Gemeente staat garant voor lening Watersnoodmuseum Protestantse gemeente Schouwen aan zee Hete zomer zorgt voor bollende voordeuren 6 Vier kerkelijke gemeenten, in Renes- se, Burgh, Haamstede en Scharendijke gaan samen verder als Protestantse gemeente Schouwen aan zee. Daarmee sluit scriba (secretaris van de kerkenraad) Jan Flach geen enkel toekomstscenario uit. Want als er een predikant vertrekt, is van vervanging waarschijnlijk geen sprake. ,,En er zal ongetwijfeld een moment komen dat er een kerk dicht gaat. Maar dat is nu niet aan de orde. De doelstelling is juist die vier kerken in alle vier kernen te behou den en zo mogelijk ook op zondag open te hebben. Want dat is na tuurlijk één van de meest heikele punten onder gemeenteleden. Je wilt eigenlijk niet vanuit je eigen dorp naar een ander dorp toe." Westhoekdiensten Dat gebeurt nu incidenteel trou wens wel. Vier keer per jaar, waar onder komend weekend, wordt een zogenaamde Westhoekdienst ge houden, waarbij maar één van de kerken de deuren opent. Daarnaast houden de Hervormde Gemeente Burgh en de Gereformeerde Kerk Haamstede weleens samen dien sten. Net als de Hervormde Ge meente Renesse/Noordwelle en de Protestantse Gemeente Scharen- dijke dat doen. Een prima manier om elkaar te leren kennen en ver trouwd met elkaar te raken, ervaart Flach. Toch is het nu de bedoeling vooral in de zomer, zoveel mogelijk de kerkdeuren in het eigen dorp open te zetten. De samenwerking is volgens de scriba vooral een kwestie van krachten bundelen. „Zorgen dat je sterk blijft en dat je niet straks een kerkje hebt met maar één of twee bestuursleden." Een paar jaar gele den was precies dat de reden om de koppen bij elkaar te steken. ,,Het wordt steeds lastiger ouderlingen en diakenen te vinden. Dat wil niet zeggen dat dat nu opeens veel mak kelijker gaat, maar je deelt de be stuurlijke last." In 2016 werd al een federatief verband met elkaar geslo ten en ging de hele boekhouding op één hoop. Het afgelopen jaar werd vooral besteed aan het formuleren van gemeenschappelijk beleid. Pubers Al met al een traject dat 'aanvanke lijk schoorvoetend en met af en toe leeuwen en beren op de weg' is doorlopen. ,,En er zal ook heus nog weleens wat gebeuren. Maar de grote lijn is er. En wat we vooral ho pen, is dat we door een intensievere samenwerking dingen kunnen op pakken die nu blijven liggen. Zoals beleid gericht op kinderen of rich ting pubers." De vier kerken hebben samen rond de 1200 gemeenteleden in hun bestand. De verwachting is dat de Protestantse gemeente Schouwen aan zee ergens begin maart officieel bestaat. GOES De mannen van de interne aannemerij van woningcorporatie RWS in Goes hebben het er maar druk mee: veel meer voordeu ren dan normaal belanden in de werk plaats voor repara tie (foto). Dat heeft volgens de corporatie te maken met de warme en droge zomer van vorig jaar. Volgens RWS bolt de buitenste laag van het hout op als het na een lange warme en droge periode ineens koud en vochtig wordt. Dat is niet alleen lelijk, maar het zorgt er ook voor dat de deur niet goed meer sluit. Binnen een dag hebben huurders hun voordeur weer terug. Marcel Modde Ouwerkerk Het restaurant naast het museum bij Ouwerkerk sloot afgelopen zo mer de deuren. Het Watersnood museum wil het kopen en er een brasserie in onderbrengen. Ook ko men daar de werkplekken van me dewerkers. De bovenste verdieping gaat deel uitmaken van het Natio naal Kenniscentrum. Daar wordt specifiek ingegaan op de effecten van de klimaatverandering. Met de aankoop en inrichting is een totale investering gemoeid van 2,5 miljoen euro. Voor dat bedrag worden ook de vier caissons waar uit het museum nu bestaat, ver duurzaamd met zonnepanelen en warmtepompen. Het museum gaat een veertig jaar lopende lening aan van 1,2 miljoen euro bij de Water- schapsbank. Tegen een renteper centage van nog geen twee procent komt dat neer op een betalingsver plichting van 21.960 euro per jaar. Voor dat bedrag durven burge meester en wethouders wel het ri sico te lopen garant te staan. Mocht het mislopen, aldus wethouder Jac queline van Burg, dan staat er altijd nog een mooi gebouw dat kan wor den verkocht. Het