'Leer kinderen op jonge leeftijd omgaan met digitaal betalen' $SNS Advertentie Mede door de opkomst van digitale betaal mogelijkheden, wordt de financiële opvoeding voor kinderen complexer. Volgens budgetvoorlichter Nibud is het ook hierom belangrijk kinderen al vroeg vertrouwd te maken met "Kinderen die naar het middelbaar onderwijs gaan, moeten hun pinpas echter wel steeds vaker gebruiken." digitaal geld. "Ga eens samen pinnen metje kind." De meeste ouders geven hun kinderen zakgeld om ze ver trouwd te maken met de financiële wereld. Door de toename van het aantal digitale betaalmogelijk heden wordt deze wereld echter complexer. Voor ouders levert dat nieuwe uitdagingen op bij de financiële opvoeding van hun kinderen. Tegelijk zijn er ook nieuwe initiatieven die ze hierbij kunnen helpen. Goed voorbeeld is Eurowijs, het gratis geldonderwijsprogramma van onder meer SNS (onderdeel van de Volksbank) voor jonge en iets oudere kinderen. Drie concrete tips van het Nibud voor de financiële opvoeding van kinderen: IGeef kinderen vanaf tien jaar een geactiveerde bankpas, en ga daarmee samen meerdere keren pinnen in de winkel én bij de geldautomaat. Zorg dat ze de pincode uit hun hoofd kennen, en dat ze begrijpen waarom het belangrijk is, dat ze die voor zichzelf houden. 2 Ga regelmatig metje kind zitten om samen het betalingsoverzicht van de bankrekening op de website of de bank-appdoorte nemen. Loop alle betalingen na en check of je kind überhaupt weet voor welke aankopen de weergegeven afschrijvingen staan. 3 Koppel aan dit regelmatige overzicht ook alvast een (online) kasboekje, dat jullie samen kunnen bijwerken. Wil je kind iets duurs kopen? Maak samen met een planning inzichtelijk op welke manier het aankoopbedrag bij elkaar kan worden gespaard, en hoe lang dat duurt. Kinderen die vroeg met geld leren omgaan hebben later minder problematische schulden, blijkt uit onderzoek door het Nibud. Op de overzichtelijke verzamelpagina www.ad.nl/sns vind je meer leuke handige en verstandige tips voor de financiële opvoeding van kinderen. Voor kinderen zeifis dit een leuke pagina om meer over (zak)geld te leren: snsbank.nl/particulier/service/jongeren budgetadviseur Nibud. "Een groot deel van de door ons onderzochte groep van tien- tot twaalfjarigen heeft bijvoorbeeld geen pinpas, of een pas die niet is geactiveerd", aldus voorlichter Karin Radstaak. "Kinderen die naar het middelbaar onderwijs gaan, moeten hun pinpas echter wel steeds vaker gebrui ken. Zo kun je bij veel scholen alleen met pin betalen." Het Nibud adviseert ouders om die reden kinderen vanaf tien jaar te leren hoe digitaal betalen werkt, en hoe ze voorzichtig met hun pincode kunnen omgaan. Uit het Nibud-onderzoek blijkt dat steeds minder kinderen hun pincode uit het hoofd kennen. "Mogelijk komt dat ook door de toename van contactloos betalen", vermoedt Radstaak. "Maar ook dan moetje na een aantal betalingen de pincode invoeren. Als kinderen die ergens opschrijven, lopen ze natuurlijk een risico. Voor ouders is het dus goed om te checken hoe jouw kind dat doet." Ouders worstelen bijvoorbeeld vaak met de vraag hoe ze het digitale betaalgedrag van hun kinderen precies moeten regelen. Dat blijkt uit het Kinderonderzoek 2018 van Meer controle over je financiën? SNS helpt je graag op weg. Bekijk de 10 tips voor minder geldzorgen op: snsbank.nl/geldzorgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106