet de overheid de burger nu meenemen in de veranderingen die eraan komen. In de praktijk worden hooguit de uitgaven ingedamd door afspraken met de zorgwereld. Dit ka binet legt slechts accenten, zoals op het gebied van gezondheidspreventie. Een goede eerste stap zou het overhe velen van meer zorg naar bijvoorbeeld de huisarts, wijkverpleging of patiën ten thuis zijn.'' ,,Ja, dat klopt. Het kabinet vraagt nogal wat van de zorginstellingen en zorg verzekeraars: het aantal specialistische behandelingen mag in 2022 niet meer zelfstandig groeien, een kostenstijging kan alleen worden veroorzaakt door loon- en prijsinflatie. Prima zo'n op dracht, maar hoe gaat de minister voor Medische Zorg daar zijn eigen rol in pakken? Want veel ziekenhuizen doen, in samenwerking met de zorg verzekeraars, nu al hun uiterste best om van hun kant de kosten op orde te DEN HAAG Bedrijven moeten zich echt goed voorbereiden op de komende brexit, ongeacht of er wel of geen deal gesloten wordt. Die dringende oproep aan de bedrijven deed premier Mark Rutte gistermiddag tijdens zijn weke lijkse persconferentie. Rutte benadrukt dat de tijd dringt. ,,Er is geen tijd te verliezen.'' Bedrijven zouden volgens hem met elk scenario rekening moeten houden, dus ook een variant waarin Europa en het Verenigd Koninkrijk er niet uit komen. ,,De bal rolt naar de klif van Dover, kortom het slechtste scenario.'' Het kabinet pro beert de schade te beperken, maar 'er zullen hoe dan ook consequenties zijn voor bedrijven'. Rutte heeft gisteren met Theresa May en de Duitse bonds kanselier Angela Merkel overlegd over de brexit. Mocht er toch een deal worden geslo ten, dan hebben bedrijven langer de tijd om zich voor te bereiden. ,,Maar het is nog steeds denkbaar dat er op 29 maart geen deal is, en dan is de VK ineens geen land meer van de Europese Unie.'' Rutte houdt zich op de vlakte over de vraag of de brexit ook nog van de tafel kan gaan. ,,Ik probeer de schade te be perken voor de Nederlanders en de be drijven. Uiteindelijk moet het daar ge beuren. Ik ben tegen brexit, maar dat is niet realistisch. Ik kan alleen helpen het zo gecontroleerd mogelijk te laten ver lopen.'' ^0 @sandraphlippen Achteruitaana Voor wie buiten die bubbel leeft Maar dan hakt de realiteit erin: Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 19 januari 2019 GO De beddenver koper sleept BASF voor de rechter van wege een gif schandaal. De bank zet het mes in de bonus sen van de top na de mega- schikking met het OM. De biotechno- loog was de enige daler in de AEX. -2,1% Het bedrijf bun gelde gisteren de hele dag onder aan bij de mid delgrote bedrij ven. o Wat kan dan niet? Iets concreter graag... Aan welke ingrepen denkt u zelf? Wat zou het kabinet moeten rege len? De druk om de kosten binnen de perken te houden, ligt nu alleen bij de ziekenhuizen en zorgverzeke raars, zegt u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14