Op de ferry naar Harwich: 'De brexit is slecht voor mij' Meer dan 200 miljoen tweets over #brexit 5 den tegen te stemmen kwamen niet opdagen. Dat waren vooral jongeren. Maar liefst 71 Lagerhuisleden wil den de natie gisteren op de valreep toespreken. Meest indrukwekkende toespraak (een kwartier) kwam mis schien wel van Kenneth Clark, de welbespraakte Conservatieve 'vader van het huis' en oud-minister van Fi nanciën. Handelsakkoord Clark steunde premier May omdat er geen alternatief was, maar veegde de vloer aan met partijgenoten die gou den bergen hadden beloofd en voor spelden dat Groot-Brittannië buiten de EU veel betere handelskansen had op het wereldtoneel. »71 Lagerhuisleden wilden de natie gisteren voor de stemming nog toespreken Clark vertelde over zijn eigen ervarin gen. ,,Dus we sluiten even nieuwe handelsakkoorden met Trump en daarna China. Welnu, ik heb het met beide landen geprobeerd. Twintig jaar lang. Dit zijn erg protectionistische landen. Dat was al zo voordat we pre sident Trump kregen in Amerika. Weet u waarom de vrijhandelsonder handelingen met de Amerikanen des tijds die rare naam TTIP kregen? Om dat we het geen vrijhandelsakkoord mochten noemen van de Amerika nen, omdat hun Congres vijandig stond tegenover dat concept. We be reikten niets, zelfs niet bij Barack Obama.'' Boris Johnson, de voormalige Britse minister van Buitenlandse Zaken en een uitgesproken brexiteer, re ageerde op het wegstemmen van het brexitakkoord van premier Theresa May met de woorden: ,,De deal is dood. Het was ook zo overduidelijk een slechte deal voor het Verenigd Koninkrijk. We zouden ons actief moeten gaan voorbereiden op een no deal, met meer enthousiasme dan ooit.'' Meer dan tweehonderd miljoen tweets werden verzonden met de hashtag #brexit sinds de uitslag van het referendum werd bekendge maakt op 23 juni 2016. Volgens Twitter is twee derde van de tweets over het onderwerp afkomstig uit Groot-Brittannië zelf. Wat dus betekent dat mensen bui ten het land zich het onderwerp ge noeg hebben aangetrokken om er bijna zeventig miljoen keer een mening over te ventileren. Uiter aard werd premier Theresa May het meest genoemd in al die brexit- tweets, ruim voor Labour-leider Jeremy Corbyn en oud-minister van Buitenlandse Zaken, Boris Johnson. Harry Potter Ook bekende Britten twitterden er natuurlijk op los. Koploper is J.K. Rowling, de schrijfster van de Harry Potter-boeken. Zij is fel tegen de brexit. Op haar website schreef ze ooit: ,,Ik ben geen expert, maar ik weet wel hoe je een monster cre- eert.'' Vooral Labourleider Jeremy Cor- byn kreeg de laatste dagen de volle laag van de schrijfster. Hij heeft, vindt ze, het landsbelang ingeruild Het donkere zeewater beukt te gen de kades van de haven van Hoek van Holland. Het is een stormachtige winterdag. Zoals ie dere dag loodst de ferry truckers, toeristen en andere reizigers naar de overkant van de Noordzee, naar de haven van Harwich. Don kere wolken vullen de horizon. Op de dag van de brexitstemming is het moeilijk de symboliek met te zien. Er hangt wat in de lucht, en het is moeilijk er iets zonnigs van te maken. Op deze ferry vind je veel stuk jes brexit samengeperst op een beperkt aantal vierkante meters. Zo maakt de Poolse trucker Grze- gorz Danielski de overtocht. Hij gaat er een vracht afleveren, koel kasten. Deal or no deal, brexit of remain, Danielski kan het geen moer schelen. ,,Dat zoeken ze in Engeland zelf maar uit'', zegt hij schouderophalend, in gebrek kig Duits. Er zijn nogal wat Poolse truckers op de verder best lege boot. Een landgenoot vanDa nielski - hij heeft tapijten bij zich - ziet het daar entegen somber in. ,,De brexit is slecht voor mij. Echt slecht. Ik ben compleet afhankelijk van de handel met Engeland.'' Dan zijn er de Britten. Op de dag van de stemming in het parle ment zijn ze nog net zo verdeeld als op de dag dat ze stemden voor of tegen het verlaten van de EU. Stephen, die