L Justitie: hotelpiraten moeten jaren de cel in NIEUWS 3 Computerstoring legt ziekenhuizen deels plat, bevalling gaat gewoon door Digi-veiligheid onder de loep Urenlang is het chaos in de Noordwest Ziekenhuisgroep. De ziekenhuizen in Alkmaar en Den Helder kampten gisteren met een grote ict-storing. Maar Luus trekt zich daar bij haar geboorte niets van aan. Alkmaar Rond twee uur 's nachts komen Fleur en Jim Berkhout uit Heerhu- gowaard aan in het Alkmaarse zie kenhuis. De storing die rond mid dernacht intrad is dan al een paar uur gaande, de weeën ook. ,,De be valling kon gelukkig wel gewoon doorgaan'', vertelt moeder Fleur, in het dagelijks leven jeugdarts. ,,Ze konden mijn gegevens wel uitle zen, alleen niets erbij schrijven.'' Waar polsbandjes van patiënten tegenwoordig een barcode hebben, schrijven de artsen haar polsbandje weer ouderwets met de hand. Voor de ruggenprik kreeg ze ook een handgeschreven briefje mee. ,,Op de operatiekamer deden de compu ters het gelukkig nog'', vervolgt de moeder opgelucht. Verder was het chaos in het zieken huis. Operaties gingen niet door en het medisch personeel kon niet in de agenda's, noch bij de patiënten dossiers of hersenscans. Sommige patiënten zitten daardoor nóg in onzekerheid. Manager zorg Gertie W Noordwest Ziekenhuisgroep zegt dat patiënten niet in gevaar zijn geweest Reinders van de Noordwest Zie- kenhuisgroep benadrukt dat pa tiënten niet in gevaar zijn geweest: ,,We zijn erop ingesteld dat we op papier door kunnen.'' Maar het geduld van parkinson- patiënt Jos Copier uit Castricum wordt wel op de proef gesteld. ,,Mijn hersenscan konden ze niet laten zien, omdat de computer ka pot was. Ze probeerden het nog op andere computers, maar die deden het ook niet.'' Artsen konden Co pier daardoor volgens hem niet zijn volledige ziektebeeld geven. ,,Ik baal dat ik volgende week terug moet komen.'' Ook Adriana Pascur tast nog in het duister over het lot van haar 76- jarige moeder Evila op de hartafde- ling. ,,Ze zouden vandaag bij haar met een cameraatje naar binnen gaan. Haar vaatjes zijn nauw. Maar dat kon door de storing niet door gaan'', vertelt de dochter. De Amsterdamse Joke Withoud was op een kwartiertje van het zie kenhuis toen ze werd afgebeld. ,,Ik zeg: ik kom toch! En de aanhouder wint!'' vervolgt ze lachend als de controle van haar enkelprothese achter de rug is. Wat de oorzaak is van de storing van de Noordwest Ziekenhuisgroep is nog niet duidelijk, maar het lijkt geen aanval van buitenaf. Ook het Medisch Spectrum Twente, dat vrij dag door een storing werd getroffen, is volgens een woordvoerder waar schijnlijk niet gehackt. Het zieken huis zoekt nog steeds naar de oor zaak en de reden waarom het back- upsysteem niet in werking trad. Daarmee is de continuïteit van zorg mogelijk in gevaar. Ict-expert Brenno de Winter noemt het 'bij zonder dat er in zo'n geval geen plan B beschikbaar is'. ,,Op de EHBO moet je bijvoorbeeld terug kunnen naar de gegevens van een dag eer der. Zeker omdat er in de zorg al wachtlijsten zijn, moeten er effec tieve noodscenario's klaarliggen.'' Storing of niet, Luus is om 4.41 uur ter wereld gekomen. ICT-STORINGEN Hoongelach klinkt door de zittings zaal van de rechtbank in Assen. Verdachte hotelpiraat en oplichter Jan V. zegt dat hij met keihard wer ken de schade van de gedupeerden wil vergoeden zodra hij