college wil daarnaast een éénmalig bijdrage van 300.000 euro verstrekken voor verdere inrichting van het Kenniscentrum. Of ddt doorgaat, is volgende week aan de gemeenteraad. Het museum krijgt verder een ton van de Stichting Re- nesse en leent daarvan ook nog eens 400.000 euro. De exploitatie van het 'Vijfde Caisson', zoals de brasserie gaat heten, wordt onder gebracht in een aparte organisatie, zodat een eventueel financieel de bacle niet van invloed zal zijn op de collectie van het museum. IN DE REGIO Muziek van Scheldegalm Operafeest Cabaret MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 16 januari 2019 SD Vier Schouwse kerken fuseren Esme Soesman Burgh-Haamstede De bedoeling is vooralsnog om alle vier kerken in de verschillende ker nen open te houden. Ook de vier predikanten blijven 'aan boord'. Jan Flach sluit geen enkel toekomstscenario uit. FOTO RONALD DEN DEKKER Mocht het onverhoopt mislopen met het samenvoegen van het Watersnoodmuseum en voor malig restaurant De Vierbannen, dan springt het gemeentebe stuur bij. Schouwen-Duiveland wil garant staan voor een bank lening van 1,2 miljoen euro. SCHORE Muziekvereniging Scheldegalm Hans- weert geeft zater dag een nieuw jaarsconcert in de PKN-kerk in Schore.De harmo nie staat deze avond onder leiding van dirigent Rens van Leeuwen, de slagwerkgroep onder leiding van René Kaljouw. Het programma is zeer gevarieerd: van onder andere Gra nada Overture en Perthshire Majesty via de swing van Glenn Miller naar Queen en Avicii. Het concert begint om 19.30 uur. De entree is gratis. NOORDGOUWE Het Houblon En semble brengt zon dag beroemde aria's, duetten en terzetten uit opera's van onder anderen Mozart, Verdi en Puccini. De uitvoe ring vindt plaats om 15.00 uur in de Driekoningenkerk in Noordgouwe. En tree bedraagt 15,00 euro en voor kinde ren tot en met 12 jaar is de toegang gratis. Reserveren kan door een mail te sturen naar kamer- muziek@hethof- zicht.nl KAPELLE Max van den Burg geeft zaterdag een cabaretvoorstelling in De Vroone in Ka- pelle. Van den Burg hup pelt vrolijk door tien jaar cabaretge schiedenis. In snel treinvaart komen herkenbare types, kleurrijke verhalen en leuke liedjes langs, gestoken in een hip nieuw jasje. Aanvang om om 20.00 uur. Tickets bestellen kan via kapellecultureel.nl. DE KEUZE ZIERIKZEE Zijn Schouwse Schatkamer nabij Serooskerke puilt uit van de natuurvondsten. De verhalen die bioloog Wim Backhuys (foto) erbij vertelt zijn minstens zo mooi. Ali Pan- kow gaat donderdag 24 januari vanaf 19.30 uur met Back huys in gesprek in het programma De keuze van.... in filmthea ter fiZi. Aansluitend wordt de film Dances with Wolves met Kevin Costner bekeken. Backhuys vertelt waarom deze met zeven Oscars bekroonde film voor hem favoriet is en vertelt over zijn eigen fascinatie voor natuur. archieffoto dirkjan gjeltema BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 8.45 en 10.30 uur: Yoga door Jacque line Binnendijk, 14.00 uur: Karateles voor kinderen; 20.00 uur: Badminton; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 9.30-12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu; ELLEMEET Dorpshuis, 9.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Biljartvereni ging Touché; 19.30 uur: Yoga- les door Ingrid Geers; KERKWERVE Dorpshuis, 13.30-16.30 uur: Schilderclub; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Repetitie Muziekvereniging Con Amore, 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oosterhof, 13.30 uur: Koersbal, RENESSE Dorpshuis, 9.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30-20.45 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljarten, 19.00-22.15 uur: Stijldanslessen; SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.15 uur: Yoga, 14.00-16.00 uur: Klepmiddag; ZIERIKZEE Bibliotheek, 14.00-15.00 uur: Taalcafé; FiZi, 15.00 uur: Su perjuffie, 20.00 uur: Bohemian Rhapsody; Gebouw de Drie hoek, 8.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Gravensteen, 14.30 uur: Rondleiding door oudste gevangenis van Zeeland; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: Inloop Breek de Week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49