Fonds klushuis enorm succes ui verdrietig somber of alleen? 4 Pak hagelslag Dichtdoen van het lipje Vrijwilligers zijn hard nodig In 2011 werd een fonds openge steld voor huiseigenaren die hun woning wilden opknappen. Er was 3 miljoen euro beschikbaar. In 2014 kwam daar nog een mil joen bij. Er zijn ongeveer 200 le ningen verstrekt, waarvan de meeste in Zeeuws-Vlaanderen. De pot is al geruime tijd leeg. De DPW-regeling (duurzame particuliere woningverbetering) is geëvalueerd door student Mi- chiel Mulderij van HZ University of Applied Sciences. Hij heeft vastgesteld dat het een enorm succes was. Er zat eigenlijk te weinig geld in de pot. 'Het was op voor de regeling bekend was bij de Zeeuwse bevolking', aldus de evaluatie. Omdat eigenaren zelf nog extra geld hebben geïnves teerd, was de totale extra omzet voor de Zeeuwse economie ver- moedelijk tussen de 2 en 10 mil joen euro. In Terneuzen zijn de meeste le ningen verstrekt: 46. Daarna vol gen Goes (21), Hulst (20) en Mid delburg (20). Het ging om lenin gen van maximaal 30.000 euro voor het opknappen van wonin gen van maximaal 170.000 euro. Doel van de regeling was te voor- Er zijn ongeveer 200 leningen verstrekt, waarvan de meeste in Zeeuws-Vlaanderen komen dat Zeeuwse woningen leeg blijven staan of verpauperen. De eigenaren hebben het geld vooral gebruikt voor het vervan gen of verbeteren van hun dak en voor het isoleren van hun woning. Dat laatste past goed bij de doel stellingen van het klimaatakkoord van Parijs. Vanuit de regiodeal die het kabinet vorig jaar met Zeeland heeft gesloten is opnieuw geld be schikbaar voor het opknappen van woningen. Een vergelijkbare regeling ligt voor de hand, vindt gedeputeerde Carla Schönknecht. Dat gebeurt niet alleen meer via de telefoon maar ook via chat en e mail. Zeeuwse cijfers zijn niet voorhanden, maar landelijk pak ten de Luisterlijnvrijwilligers vo rig jaar al bijna twintigduizend keer vaker de telefoon op dan in 2017 (een stijging van zo'n 7 pro cent). Daarnaast groeide het aantal chatgesprekken met zo'n 40 pro cent. En dus snakt de organisatie naar versterking, ook in Middel burg. Op de Middelburgse locatie werken momenteel zestig vrijwil ligers, maar dat mogen er volgens coördinator Dianne Riemens nog veel meer worden. Zij hoeven ove rigens niet per se naar Middelburg te komen, diensten kunnen ook vanuit huis worden gedaan. Hoewel de donkere dagen ge voelens van eenzaamheid verster ken, wordt er jaarrond veel gebeld. ,,Eenzaamheid is een heel groot probleem onder alle leeftijden'', weet Geesje Versteeg uit ervaring. Ze is al dertien jaar actief als vrij williger bij de hulplijn in Middel burg en ervaart dat die steeds va ker wordt gebeld. ,,Het is schrikba rend. Wat ik merk is dat veel men sen aan de zijlijn van de maat- schappij staan. Het is dan fijn als je een stukje kan meelopen in hun leven." Overigens is het niet alleen kommer en kwel wat vrijwilligers te horen krijgen, ,,Je hebt ook fijne gesprekken met mensen die iets leuks willen vertellen, maar het op dat moment met niemand kun nen delen." De gesprekken die Versteeg voert, duren gemiddeld een half Je hebt ook gesprek ken met mensen die iets leuks willen vertellen, maar het op dat moment met niemand kunnen delen uur. De onderwerpen zijn divers, maar psychische problemen, een zaamheid en onbegrip of boosheid komen het vaakst voorbij. De Zeeuws-Vlaamse heeft inmiddels geleerd om de problemen bij de beller te laten. ,,Dingen kunnen binnenkomen. Maar als ik de tun nel door ben, ben ik het kwijt." Training ,,Je kunt dit werk niet ongetraind doen", zegt coördinator Riemens. Dat bevestigt trainer/begeleider Hellen den Hoedt. Binnenkort be gint een nieuwe training in MId delburg. ,,Iedereen kan telefone ren, maar belangrijk is om zo goed mogelijk door te vragen en zo goed en oordeelloos mogelijk te luiste- LUISTERLIJN ren. En we leren vrijwilligers hoe ze moeten omgaan met wat ze ho ren. Je kijkt wel mee in iemands rugzak, maar je moet hem niet overnemen. We zijn eigenlijk een aanvulling op andere diensten, zo als bijvoorbeeld Thuiszorg." De Luisterlijn in Middelburg be gint op 22 februari met het trainen van nieuwe vrijwilligers. Geïnte resseerden kunnen zich melden via deluisterlijn.nl/vrijwilliger. Bellen voor een anoniem gesprek kan dag en nacht naar 0900-0767 en chatten of mailen via deluister- lijn.nl woensdag 16 januari 2019 GO Het Zeeuwse fonds voor het opknappen van kluswoningen was zo succesvol, dat de 4 mil joen euro op waren voor goed en wel bekend was dat de rege ling bestond. Provincie en ge meenten denken na over een vervolg. Ernst Jan Rozendaal Middelburg 57.800,- Het'dichtdoen van het lipje van een pak hagelslag* was Het Geluid in 2008 en was €57.800,-waard. Het spannendste radiospel van Nederland is terug met iedere ochtend de €100.000,- SuperRonde bij Mattie Marieke. Luister Qmusic en meld je aan via de vernieuwde Qmusic app. Het Geluid. Weet jij al wat het is? Eenzaamheid is een schrikba rend probleem onder mensen van alle leeftijden. Dat merkt vrijwilligster Geesje Versteeg van De Luisterlijn in Middel burg. De telefonische hulp dienst (voorheen Sensoor) is dringend op zoek naar nieuwe vrijwilligers, want er wordt steeds vaker contact gezocht. Luc Oggel Middelburg - Geesje Versteeg, vrijwilliger Vrijwilligers van de Luisterlijn, voorheen Sensoor, bieden al 60 jaar dag en nacht ano nieme hulp op afstand, 365 dagen per jaar. Via telefoon, chat en e-mail. Vanuit huis, of vanuit één van de 28 locaties. Afgelopen tijd groeide De Luisterlijn van ruim 900 vrij willigers naar zo'n 1400. Maar daarmee kan de organisatie de behoefte aan contact nog niet bijbenen. Daarom heeft ze als doelstelling: 2019 vrij willigers in 2019. De nieuwe naam moet daar onder meer toe bijdragen. Op 12 decem ber onthulde prinses Beatrix dat het voormalige Sensoor verdergaat als de Luisterlijn. Deze naam legt uit wat het belangrijkste is in de ge sprekken: luisteren. De hulp lijn wordt gefinancierd door het Ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport. Coördinator Dianne Riemens van De Luisterlijn in Middelburg. foto dirkjan gjeltema Wie wil opnemen bij de Luisterlijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36