Schenkkan met propaganda Ineos investeert drie miljard in Antwerpen £1 «9 €89, €129 10 ZEELAND UIT DE ZEEUWSE KLEI We kennen een groot aan tal archeologische vond sten met symbolische decoratie. Vaak is dat een versiering van religieuze aard, maar het kan ook gaan om een herinnering aan een belangrijke historische gebeurtenis. Van dit laatste is een opvallend voorbeeld in Vlissingen gevon den. Het betreft een groot frag ment van een schenkkan die naast een floraal ornament en blauwe kobaltverf ook twee me daillons met familiewapens laat zien, namelijk van de prinsen van Oranje-Nassau en de koning van Frankrijk. De kan is gemaakt in het jaar 1597. De combinatie van beide medaillons en het jaartal verwijst naar de zogenaamde Triple Alli antie. Op dat moment zit de Re publiek midden in de Tachtigja rige Oorlog met Spanje, maar staat hierin niet meer alleen. Ook Frankrijk en Engeland zijn nu in conflict met Spanje. De drie lan- den sluiten daarom in 1596 het 'Traktaat van Alliantie tussen En geland, Frankrijk en de Vereen- igde Nederlanden'. Het feit dat het wapen van de koningin van Engeland ontbreekt, hangt moge lijk samen met het feit dat deze maar halfhartig aan de alliantie deelnam. Het traktaat hield ook maar drie jaar stand. De ondertekening van de alli antie betekende dat de Republiek voor het eerst door andere landen als onafhankelijke staat werd er kend. Een vreugdevolle gebeurte nis die op een schenkkan geme moreerd mocht worden en waar op gedronken kon worden! De schenkkan is van steengoed en gemaakt in het (Duits-)Belgi- sche Raeren. Het is wel opvallend dat de kan met deze propagandis- tische versiering in deze stad is ge maakt. Raeren lag in de zeventiende eeuw in Spaans ge bied. Hier zou een kan met verwijzing naar de Triple Alli antie gevoelig kun nen liggen. Onderzoek maakt duidelijk dat de motieven van de Raerense pottenbakkers veel eer der commercieel dan politiek wa ren. Zo is er ook een soortgelijke kan bekend met maar één me daillon, namelijk het wapen van de koning van Spanje. Voor iedere partij in de Tachtigjarige Oorlog was er dus een keus. Dat de pottenbakkers zich ver van de politiek hielden, wordt nog duidelijker door het voorko men van een kan en een beker met daarop het wapen van zowel de prinsen van Oranje, de koning van Frankrijk als de koning van Spanje. Hoe het ook zij: voor de trotse koper van de Vlissingse kan zal het gebruik ervan juist een ui ting van Nederlandse propaganda zijn geweest. Rotterdam was ook in de race voor de megadeal, maar Vlaanderen trok aan het langste eind. Waarom? Ant werps burgemeester Bart De We ver maakte er zich bij de presentatie van de investering met een kwink slag vanaf. ,,Om heel veel redenen." Ineos-bestuursvoorzitter Sir Jim Ratcliffe gaf als argument dat Rot terdam minder goed aangesloten zou zijn op pijpleidingen. De in Nederland sterk opgelaaide discussie over klimaatmaatregelen heeft volgens Ratcliffe geen rol ge speeld. ,,Omdat we fabrieken naar de jongste technische standaarden bouwen, zullen die veel lagere emissies hebben dan bestaande be drijven." Ineos dat in 1998 is ontstaan na overname van de British Petro- leum-chemiepoot in Antwerpen door het management, investeert in Antwerpen in een ethaankraker en propyleenfabriek. De fabrieken zul len ethyleen en propyleen leveren aan Ineos-bedrijven die er kunst stofproducten van maken voor on- De nieuwe fabrieken hebben volgens Ineos lagere emissies dan bestaande bedrijven der meer de autoindustrie, bouw en kledingsector. Relatief goedkoop schaliegas uit de Verenigde Staten zal in de kraker verwerkt worden. Ineos heeft speciale schepen laten bouwen voor de aanvoer van scha- liegas. De fabrieken die noordelijk van de vesting Lillo in het Antwerps ha vengebied komen, moeten in 2024 klaar zijn. Ze zorgen voor vierhon derd directe, voltijdse arbeidsplaat sen. Exclusieve Lezersreis P-P- VORSTELIJK LOGEREN BIJ KONING WILLEM ALL-INCLUSIVE BIJ DE BONTE WEVER M Buitenplaats Vaeshartelt/ Maastricht/ Limburg De Bonte Wever/Assen/ Drenthe Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl woensdag 16 januari 2019 PC Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Bernard