taxfreeproducten verkoopt, stemde tegen de brexit, maar kwam daarna in het andere kamp terecht. ,,Omdat ik eigenlijk vind dat ieder land volledige zeg genschap over zijn grenzen moet hebben. Die krijgen we nu weer terug.'' De chaos die dreigt bij een brexit zonder deal met de EU? Hij gelooft de spookverhalen niet. „Hoelang is het nou helemaal ge leden dat we een eigen douane hadden? Toen lukte het toch ook? En landen als Nederland en Duitsland willen ook straks maar wat graag met ons handelen. Ik zie het probleem niet." Aan de overkant van de tafel vinden we het echtpaar Alan en Ik vind dat ieder land zeggenschap over zijn grenzen moet hebben om at fa m m fïï cental int* Carol Fullick uit Littlehampton in Zuid-Engeland. Zij worden met de dag bezorgder. Carol: ,,Ik ben bang voor een brexit, omdat de handel kan instorten, banen op de tocht staan, mensen hun huis niet meer kunnen betalen. Het leven in Engeland is voor veel mensen al heel moeilijk. De wegen zijn slecht. Ik zie niet hoe dat straks beter gaat worden. Integendeel." Verboden En zo gaat het debat bij de Britten maar door. De een zegt dit, de an der dat, en niemand weet zeker wat er gaat gebeuren. Ze komen er niet uit. Dat ziet ook Gilles Hon- dius, een gepensioneerde Neder lander die al bijna 41 jaar in Enge land woont. In zijn dorpje in Suf folk is de brexit op verjaardags feestjes zelfs een verboden onder werp, zegt Hondius. ,,Mensen worden het toch niet eens. Posi tief punt is dat zo ongeveer iedere Brit sinds het brexitreferendum met politiek bezig is." Hondius beschouwt een brexit - vooral die zonder deal - als 'fataal'. ,,Maar ja, ik ben een Nederlander, ik heb geen stemrecht." De ferry meert aan in de haven van Harwich, de avond is inmid dels gevallen. Trucks en auto's trekken op, vervolgen hun reis de Engelse avond in. Honderden Po len, Britten, Nederlanders, dui zenden gedachten over de toe komst en het onheil dat wacht. Of niet. Niemand die het weet. voor zijn eigen politieke ambities. Corbyn is volgens haar 'vaag en in competent'. Andere uitgesproken 'remainers' die regelmatig over de brexit twit- teren: zangers Elton John en Bob Geldof, actrice Emma Watson, ondernemer Richard Branson, de acteurs Benedict Cumberbatch, Jude Law, Patrick Stewart, Daniel (007) Craig en Idris Elba. Oud voetballer David Beckham getuigt regelmatig op Instagram van zijn Europese sympathieën. De popu laire oud-voetballer en Match of the Dap-presentator Gary Lin- neker is zeer pro-Europa en kruist regelmatig de degens met brexiteers. Uitgesproken pro-brexit zijn acteur Michael Caine, ac- trice Elizabeth Hurley, zanger Roger Daltrey, sportheld Ian Botham (cricket) en komiek John Cleese. De laatste heeft Engeland ingeruild voor een tropisch eiland, naar eigen zeggen uit frustratie over het bedroevende niveau van de brexit-discussie. Dat leidde tot de nodige kritiek. Die was er ook voor de inmiddels 85-jarige Michael Caine, die vanuit een miljoenen villa in Florida wat onhandig twit- terde dat 'de armen beter af zijn met de brexit'. De meeste brexit-tweets wer den verstuurd in de week direct na het referendum een tweede piek was te zien de dag nadat Do nald Trump werd gekozen. woensdag 16 januari 2019 GO uit crisis In een pub in Lon den volgen bezoekers al het nieuws rond de stemming in het Lagerhuis, die slecht is uitgepakt voor de brexitdeal van premier May. FOTO GETTY IMAGES Op Twitter heeft de voorgeno men afscheiding van het Britse koninkrijk van de rest van de Eu ropese Unie voor heel wat reu ring gezorgd. Bob van Huët Rotterdam THE COMMONS 10 SUPPORT I Op de ferry van Hoek van Hol land naar Harwich heeft ieder zo zijn eigen gedachten over de dreigende Brexit. Ook varend op de Noordzee is het compro mis ver weg. Chris van Mersbergen Hoek van Holland/Harwich -Stephen, voorstander brexit Harry Potter-schrijfster J.K. Rowling is een voorstander van de brexit. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5