Met Fouad mag je geen Engels praten 7 BIJSTAND JOBCOACH Taal blijft de grootste drempel voor statushouders om betaald werk te vinden en uit de bijstand te komen. De Bevelandse gemeenten zetten alles in om nieuwe Nederlanders op weg te helpen - een speciale jobcoach bijvoorbeeld. Joeri Wisse Goes De economie draait als een tierelier, bij alle grote bedrijven zijn er vacatures en duizenden mensen uit Oost-Europa worden naar Zeeland gehaald om laagge schoolde arbeid te verrichten. Hoe kan het dan dat het aantal mensen met een bijstandsuitkering op de Bevelanden alleen maar toeneemt? Wethouder André van der Reest hoort deze vraag vaker. Volgens hem is er geen eenvoudig ant woord te geven. ,,De samenstel ling van de mensen die in de bij stand zitten, verandert sterk'', legt hij namens de afdeling Werk, In komen en Zorg (WIZ) van de Be- velandse gemeenten uit. Zo noemt Van der Reest de mensen met een arbeidshandicap, die vroeger in de Wajong kwamen op bij de Betho aan het werk konden. ,,Die komen nu 'gewoon' op het bordje van de gemeenten." Getraumatiseerd Naast deze (jong)gehandicapten zijn het met name de statushou ders, vluchtelingen met een ver blijfsvergunning, die moeilijk aan het werk te helpen zijn. ,,Het is een heel diverse groep. De mensen komen met name uit Syrië en Eri trea, ze zijn zowel laag- als hoog geschoold'', vertelt jobhunter Anita Minnaar van de afdeling WIZ. ,,Wat ze gemeen hebben, is dat ze veel hebben meegemaakt in het land van herkomst en daar door soms trauma's hebben opge lopen." Het grootste obstakel om een statushouder bij een werkgever te plaatsen is de taal, weet Minnaar. ,,Terwijl dat voor werkgevers heel belangrijk is. Mensen moeten bij voorbeeld veiligheidsvoorschrif ten kunnen lezen of een cursus volgen.'' Daarnaast is iedere klant 'maat- werk'. ,,We stoppen niet iedereen in een fabriek. Al is het ook onmo gelijk om iemand die van de uni versiteit in Syrië komt, hier als hoogleraar aan het werk te helpen. Dat moet met stappen gaan, waar bij het kennis hebben van de Ne derlandse cultuur heel belangrijk is.'' Volgens André van der Reest kunnen gemeenten sinds kort ook een voorkeur opgeven aan het COA, de instelling die asielzoekers met een status verdeelt over Ne derland. ,,Voorheen was daar geen sprake van. Daardoor kon een vis ser bijvoorbeeld in Zuid-Limburg terechtkomen." Namens de afdeling WIZ ijvert hij voor extra investeringen in be geleiding van statushouders naar werk, door extra jobhunters- en coaches aan te nemen. ,,Een deel daarvan kom uit de regiodeal van 35 miljoen voor Zeeland.'' Met de extra jobcoaches kunnen klanten beter worden begeleid. Minnaar: ,,Die kunnen bijvoorbeeld de eer ste dag meelopen op de werk vloer.'' zaterdag 19 januari 2019 reserveringen M Statushou der Fouad Agha is één van de ruim 1400 mensen op de Bevelan- den die moet rondkomen van een bij- standsuitke ring. Hij heeft nu een werker- varingsplek bij het CIOS, waar hij begeleid wordt door Wil Goosens (links). In het magazijn ver zorgt hij de uit gifte van sportartikelen aan leerlingen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN 'We stoppen niet iedereen in een fabriek' Niet elke vraag met een simpel 'ja' beantwoor den, want dan is het nog niet duidelijk of hij het heeft begrepen. En géén Engels spreken, óók niet met de leerlin gen. Wil Goossens is streng voor Fouad Agha, maar de 28-jarige Goese Syriër is blij met de aanpak van zijn be geleider. ,,Zo leer ik Ne derlands en kan ik later misschien personal trai ner worden.'' Fouad is één van de statushouders met een uitkering die niet mak kelijk aan werk te hel pen zijn. „Vooral omdat zijn Nederlands erg slecht was'', zegt job- hunter Anita Minnaar. „Daarom heb ik hem be wust aan Wil voorge steld. Hij neemt de tijd om mensen te begelei den.'' Sinds april werkt Fouad op een werkerva ringplaats bij het CIOS. Zijn taak is toe te zien op het uitlenen van ma terialen aan leerlingen van de sportopleiding. Ook repareert hij mate rialen. Het CIOS blijkt de ideale omgeving te zijn voor Fouad. Naast het feit dat zijn Nederlands steeds beter wordt, heeft Goosens ook ge regeld dat hij buiten werkuren mee mag doen aan sportlessen. Daarmee doet hij nut tige ervaring op om zijn toekomstdroom waar te kunnen maken. Ook bracht Goossens hem in contact met de voet balvereniging waar Fouad nu elke zaterdag speelt. ,,Ik ben heel trots dat hij het zo goed doet'', zegt Minnaar. Een vaste baan voor Fouad bij het CIOS zit er niet in, maar ze heeft alle hoop dat het goedkomt. ,,Negentig procent van de mensen die hier geplaatst zijn, is definitief van de bank af gekomen en heeft nu regulier werk gevon den.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 140