£3 Drugs zijn taboe op school Samen op zoek naar het Zwingevoel Ambtsgebed Tholen vóór raadsvergadering Smeerkees 2 DRUGS PONTES PIETERZEEMAN Commentaar Leerlingen die worden beticht van het gebruik van soft drugs naar huis sturen? Het gebeurt zelden in Zeeland. Zou elke school dat consequent doen, dan werd het stil in de klaslokalen. Toch zijn er grenzen aan wat scholen kunnen en moeten tolereren. Voor Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee was de maat vol. De school besloot zeven jongens in de leeftijd van 14 en 17 jaar naar huis te sturen. Volgens de rector gaan ze zich te buiten aan het gebruik van softdrugs. Die zware maatregel is volgens hem gerechtvaardigd. De zeven zouden geen gezag van schoolpersoneel meer accepteren. Ook zouden ze andere leerlingen intimideren, onder meer bij de ingang van school waar vanuit auto's drugs zouden zijn gedeald. In talloze steden in Nederland houden drugsdealers zich op bij schoolpleinen. Daar loopt tenslotte de makkelijk te verleiden doelgroep rond. De dealers handelen meestal in softdrugs, maar soms zijn achter het autoraampje ook gevaarlijkere syn thetische partydrugs en cocaïne te koop. Zo'n mobiele drugsbar staat haaks op een gezond en veilig schoolklimaat. Net zoals alcohol zijn drugs taboe op school. Leerlingen die, al dan niet onder invloed, vervolgens mede scholieren een onveilig gevoel geven, geen autoriteit accepte ren en niet meer voor rede vatbaar zijn, gaan een grens over. De school kan dan weinig anders doen dan de onruststokers verwijderen en hulpverleners voor ze inschakelen. In die zin heeft Pontes Pieter Zeeman volgens het boekje gehandeld. De school kan dan weinig anders doen dan de onruststokers verwijderen Zeeland draagt 8000 euro bij aan het totale budget van 40.000 euro. Daarmee wordt een bureau in de arm genomen dat een analyse van de streek zal maken en bestaande initiatieven, routes, publicaties en websites gaat inventariseren. Ver volgens wordt met de betrokken organisaties en overheden bepaald wat het gebied uniek maakt en welke elementen en locaties een 'Zwingevoel' oproepen. Dat moet worden uitgedragen. ALMANAK Diep verontwaardigd was het zesjarige ventje Peter uit Scha- rendijke toen zijn ouders hem besmeurd uit een modderpoel uit de achtertuin visten. Niet omdat ze op hem mopperden omdat hij van tenen tot kruin onder de zwarte vegen zat. En ook niet omdat hij meteen on- Het bureau zal met minimaal tien uitgewerkte voorstellen ko men. Er zijn nu al tal van initiatie ven maar de samenhang ontbreekt. De gemeenten en provincies willen dat veranderen. De Zwinstreek moet op de kaart worden gezet als één interessante regio. De gemeenten en provincies willen meer samenhang voor de Zwinstreek In februari wordt het project ge gund aan een bureau, dat in maart aan de slag gaat. Begin 2020 worden de resultaten gepresenteerd. der de douche werd gezet waar zijn moeder hem tot achter zijn oren schoonboende. Maar dat ze hem een smeerkees noemde, dat ging er bij hem echt niet in. Zijn broertje heette toch Kees. Hij niet. „Waarom ben ik dan geen smeerpeter?" Politie ontdekt wapens, geld en hennep Bromfietser raakt gewond bij botsing KRUININGEN Herdenking van Watersnoodramp Zeven leerlingen van de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee zijn van school gestuurd. De jongens in de leeftijd van 14 tot 17 jaar gingen zich volgens rector Peter van der Gaag te buiten aan gebruik van softdrugs. Een groep van zeven jongens is van het Pontes Pieter Zeeman in Zierik- zee gestuurd. De groep hield zich niet meer aan het gezag op school en was ook intimiderend naar andere leerlin gen, verklaart rector Peter van der Gaag de