Meijlink rW De Vlissingse kan met politieke propa ganda. Vlaanderen vierde gisteren in Antwerpen feest rond de groot ste investering in de Europese chemiesector in twintig jaar. Het Britse Ineos steekt nog meer dan de eerder aangekondigde 2,7 miljard euro in nieuwe fabrie ken in de Antwerpse haven, na melijk drie miljard. Harmen van der Werf Antwerpen 3 dagen inclusief ontbijt, 1 x 3-gangendiner koffie met appeltaart 3 dagen inclusief ontbijt, Lunch, diner, drankjes en vele extra's ippB üüm Willem Alexander en Maxima hebben nog niet gelogeerd op Buitenplaats Vaeshartelt in Maastricht. Maar de kans dat dit binnenkort gaat gebeuren, is groot. Ooit was Koning Willem II, één van de voorvaderen van Willem Alexander, de trotse bezitter van dit landgoed. U overnacht in één van de comfortabele hotelkamers die gerenoveerd zijn door de bekende interieurarchitect Gay Jongen uit Maastricht. De kamers beschikken over een eigen badkamer met douche en zijn voorzien van een ■2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet televisie, kluisje en een bureau. Het uitzicht naar buiten mag u gerust adembenemend noemen. Het kasteelstaat midden in een 7 ha groot park. Maastricht, één van de oudste steden van Nederland ligt vlakbij en biedt historische panden, het beroemde Vrijthof en gezellige restaurants. U bent in 20 minuten met de fiets in hartje centrum. Op 10 minuten lopen ligt een P&R, waarvan-daan een lokale trein naar het Centraal Station van Maastricht rijdt. TIP: bezoek Magisch Maastricht van 1 t/m 31 december 2018. koffie/thee en appeltaart 1 x 3-gangendiner Het 4-sterrenhotel De Bonte Wever in Assen staat aan het eeuwenoude Asserbos. 15 minuten lopen en u staat in het gezellige centrum van Assen. Het hotel hanteert een all-in-formule; maaltijden, snacks en drankjes zijn inbegrepen en u heeft onbeperkt toegang tot diverse faciliteiten, zoals het subtropische zwem- en saunaparadijs, fitnesscentrum, zes moderne bowlingbanen en een gezellige caféstraat. Tevens geniet u van heerlijke buffetten •2x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x lunchbuffet 2 x dinerbuffet snacks lekkernijen overdag en 's avonds gratis consumpties uit het huisassortiment en onbeperkt drankjes uit het huisassortiment. Uw kinderen zullen zich vermaken in de Kidsjungle, met diverse speeltoestellen en computerspellen. Ook is er een animatieteam en een midgetgolfbaan aanwezig en bieden ze fietshuur en een beveiligde fietsenstalling. In het hotel kunt u gratis internetten en het parkeren van uw auto is gratis. Kortom, u zult zich volop vermaken bij Hotel de Bonte Wever! avondentertainment gratis toegang tot het subtropisch zwem- en saunaparadijs midgetgolf, bowling en fitness gratis gebruik van diverse spelfaciliteiten Actievoorwaarden kortingen €89 per persoon in een 2-persoonskamer, dagelijks geldig o.b.v. beschikbaarheid t/m april. Verplichte toeslagen (ter plaatse te voldoen): Toeristenbelasting van €4,01 p.p.p.n., Toeslag voor het behoud van cultureel erfgoed van €1,99 p.p.p.n. Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: 1 baby t/m 2 jaar gratis. 1-persoonstoeslag: 25 per nacht. Boekingskosten: €15 per boeking. Actievoorwaarden kortingen €129 per persoon in een 2-persoonskamer, geldig o.b.v. beschikbaar t/m maart. Aankomst op donderdag is €179 p.p. en vrijdag en zaterdag €189 p.p. Kinderkorting: kinderen t/m 2 jaar 15,00 per verblijf inclusief verplicht kinderbed, kinderen 3 t/m 12 jaar 50% korting (ook bij verblijf van 1 volbetalende). 1-persoonstoeslag: 37,50 per nacht. Toeristenbelasting: 1,30 p.p.p.n. ter plaatse te voldoen. Boekingskosten: €15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Buitenplaats Vaeshartelt naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1872 N U WEG Voor vragen zijn wij per e-maiL bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl «üfVS/ Meer informatie en boeken: Ga voor De Bonte Wever naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1889 N U WEG Voor vragen zijn wij per e-maiL bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl «£^4.. V/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42