'Een week nadat de wintertijd ingaat, voel ik me als een zombie' Monique Venema (51) uit Rotterdam ,,Ik heb mijn lichtlamp in 2013 gekocht en gebruik 'm voor het zesde jaar.'' „Vijftien jaar geleden is er bij mij winterdepressie gediagnosti ceerd. Ik heb vanaf die tijd licht therapie gevolgd bij de GGZ. Dan zit je van maandag tot en met vrijdag, zo vroeg mogelijk en uiterlijk om half 10 's morgens, een halfuur achter een veel gro tere en sterkere lichtbak. Als je na dat tijdstip lichttherapie zou ge bruiken, kan je biologische klok erger van slag raken dan die al is. Enkele jaren geleden is de thera pie uit het basispakket gehaald. Ik zat echt met m'n handen in m'n haar. Toen heb ik zelf een lamp moeten aanschaffen. Ik heb me laten voorlichten door de behan delaars, want dit is geen speeltje: je moet er zorgvuldig mee om gaan, anders zet je je bioritme op z'n kop. Inmiddels wordt de be handeling weer vergoed. Ik heb me weer aangemeld. Mijn licht- lamp helpt een beetje, die van de GGZ is veel sterker. ,,Deze Daylightpower van Philips is me door mijn behandelaar aangeraden, omdat-ie ook echt de sterkte geeft die nodig is. Sommige fabrikanten beweren dat ze met hun dure lamp de lichteenheid van 10.000 lux halen, maar de Consumenten bond heeft aangetoond dat sommige de 5000 lux niet eens halen.'' ,,Een week voordat de klok in oktober een uur achteruit wordt gezet. Half september voel ik me al vertragen, moeër en geïrriteer der raken. Een week nadat de wintertijd ingaat, voel ik me als een zombie. Ik word op een dag wakker en ik weet het: pats, het is er. Dat wil ik voor zijn. Dat gedraai met die klok hakt er bij mij ook zó in. Voor mensen die geen ervaring met winterdepres sie hebben: het voelt alsof je elke dag een zware jetlag hebt.'' ,,Ik kuur vanaf november met tussenpozen. Altijd 's morgens, altijd op 30 centimeter afstand van de lamp. Soms twee weken, maar als ik me na vijf dagen mis selijk voel of hoofdpijn voel opkomen, dan stop ik ermee. In december en januari zit ik op mijn dieptepunt: ik ben door lopend moe, lusteloos en slape rig, terwijl ik niet kan slapen of doorslapen. Ik ben totaal ont regeld. De hang naar zoetigheid is verschrikkelijk op dat moment.'' Helpt het? ,,Het haalt de scherpe randjes van mijn depressie af. De lichtlamp alleen is onvoldoende, ik moet ook regelmatig leven en op voe ding en beweging letten. Hoe moeilijk ook, als ik me zo'n zom bie voel, geeft het wel houvast.'' ,,Zéker. Het is nu lichtlampen- tijd.'' ,,Was het maar alleen een Blue Monday.'' Sinds wanneer heb je 'm? Hoe kwam je op het idee? Waarom deze? In welke maand haal je hem tevoorschijn? Hoelang zit je voor? Raad je het anderen aan? Nooit meer een Blue Monday? ZATERDAG 19 JANUARI 2019 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 117