Ambtenaar past onderzoek aan 8 NIEUWS RUBENSSCHETS OFFPISTE LAWINEGEVAAR Waarom offpiste gaan als de kans op een lawine levensgroot is? Een Nederlander verongelukte deze week in Frankrijk nadat hij buiten de piste door lawines werd overvallen. Offpiste verbieden? Een onzalig plan, aldus wintersportspecialisten. Conclusies werden 'gecamoufleerd', uitkomsten herschreven, gevoelige passages in voetnoten gezet. Met 're gelmaat' proberen ambtenaren van het ministerie van Justitie en Veilig heid studies van het Wetenschappe lijk Onderzoek- en Documentatie centrum (WODC) te beïnvloeden, de afgelopen jaren. Motief: zodat in politiek gevoelige dossiers de minis ters en staatssecretarissen niet zo in de problemen komen. Dat blijkt uit het werk van een on derzoekscommissie, die aan de slag ging nadat een klokkenluidster zich had gemeld. Die voelde eenzelfde druk toen onder voormalig minister Ivo Opstelten met een onderzoek over drugsbeleid werd gerommeld. Daarvan vond de commissie meer voorbeelden: bij 'ten minste enkele onderzoeken' is de conclusie aange past. WODC-medewerkers turfden zelf zo'n 25 onderzoeken 'waar iets mee was', al blijkt onduidelijk welke dit waren. De affaire is uiterst pijnlijk, want de pakweg negentig onderzoeken die het WODC aflevert, gelden als gezaghebbend. Ministers maken er beleid op, maar ze dienen ook ter controle. Dat komt volgens de com missie niet uit de verf, bleek hen uit interviews met WODC'ers. ,,Nu is het 'beleid vraagt en wij draaien'. Het lukt niet om zelf kritisch eigen on derzoek te agenderen'', zei er één. En onder Opstelten ging het extreem ver. ,,Het regime Opstelten streefde zijn eigen waarden na.'' Ook huidig minister Ferd Grap- perhaus krijgt een knauw. Deze liet vorig jaar maart een persbericht uit- gaan, waarin stond dat uit WODC- onderzoek bleek dat het aantal over vallen daalde door zijn 'gerichte' aan pak. Het causale verband tussen het beleid en de dalende misdaadcijfers bleek echter helemaal niet uit dat on derzoek, stellen WODC'ers. ,,Kenne- lijk gaat men ervan uit dat niemand die rapporten leest en dat het effect van de eerste klap in de publiciteit het belangrijkste is'', zei er één hierover. Ruim een kwart van de onder vraagde WODC-onderzoekers zegt de afgelopen twee jaar ongewenste invloed van medewerkers van het ministerie te hebben ervaren. Bij 'en kele onderzoeken' werden conclusies aangepast, werd 'de onderzoeksvraag bijgesteld' of 'publicatie uitgesteld'. Meestal 'bieden' de WODC'ers uit naam van betrouwbaar wetenschap pelijk onderzoek 'met succes weer stand', maar 'dat lukt niet altijd'. Minister Grapperhaus kondigde gis teren meteen aan dat in een regeling de onafhankelijkheid van het WODC moet worden vastgelegd. Ook moet het instituut een gebouw buiten het ministerie krijgen en niet, zoals nu, op de 14e etage van het mi nisterie zijn gehuisvest. In de oppositie wordt gesproken van 'politieke manipulatie' Toch wacht de minister nog een verhit debat in de Tweede Kamer, in de oppositie wordt gesproken van 'politieke manipulatie'. De wonden zijn immers nog vers van alle eer dere affaires op het ministerie. Van het geschutter van ministers Op stelten en Van der Steur, tot het ge- blunder met het bonnetje in de Teeven-deal en de getroebleerde werksfeer. Gemene deler: imago ging voor alles. Ook nu weer bleek: het politiek overleven van be windspersonen kreeg voorrang op de waarheid. Alle 'verbetertrajec ten' onder het nieuwe kabinet ten spijt. c, joerd Rem- melink moet er niet aan denken, een J verbod op off piste skiën. ,,Een absurd idee en praktisch zo goed als