'Ik wist al vroeg dat er veel narigheid op de wereld bestaat' SCHRIJVER LEEST Annegreet van Bergen (64) staat met Het goede leven, de opvolger van Gouden jaren, al maanden in de bestsellerlijsten. gedrag en de groeipijnen die iemand door staat, de manier waarop iemand zich ont wikkelt. Dat onze identiteit vloeibaar is, kun je een van mijn invalshoeken noemen. Mensen denken vaak dat hun identiteit in steen is gebeiteld. In een roman kan ik laten zien hoe de dingen je van buitenaf beïn vloeden.'' ,,Ik ben opgegroeid met het besef dat er intens slechte mensen bestaan. Als je van kinds af aan gehoord hebt dat je ouders door zeer gevaarlijke mensen in hun leven bedreigd zijn, maakt dat diepe indruk. Zo wist ik al vroeg dat er veel narigheid op de wereld bestaat. Eerder dan andere kinderen, denk ik. Die weten natuurlijk wel dat een auto gevaarlijk is, maar dat je grootouders bewust zijn doodgemaakt om wie ze zijn, dat is toch wel een ander besef. Mijn groot ste wens als kind was dat er een machine bestond die gedachten kon lezen, zodat ik kon zien wat er in al die onbetrouwbare mensen omging. Het morele vraagstuk is mijn speelterrein geworden en vormde zo de basis voor mijn schrijverschap.'' PASPOORT Wanda Reisel ,,Ik heb een extra alertheid die typerend is voor tweede en derde generaties - niet alleen bij Joodse families, ook bij mensen die recentelijk uit conflictgebieden zijn gevlucht. Ik ben blij dat ik heb geleerd mezelf, tot in het oneindige aan toe, in andermans motieven te verdiepen. Als je begrijpt waarom mensen op een bepaalde manier in elkaar zitten, geeft dat meer reliëf en diepgang aan het leven. Want er zit altijd meer achter menselijk gedrag dan op het eerste oog zichtbaar is. Begrip opbrengen betekent niet dat je iedereen alles moet vergeven, maar de wereld is gelukkig ook niet zo zwart-wit als we denken.'' Ik lees nu In mijn jeugd verslonden 34 Lezen Adams grootvader, die door de nazi's in Wenen is geëxecuteerd, keert terug als gids om Adams morele kompas aan te scherpen. Hij zegt dat vrijheid en recht vaardigheid geen vlag of kleur hebben. Dit is verweven met uw eigen familie geschiedenis. Geboren 24 november 1955 in Willemstad, Curagao. Loopbaan Reisel debuteerde in 1986 met Jacobis tocht. Adam is haar tiende boek. Baby storm (1996) en Een man een man (2000) werden ge nomineerd voor de Libris Literatuurprijs. Witte liefde (2004) won de Anna Bijns Prijs. In 2017 verscheen Of heb ik het verzonnen?, een bundeling van de correspondentie tussen de vrienden Wanda Reisel en Herman Koch. Behalve proza schrijft Reisel ook toneelstukken, hoorspelen en film- en televisiescenario's. Zou u een deel van uw onderzoekende geest kunnen toeschrijven aan uw Joodse familiegeschiedenis? Adam van Wanda Reisel is verschenen bij Atlas Contact (€23). TEKST PETER SIERKSMA Pieter Waterdrinker Tsjaikovskistraat 40 ,,Een meesterlijk boek over de Russische samenleving. Soms iets te barok, maar heel beeldend geschreven. Er komt bijna geen normaal mens in voor. Of je nu kijkt naar de tsarentijd, de revolutie, de Sovjetperiode of de jaren na de perestrojka, het is altijd een krank zinnig land geweest. Ik denk bij elke bladzij: wat ben ik blij dat ik daar niet woon.'' Laura Ingalls Wilder Het kleine huis op de prairie ,,Ondanks de lieve en christelijke saus die er later in de tv-serie overheen is gegoten, vond ik dit als kind een stoer verhaal. Zo'n Amerikaans pioniersgezin op de grens van de wildernis, met een vader die zelf zijn huis bouwt. Bo vendien kon ik me vereenzelvigen met hoofdpersoon Laura. Net als zij was ik de tweede in een gezin met vier meisjes en ook ik heb het niet echt in me om braaf te zijn.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122