uit de ge vangenis komt. ,,Want ik hou van hard werken'', verklaart V. tegen de rechtbank. De gedupeerden, eigenaren van hotels en particulieren, geloven er geen snars van. Met mooie, vaak ook zie lige praatjes, wist V. samen met zijn vrouw H. in een jaar tijd tientallen ondernemers en particulieren om de tuin te leiden. Velen van hen zijn gisteren naar de rechtszaak geko men. Hun vertrouwen in mensen is ernstig geschaad. V. en H. leenden geld van men sen, terwijl ze het nooit terugbe taalden. Ook logeerden de twee in hotels en B&B's, terwijl ze wisten dat ze de rekening nooit zouden be talen. Het ging mis, zo vertelt V., toen het echtpaar in de loop van 2016 zwaar in de schulden kwam. Ze zijn vaker veroordeeld en be handeld door psychologen en psy chiaters voor oplichting. V., die vol gens deskundigen een ziekelijke neiging tot leugen en bedrog heeft, al heel vaak zelfs. ,,We stonden op straat en hadden om hulp moeten vragen'', zegt V. achteraf. Dat deden ze niet. De twee reisden door grote delen van het land. Reis- en leefgeld trog gelden ze af bij argeloze burgers. Zoals een alleenstaande vrouw uit Emmen. Via internet, op de com puter van de bibliotheek, kwamen ze haar en andere slachtoffers op het spoor. ,,Op internet stond dat zij lid was van de remonstrantse kerk.'' Het stel belde bij haar aan en ver- telde dat ook zij actief waren in de remonstrantse kerkgemeenschap. Het wekte zo veel vertrouwen dat zij hen binnenliet. Ze spraken eerst over het geloof. Toen vertelde Jo- landa H. dat ze hun bankpasjes kwijt waren. De vrouw leende het stel een paar honderd euro. V. en H. beloofden dat ze die zondag naar de kerk zouden komen om haar terug te betalen. De vrouw uit Emmen heeft geen cent teruggezien. Volgens de officier van justitie gingen de twee samen planmatig en doelgericht te werk. De werk wijze in hotels en B&B's was altijd hetzelfde. Bij aankomst maakten ze al snel contact met de eigenaars. H. liet foto's zien van de kinderen en de kleinkinderen en won zo het vertrouwen. Augustus vorig jaar plaatste een gedupeerde hoteleigenaar een foto van de twee op Facebook. Korte tijd later hebben zij zich gemeld bij het politiebureau. woensdag 16 januari 2019 GO Baby Luus merkt niets van chaos Marcia Nieuwenhuis Jos Copier moet later terug komen voor een hersenscan. M Jim en Fleur Berkhout met ivr dochter Luus. foto's olaf kraak De Onderzoeksraad voor de Veiligheid neemt momenteel ook de digitale veiligheid van ziekenhuizen onder de loep. Deze zomer komt die met be vindingen. Aanleiding voor het onderzoek is de ict-storing in het IJsselland Ziekenhuis in Capelle aan den IJssel van 3 juni, de ict-storing in het Rad- boudumc in Nijmegen van af gelopen januari en diverse ransomware-aanvallen op Ne derlandse ziekenhuizen in de afgelopen jaren. Het van oplichting verdachte duo Jan V. en Jolanda H. illustratie anp Tegen twee notoire hoteloplich ters, Jan V. en Jolanda H., zijn gisteren celstraffen geëist voor omvangrijke oplichting. V. (62) hoorde vier jaar eisen, zijn vrouw Jolanda (53) drie jaar. De twee hebben volgens de aankla ger 62 eigenaren van hotels en B&B's voor 20.000 euro opge licht. Daniëlle Molenaar Assen Kijk op de site bij /video gedupeerde Gerda vertelt hoe ze werd opgelicht H. De twee verlaten een zaak zonder te betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3