onuitvoerbaar'', aldus de op richter van Ripstar Snow Travel, een onderneming die is gespecialiseerd in het aan bieden van avontuurlijke win tersportvakanties. Remme- link, zelf ervaren snowboar- der, leraar en gids, vindt het zelfs onveiliger óp de piste dan erbuiten. ,,Offpiste beheers ik 99,9 procent van omstandig heden, Op een geprepareerde piste heb ik veel meer kans om door een andere skiër te wor den geraakt. Dat is me al een paar keer overkomen.'' Remmelink weet ook wel dat offpiste gaan de nodige risico's met zich meebrengt en dat de discussie over wel of geen verbod elke keer weer oplaait na een zwaar ongeval, zoals eerder deze week in Frankrijk. Een Nederlander kwam om het leven nadat hij offpiste twee keer door een lawine werd geraakt. ,,Je kunt niet zomaar off piste gaan, daar heb je de juiste techniek en kennis voor nodig. Maar het belangrijkste is dat je een gids bij je hebt. Iemand die precies weet wat- ie doet en het gebied op z'n duimpje kent, zodat de risico's goed worden ingeschat. Onze groepen gaan nooit zonder gids op pad. Vorige week waren we nog in Oostenrijk. Het lawinegevaar was groot, dus dan gaan we extreem voorzichtig te werk. Onze gidsen zoeken uitge breid naar gebieden waar je ondanks het slechte weer toch relatief veilig offpiste kunt Op de piste is het zelfs onveiliger dan erbuiten gaan. En tijdens het skiën zelf zorgen ze ervoor dat niet ie dereen tegelijkertijd naar be neden komt. Deze gidsen heb ben niet voor niets een oplei ding van vijfjaar achter de rug, ze weten wat ze doen en nemen 99 procent van de risi co's voor je weg. Een algeheel offpisteverbod vind ik dan ook veel te ver gaan. Het is volgens mij ook niet te handhaven.'' Toch vinden sommigen zo'n verbod geen slecht idee, aan gezien veel lawines worden veroorzaakt door freeriders, mannen en vrouwen die het dansen op verse, zachte sneeuw als een enorme kick ervaren. In de praktijk blijkt dat lang niet iedereen goed voorbereid de lange latten on derbindt. Elk jaar overlijden in Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk en Italië ongeveer 65 mensen naar aanleiding van een lawine offpiste en raken gemiddeld 225 wintersporters zwaargewond. ,,Het zijn vreselijke ongeval len, maar als je beseft dat er jaarlijks miljoenen afdalingen in deze landen worden ge maakt, ligt dit cijfer niet eens zo hoog. Het hele offpiste-ge- beuren is ongekend populair, het aantal wintersporters dat zich buiten de 'paden' waagt, is enorm gestegen. Maar dat gaat niet op voor het aantal woensdag 16 januari 2019 GO Justitieambtenaren proberen re gelmatig wetenschappelijk on derzoeken in politiek gevoelige kwesties te beïnvloeden, zodat de uitkomst hun ministers beter uit komt. Na alle schandalen in de top van het ministerie van Justitie en Veiligheid, krijgen nu ook de ambtenaren verwijten. Tobias den Hartog Den Haag Willem Jan Hoogsteder, eige naar van de Haagse kunsthan del Hoogsteder Hoogsteder is dolblij met kunsthistorica Emilie den Tonkelaar die bij de zaak in dienst is. Zij ontdekte een olieverfschets van Peter Paul Rubens, die via een Vlaamse particulier boven is komen drijven bij de Haagse kunsthandel. ,,In de tien jaar dat Emilie bij ons werkt, is ze altijd scherp geweest. Talloze werken heeft ze moeten beoor delen. En deze Rubens pikte ze eruit.'' De seculiere hiërarchie in aanbidding, zoals het werk is getiteld, is door een tiental Ru bens-experts erkend als een authentiek stuk. foto epa De kick van dansen - sneeuw A)v Sanne Schelfaut - —Sjoerd Remmelink, snowboardleraar en gids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8