Birgit Haberkamp Kwan Yin: „Mijn altaar weerspiegelt mijn zoektocht naar eenheid, het god delijke. Het gevoel dat je samenvalt met de bron. De godin van de com passie, eigenlijk vrouwelijk noch mannelijk, staat voor de verbinding tussen hemel en aarde, het mysterie en de wereld. De Tao, het alomvat tende, spreekt me aan omdat er geen institutie aan vast zit. De Tao komt uit een eeuwenoude religieuze en filoso fische stroming die je leert in harmonie te zijn met wat er is, je te verhouden tot de stroom aan ver andering. Het kent geen goed of fout." Witte Buffel Kalf Vrouw uit de Indi aanse Lakota-tradi- tie: ,,Zij verbindt mij met de periode dat ik me verdiepte in Noord-Amerikaans sjamanisme. Ik heb veel in Nederland getraind, ook bij Lakota-medicijn- mannen. Sjama nisme gaat ervan uit dat alles een be wustzijn en ener- gieveld heeft. Zijn ceremonies verbin den ons met de na tuurwetten. Net als bij de beoefening van de Tao (terug naar de eenheid, red.), die zowel fy siek als meditatief is, kijk je hoe je diep vanbinnen leeft en resoneert met dat wat om je heen is." Vijf kaarslichtjes symboliseren de vijf elementen uit de Chinese traditie: metaal, water, hout, vuur en aarde. ,,Elk vertegenwoordigt een deel van de dy namiek in en om ons heen. Het prin cipe van de vijf ele menten houdt alles bij elkaar, in de we reld en daarbuiten." De Witte Tara staat voor compas sie met alle we zens: „Voordat ik met het taoïsme in aanraking kwam, heb ik me zes jaar in het boeddhisme verdiept en me laten inwijden. De religie viel met al zijn geloftes en ini tiaties lastig samen met mijn pad naar vrijheid, naar zelf doen en onderzoe ken. Compassie betekent voor mij dat je alles in jezelf kent en omarmt en van daaruit alle gestuntel van de mensheid kent en omarmt, zoals Jezus deed. Als je dat kunt, opent zich een bron die groter is dan jij zelf en besef je in je diepste wezen dat je vrij bent." Maria en kindje Jezus: ,,Als Jezus nog zou leven, zou ik hem volgen. Hij was een revolutio nair mysticus. Ik ben protestants opgevoed. Als meisje kende ik al een diep verlangen tot God te komen. Als mijn ouders nog sliepen, ging ik in mijn eentje naar de kerk. Na mijn belij denis, ik was 12, verloor ik m'n toe wijding, omdat ik de rituelen te bevroren vond. Deze icoon komt uit mijn ouder lijk huis." (59) geeft les aan de kunstvakhoge school in Rotter dam en in Healing Tao. Twee jaar geleden stelde ze haar altaar samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 105