'Ik verlang voordat de winter begint al vreselijk naar de lente' Tineke Zwaan (64) uit Delft ,,Ik heb 'm drie jaar geleden van mijn vriend gekregen. Voor mijn verjaardag verrast hij me altijd met dat wat ik zelf niet zou kopen, maar waarmee ik uitein delijk wel heel blij ben. De ene keer een smartphone of iPad, een volgende verjaardag een daglicht lamp.'' ,,Wij zagen vanaf onze galerij een vriendin weleens achter haar lichtlamp zitten. Ik mocht 'm lenen, en daar kwam het maar niet van. Manlief leek het een goed cadeau, omdat ik chagrijnig kan worden van de grijze winterdagen.'' ,,Hij heeft de Philips Energyup voor me gekocht. Omdat we alle bei van mooie vormgeving hou den. Het is onder de daglichtlam pen een goede middenklasser, zegt hij.'' ,,Begin december als me opvalt hoe kort de dagen zijn en hoe grijs de lucht is. Meestal ben ik dan al van slag en bedenk ik me dat m'n mopperigheid daar weleens vandaan kan komen. Ik verlang voordat de winter begint al vreselijk naar de lente. Ver- schrik-ke-lijk, dit seizoen. Heeft er helemaal niemand een grij zewolkenkanon?'' ,,Om mijn welbevinden te ver hogen. Ik twijfel bij dit soort vin dingen vaak aan de werking, ik ben sceptisch en wil altijd weten- schappelijk bewijs zien. Een dag lichtlamp is niet op flauwekul gebaseerd. Ik pak 'm ook niet voor niets uit de kast.'' ,,Maandag weer, op kantoor. Ik rijd in het donker naar mijn werk en in het donker weer naar huis. Afschuwelijk vind ik het, dat de dag buiten aan je voorbijtrekt. M'n Energyup geeft me het gevoel dat er toch daglicht op kantoor is geweest.'' ,,Bijna een uur, op armlengte afstand. De lamp staat naast m'n pc. Collega's roepen dan: wat heb je nu weer? Ik moet de werking altijd uitleggen.'' ,,Ik voel me wat lekkerder, niet zo snel meer onbehaaglijk. Alsof ik al opknap van het idee een knop in te kunnen drukken om daar mee de dag, de nacht en het weer in de hand te hebben. Zelf iets doen helpt.'' „Alleen als ik een goede film heb gezien of een goed boek heb gele zen, raad ik dat anderen aan. Verder nooit. Mijn vriendinnen weten dit soort dingen zelf wel te vinden.'' ,,Dat durf ik niet te zeggen. Ik sleep me elk jaar naar die drem pel, naar de dag dat de winter be gint, en als ik daaroverheen ben, lengen de dagen gelukkig alweer. Ik verlang naar vakanties waarin ik pas hoef op te staan als mijn lichaam aangeeft dat het tijd is.'' Sinds wanneer heb je 'm? Hoe kwam hij op het idee? Waarom deze? In welke maand haal je hem tevoorschijn? Waar helpt-ie voor? Wanneer zit je er voor? Hoelang? Helpt het? Raad je het anderen aan? Nooit meer een Blue Monday? ZATERDAG 19 JANUARI 2019 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115