10 NIEUWS LIEFDE BELOFTE Zo lang als Daniek Hesselink (22) het zich kan herinneren, zeiden haar opa en oma dat ze het liefst samen zouden sterven. Zo geschiedde. Jaap en Gerda Karsemeijer uit Woerden stierven, maar bleven bij elkaar. Toen mijn vader deze foto zag, zei hij: 'Dat wordt de rouwkaart' zaterdag 19 januari 2019 Woerden Jaap (89) en Gerda (83) Karsemeijer zijn gisteren samen begraven in Woerden. Zoals ze dat het liefste wilden. ,,De liefde tussen mijn ouders en de drang om sa men te zijn waren heel groot", vertelt dochter Mary Hesselink (58). Die liefde bloeide op in Breukelen, waar Jaap en Gerda elkaar leerden kennen bij de meisjes- en jongensvereniging van de kerk. Na hun trouwen in 1956 ver huisde het echtpaar naar Woerden voor het werk van Jaap bij een kaashandel. Ter wijl Jaap in het kaaspakhuis werkte, bleef Gerda thuis voor de kinderen. Vijfjaar geleden verruilden ze hun huis met tuin voor een appartementencom plex voor senioren. ,,Dat ging niet van harte, maar zelfstandig wonen ging niet meer", vertelt Mary. ,,Bij mijn moeder was Lewy-body geconstateerd, een com binatie van alzheimer en parkinson. Ondanks de afnemende gezondheid van Gerda, genoten de twee van hun oude dag, met als hoogtepunt hun 60-ja- rig huwelijk op 3 oktober 2016 en het bij behorende bezoek van de burgemeester. ,,Voor mijn moeder een goede reden om weer een nieuw jurkje te kopen, want ze was gek op kleding en winkelen." Vier maanden na dat huwelijksfeest werd het echtpaar noodgedwongen uit elkaar gehaald. Jaap, die al vanaf zijn 65ste hartpatiënt is, kreeg een hartinfarct. ,,Hij was zo uitgeput door de mantelzorg die hij aan mijn moeder verleende en die ei genlijk veel te zwaar voor hem was ge worden." Omdat doktoren weinig meer voor hem konden doen, werd Jaap naar het hospice gebracht. Terwijl er een plek op de begraafplaats werd gereserveerd en de afscheidsdienst al werd voorbereid, moest Gerda ook acuut verhuizen. Van wege de 24 uurszorg die ze nodig had, be landde ze op een tijdelijke plek in een verzorgingstehuis, in hetzelfde gebouw. ,,Iedere dag brachten we haar naar mijn vader in het hospice, zodat ze elkaar kon den zien. Ze vond het vreselijk om niet bij hem te zijn.'' Hoewel de pompkracht van Jaaps hart nog maar 16 procent bedroeg, was hij drie maanden na zijn verhuizing weer thuis. ,,Hij vond het heel moeilijk om terug te komen op de plek waar mijn moeder niet meer was.'' Dat de twee nog wel in het zelfde gebouw woonden, was voor de fa milie fijn. ,,We noemden het altijd het beste van het slechtste", vertelt klein dochter Daniek. De drang om samen te zijn, was vol gens Mary heel groot. ,,Ze zagen elkaar dagelijks. Mijn vader kon in zijn elektri sche rolstoel binnendoor naar haar toe. Dan haalde hij haar op in haar rolstoel en gingen ze samen een stukje lopen buiten. En toen dat te zwaar voor hem werd, kwam hij haar halen om samen naar hun huisje te gaan voor thee en een boter ham." Longontsteking Als Gerda net na kerst een longontsteking krijgt, geeft ze aan geen behandeling te willen. Ze sterft het liefst bij haar man thuis. Maar vanwege de intensieve zorg die ze nodig heeft, moet ze in het verpleegte huis blijven. Hoewel de familie er altijd van uit is ge gaan dat Jaap als eerste zou overlijden, is het Gerda die stervende is. Mary: ,,Mijn vader vond het moeilijk om haar zo te zien, maar hij gunde haar ook de rust. Toch kon mijn moeder mijn vader maar niet loslaten. Mijn vader beloofde heel stellig dat, als ze zou gaan, hij binnen twee dagen weer bij haar zou zijn. Ik zei nog tegen hem dat dat nogal een belofte was, maar hij zei dat hij desnoods in de gracht zou springen." Kort daarna blijkt Jaap door een long ontsteking te ziek om nog naar zijn vrouw te gaan. ,,Hij wilde niet meer, was te moe en besloot te stoppen met eten, drinken en de medicatie voor zijn hart." Op bezoek gaan bij zijn vrouw lukt ook niet meer. ,,Toen ik mijn moeder vertelde dat hij te ziek was om te komen, zag ik in haar ogen dat het pijn deed, maar ook dat ze berustte. Ik dacht: misschien kunnen ze elkaar nu dan loslaten." Dat Jaap en Gerda nu vlak bij elkaar zijn, maar toch niet samen zouden kun nen sterven, had de familie inmiddels ge accepteerd. ,,Door allerlei regels en indi caties in de zorg kon het niet.'' En dan komt er een telefoontje van het verzorgingshuis. Het kon wel! Het team van het verzorgingstehuis had zich er hard voor gemaakt, omdat ze vonden dat dit moest. Hoewel het qua bezetting ei genlijk niet kon, besloot de verpleging extra diensten te draaien.'' Stokkende adem Jaap mag die ochtend naar het verpleeg tehuis verhuizen. ,,Dat ging nog bijna mis, want 's morgens tijdens het wassen stokte de adem van mijn moeder een paar keer en leek het erop dat ze zou overlij den. We hebben toen heel snel mijn va der gehaald en op het moment dat hij de kamer binnenkwam, werd ze weer rus tig.'' Mary: ,,Mijn vader is naast haar gaan liggen en heeft haar hand vastgepakt. Toen hij de foto zag die ik daarvan had gemaakt, zei hij: dat wordt de rouwkaart." Twee dagen duurt het nog totdat Mary en Daniek donderdagochtend merken dat hun moeder en oma echt gaat sterven. Daniek: ,,Ik heb opa wakker gemaakt en hem geholpen op zijn zij te draaien, zodat hij haar vast kon pakken." Mary: ,,Dat was zo'n mooi moment. Hij heeft alles heel bewust meegemaakt. En toen ze na het overlijden gewassen en aangekleed was, heeft hij nog gezegd hoe mooi ze was." Terwijl Gerda opgebaard ligt in hun huis, gaat het met Jaap steeds slechter. „Vrijdagmiddag is hij overleden, binnen de twee dagen die hij aan mijn moeder had beloofd." Na zijn overlijden komt ook hij weer terug in hun woning. Daar staan de kis ten van Jaap en Gerda een week naast el kaar. Zelfs de rit naar de begraafplaats maken ze samen, in een rouwauto. Gisteren zijn ze samen begraven. GO Jaap (89) en Gerda (83) stierven naast elkaar Femke Rodenburg - Dochter Mary

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10