Feestelijk ritueel in India 7 ERKENNING LEED Rechters kennen hogere bedragen als smartengeld toe. Ze vinden dat de vergoedingen in ons land te lang op een laag peil zijn gebleven en trekken dat nu recht. Rechters kijken vooral naar de aard, ernst en duur van het letsel, de pijn, intensiteit van het verdriet en gederfde le vensvreugde bij het slachtoffer. Siewert Lindenbergh, hoogleraar privaatrecht aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam: „Psychisch leed is niet meetbaar. Geld dient als er kenning van wat mensen door letsel niet meer kunnen. Het is goed dat we daar anders naar kijken dan twintig jaar geleden.'' Sinds 1 januari dit jaar kunnen ook nabestaanden en naasten van slacht offers vergoeding claimen. Daar zijn per situatie bedragen aan gekoppeld. Het Verbond van Verzekeraars her kent de stijgende trend, maar heeft geen cijfers. ,,Hoe verzekeraars met de toenemende schadeomvang om gaan, moeten ze zelf beslissen'', zegt woordvoerder Oscar van Elferen. ,,Maar je kunt denken aan verhoging van de premie of bijvoorbeeld het ei gen risico.'' De Nederlandse bedragen blijven ver achter bij die in Groot-Brittannië en Duitsland, maar zijn wel hoger dan die in Scandinavië. Duitse rechters kennen bijvoorbeeld veel hogere be dragen toe bij ernstig fysiek letsel, oplopend tot 700.000 euro. Mantelzorg Lindenbergh wil niet zo ver gaan dat Nederland ook die kant op moet. De situatie is moeilijk te vergelijken met andere landen. ,,Het hangt ook af van de vraag hoe in een land de sociale zekerheid is geregeld en andere scha deposten worden gedekt. In Neder land krijg je een behoorlijke vergoe ding voor mantelzorg na ernstig let sel. Als die er niet is en je moet dat uit smartengeld betalen, dan moet dat bedrag ook hoger zijn.'' Vooral in strafzaken krijgen slacht offers hogere smartengeldbedragen toegewezen. Maar ook civiele rech ters volgen dat voorbeeld. Zo kregen de erfgenamen van een vrouw bij wie het ziekenhuis de diagnose nier kanker miste 200.000 euro. Afgelopen november kende de ci viele rechter 110.000 euro smarten- geld toe aan een man die tot op de dag van vandaag zwaar getraumati seerd is door een mislukte besnijde nis in 2001. In het vonnis zegt de rechtbank dat het smartengeldni veau in Nederland decennialang ge stagneerd is geweest. Een verhoging is 'wenselijk'. ,,Dat is een opmerke lijke zet in de goede richting'', zegt Martin de Witte (SAP), letselscha deadvocaat van het slachtoffer. ,,Het is het hoogste bedrag dat een civiele rechter toekende in een zaak waarbij iemand niet is overleden. Wat je ook betaalt om psychisch leed te com penseren, het is altijd te weinig. Voor Nederlandse begrippen is het een doorbraak, maar internationaal ge zien is het nog niet heel veel.'' Uroloog De besnijdenis is in oktober 2001 in het ziekenhuis Gelderse Vallei uitge voerd. Hoewel de ouders ervan uit gingen dat de uroloog zelf de ingreep zou doen, liet hij de besnijdenis uit voeren door een 70-jarige huisarts die zich daarin wilde bekwamen. De uroloog gaf geen instructies. De huisarts hield het thermische apparaat te lang op de penis, waar door een deel geamputeerd is. Het slachtoffer heeft inmiddels dertien pijnlijke reconstructie-operaties on dergaan en er volgen er nog meer. De man, inmiddels 19 jaar, is voor de rest van zijn leven getekend. Hij heeft ernstige psychische klachten, is zonder diploma van school gegaan, kan geen erecties en zaadlozingen krijgen, heeft moeite met plassen, en durft niet te sporten, werken en met meisjes om te gaan. Mogelijk heeft het ook gevolgen voor zijn vrucht baarheid. ,,De kans is hem ontnomen om zich normaal in relaties te ont wikkelen en dat is een ernstige aan tasting van zijn levensvreugde'', al dus de rechtbank. Hoogleraar Lindenbergh noemt deze uitspraak 'verrassend'. ,,Die past in de lijn van uitspraken waarin ho gere smartengeldbedragen worden toegekend. Maar dat dat ook gebeurt bij in 2001 veroorzaakte schade, heb ik nog niet eerder gezien.'' Claimcultuur Overigens worden bij schikkingen soms hogere smartengeldbedragen uitgekeerd. In 2015 kreeg een vrouw 338.000 euro van het UMC Utrecht, omdat haar arts de uitslag van een onderzoek, die wees op kanker, over het hoofd zag. Toen het alsnog werd ontdekt, was de kanker uitgezaaid en was ze terminaal. Lindenbergh is niet bang voor een claimcultuur met 'Amerikaanse toe standen'. ,,Als mensen er recht op hebben, moeten ze het claimen. Als ze er geen recht op hebben, krijgen ze het toch niet. De grootste schade posten zijn verlies van arbeidsver mogen en kosten van medische be handeling. Smartengeld is slechts een bescheiden deel van de totale schade.'' woensdag 16 januari 2019 GO HEILIGE DUIK Miljoenen pel grims zijn gisteren begonnen aan de Kumbh Mela, 's werelds grootste religieuze feest waarbij politiek een grote rol speelt in aanloop naar de verkiezingen later dit jaar. Hier nemen zogenoemde heilige mannen een bad in de heilige Sangam, waar de rivieren Ganges, Yamuna en Saraswati samen komen. foto afp Rechters maken inhaalslag met toekennen smartengeld Tonny van der Mee Den Haag/Rotterdam De mislukte besnij denis werd uitgevoerd door een 70-jarige huisarts. Hij wilde zich bekwamen in deze in greep, maar werd niet bijgestaan door een uroloog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7