zware ordemaatregel. De school heeft er voor gezorgd dat de jongeren worden opgevangen binnen het hulpcircuit en via een andere weg ook aan een diploma kunnen worden geholpen. Met de maatregel heeft de Pieter Zeeman een duidelijke grens getrok ken over de tolerantie binnen de school, geeft Van der Gaag aan. „In die zin is dit is een trendbreuk. We geven hiermee een duidelijk signaal, ook naar anderen toe, dat we dergelijk ge drag niet meer gedogen." Hij zegt geen keihard bewijs te hebben dat de jongeren bin nen school ook handel den in drugs. „Wel dat ze het aan elkaar doorgaven, maar ik kan niet zeggen of ze daar ook commercieel 1 wijzer van wer den." Vanuit au to's op de straat voor de school V, Het ambtsgebed niet meer tijdens, maar vóór de Thoolse raadsverga dering uitspreken. Dat stellen coa litiepartijen SGP, Christenunie en VVD voor. De drie fracties doen dat in een initiatiefvoorstel dat volgende week donderdag besproken wordt tijdens de raadsvergadering. Dat plan gaat het halen, want samen hebben de partijen een meerderheid met 12 van 21 zetels. De partijen komen daarmee tege moet aan PvdA/GroenLinks, dat vraagtekens had bij de manier waarop het uitspreken van het ambtsgebed was vastgelegd. Vol gens fractievoorzitter Jan Heshof was sprake van een verplichting, en dat mag niet. Ook ABT had in 2013 al bedenkingen. Raadsvoorzitter Ger van de Velde, die het ambtsgebed moet uitspreken, zei geen problemen te hebben met die regels. Toch wer den ook de provincie (door de PVV) en uiteindelijk zelfs minister Kajsa Ollongren (door PvdA/Groen Links) erbij geroepen. Maar nog voor die laatste een uitspraak heeft gedaan, lijkt de coalitie eieren voor haar geld te kiezen. ,,Het doel van het initiatiefvoorstel is het behou den van het ambtsgebed", schrijven de partijen. woensdag 16 januari 2019 De Zwinstreek is de laatste jaren flink opgeknapt. De provin cie West-Vlaanderen, Zeeland en gemeenten uit de grensregio leggen nu geld op tafel om het gebied te promoten. Ernst Jan Rozendaal Retranchement Tip? redactie@pzc.nl SINT-MAARTENSDIJK Bij invallen in Sint-Maar tensdijk en Bergen op Zoom heeft de politie gis terochtend drie mannen en een vrouw aangehou den. De invallen zijn het gevolg van een politieon derzoek naar een grote hennepkwekerij in Den Bommel (Goeree-Over- flakkee), die in december werd opgerold. Bij de in vallen nam de politie di verse spullen in beslag, waaronder twee vuurwa pens, zes stroomstoot wapens, drie busjes pep- perspray, 17 kilogram henneptoppen, bijna 25.000 euro aan contant geld en dure horloges. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Bij een aanrijding op de Langeweg bij Nieuw- en Sint Joosland is gister ochtend een bromfietser gewond geraakt. Rond tien voor half negen botsten ter hoogte van de Binnendijk een auto en een brommer tegen elkaar. De brom fietser viel en raakte ge wond. Het slachtoffer is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Over het letsel is nog niets bekend. De politie heeft enkele verklaringen opgenomen en de verkeerspolitie heeft de situatie beke ken. De auto is wegge sleept. De inwoners van Rei- merswaal die zijn omge komen bij de Waters noodramp in 1953, wor den vrijdag 1 februari herdacht in de Johan- neskerk in Kruiningen. De bijeenkomst wordt gehouden door het Co mité Herdenkingen Krui- ningen en de gemeente Reimerswaal. Kinderen van de scholen noemen de namen van de 77 Rei- merswaalse slachtof fers op. De herdenking wordt afgesloten met het leggen van kransen en bloemen bij het mo nument. De herdenking begint om 19.00 uur. Blowers Marcel Modde Zierikzee •ut. Michiel Bouwman Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34