Tweede lawine fataal voor Nederlandse skiër 9 »De skiër nam volgens de zegsman risico's, maar had ook heel veel pech Westerhof doet zijn verhaal vanaf een Zwitserse Alpentop. ,,We gaan vandaag zeker offpiste, we weten wat we doen'', bena drukt hij. ,,Je moet goed zoeken naar veilige hellingen, maar ook na de forse sneeuwval is het te doen. Als je je maar aan de regels houdt. Helaas zijn er altijd men sen die zich daar niks van aan trekken en een gevaar voor zich zelf en anderen zijn. Wij hebben vanochtend eerst uitgebreid de weersverwachting gecheckt en daarna het lawinebericht voor dit gebied. Daarna inspecteren we het terrein en praten met lokale mensen, zoals medewerkers van de pistedienst, over de condities. Pas daarna gaan we op stap. Of niet, want dat gebeurt heel soms ook. Een klaverjastoernooi is een mooi alternatief aldus de woordvoerder van het Snow Safety Center. Dit centrum ver zorgt offpiste-cursussen (zowel theorie als praktijk). Ook Westerhof en zijn men sen zien dat bui ten de piste skiën of s snowboarden onge- kend populair is. ,,Een al geheel verbod zou niet te doen zijn, je kunt wel werken met lokale, tijdelijke verboden. Je moet vooral investeren in ken nis en materiaal van de skiërs zelf. Daarnaast zouden ze bij ski liften niet alleen informatiebor den kunnen neerzetten over la winegevaar, maar tijdens de linke dagen pleiten we voor de inzet van ambassadeurs op deze locaties. Zij kunnen veel meer Een algeheel offpisteverbod zou niet te doen zijn informatie ge- ven over bijvoor beeld het weer, de ri sico's en de sneeuwkwali- teit.'' Skigids Remmelink meldt dat veel offpistegangers zeker na het fatale ongeluk van prins Friso, veiligheidsmaatregelen hebben genomen. „Daarvoor hadden veel mensen nog nooit van een lawine-airbag gehoord. Samen met een locatiezender, een son- deerstok en een schep behoort zo'n airbag inmiddels tot de standaarduitrusting." Ondanks het feit dat het aantal onge vallen al jaren stabiel is en wintersporters beter zijn voorbereid, bestaat altijd de kans dat het misgaat. Remmelink:,, Je kunt niet alles uitsluiten, pech speelt daarbij een grote rol. MaV offpiste skiën zal desondanks waanzinnig populair blijven. Niks mooiers dan in onaange roerde sneeuw je eigen sporen maken, het is te vergelijken met het maken van een schilderij. Het is de meest oorspronkelijk vorm van skiën. Daar kan niks tegenop.'' De ANWB denkt er net iets anders over. ,,De meeste lawines worden veroorzaakt door win tersporters die zich buiten de piste begeven. Wij raden ieder een dan ook sterk aan om op de piste te blijven. Ga j e toch off- piste, hou er dan rekening mee dat verzekeraars vaak niets uit keren als je in nood transport of- ■andere hulp nodig hebt.'' woensdag 16 januari 2019 GO M MODANE Het dodelijke lawine ongeluk met een Nederlandse skiër in Frankrijk van gisteren blijkt een dubbel drama te zijn geweest. Het slachtoffer overleefde een eerste lading sneeuw, maar stierf door een tweede lawine, terwijl zijn zoon hulp haalde. Dat zegt de bergpolitie in Modane (Savoie) tegen deze krant. Het slachtoffer was een man van 45 jaar oud, zegt een woord voerder van het CRS-reddings- team dat maan dagmiddag uitrukte voor de Neder lander. Vol gens de De reddingshelikopter van de bergpolitie in Modane. FOTO GENDARMERIE MODANE Nederlandse eigenaar van het hotel waar hij verbleef, komt de man uit Groningen. „De man was omstreeks 14.00 uur met zijn zoon van 22 en een vriend buiten de piste aan het skiën, in een kloof tussen de piste de la Made leine en de télésiège (stoeltjeslift) du Frêne", aldus de woordvoer der van het reddingsteam. De skiër nam volgens de zegsman risico's, maar had ook heel veel pech. „Hij werd tweemaal getroffen door een lawine. De eerste bedekte hem met een dunne laag waaruit zijn zoon hem vrij snel kon bevrij den. Daarna bespraken ze wat te doen. Omdat de vader niet in dodelijke incidenten. Dat aantal is al jaren stabiel, mensen berei den zich beter voor'', aldus Rolf Westerhof van het Snow Safety Center, gevestigd in het Gro ningse Leek. —Rolf Westerhof, Snow Safety Center staat was verder te skiën en hun mobieltjes geen bereik hadden, besloten ze dat zijn zoon hulp zou halen. Terwijl die onderweg was naar het dichtstbijzijnde skista tion, waar hij alarm sloeg, werd zijn vader bedolven onder een tweede lawine.'' Skiliftmedewerkers die met de zoon teruggingen naar de plek waar hij zijn vader had achterge laten, konden weinig uitrichten. Reddingswerkers wisten de Ne derlander te lokaliseren dankzij een speurhond. De reddingswer kers haalden de man, die bewus teloos was, uit de sneeuwlaag. Bij de reddingsactie werd ook een helikopter ingezet. ,,Mijn collega's hebben drie kwar tier tevergeefs geprobeerd hem te reanimeren. Daarna heeft een urgentiearts een ultieme poging gedaan. Het mocht niet baten'', verzucht de politiefunctionaris. Hij noemt het gedrag van de drie Ne derlanders onverantwoordelijk. ,,Ze negeerden de waarschuwin gen om niet buiten de piste te skiën vanwege het grote lawine gevaar (schaal 4 op een totaal van 5) en droegen geen airbag rugzak (met een ballon die zich zelf opblaast bij een lawine waar door de skiër als het ware op de sneeuw blijft drijven, red.).'' M Offpiste is volgens velen de meest oor spronke lijke vorm van skiën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9