laten rijpen bij Dordrecht Kunstgras steeds vaker in de ban 23 verheugen in deel 2 van de eredivisie 7. Nieuw bloed doet het goed 8. De Verrassing Ver Voorbij 'De IJsbeer' 10. VAR, VAR, VAR Myron Boadu (18) er na een en kelbreuk weer aan komt. Het waren de ge doemde degradanten, de nieuwkomers Fortuna Sittard, De Graafschap en FC Emmen. De Superboe ren staan ook laatste, maar Emmen en vooral Fortuna Sit tard vallen positief op. De Limburgers staan halverwege zelfs in het linkerrijtje. VW was vorig seizoen als herin treder nog dé surprise van de ere divisie, nu presteert de ploeg op nieuw boven verwachting. De uitblinkers van toen - Thy, Lee mans en Van Crooij - voet ballen inmiddels in Zwolle, maar VW staat toch weer knap achtste plaats. Mede J door de ingevingen r van Tino-Sven Susic (foto). Buitenlanders geven de eredi visie kleur. Zo ook Vitesse-trainer Leonid Sloetski. Dat de Rus als bijnaam 'De Ijsbeer' heeft, wekt na een halfjaar in Arnhem geen verbazing meer. Zie hem daar rusteloos voor zijn coachvak heen en weer lopen. Nederland moet wennen aan de opvallendste nieuwkomer van dit seizoen, de videoscheidsrechter. Op maandagochtenden is de VAR bij de koffieautomaat vaker wel dan niet onderwerp van ge sprek. De meerderheid van de clubs is positief over de VAR. Maar arbitrale dwalingen zijn nu nog lastiger uit te leggen. Dat zal nog wel even zo blijven. Summerville, die na een knokpartij op trainingscomplex Varkenoord voor een half jaar is gestald bij de club uit zijn woonplaats. Deze stap van Feyenoord betekent ook dat de club de zogeheten voetbalpiramide blijft negeren. En dat terwijl de KNVB kansen ziet om desgewenst extra teams in te laten stromen in de derde divisie, mits ze nu goed presteren in hun eigen, afgesloten beloftencompetitie. Tweede elftallen ,,Dat spoor volgen we nu niet'', be aamt De jong. ,,Allereerst zouden we dan kampioen moeten worden in onze eigen competitie met tweede elftallen, die buiten de pi ramide wordt afgewerkt. En voor ons blijft het gewoon belangrijk om geblesseerde spelers en de wissel spelers van het eerste elftal te laten spelen. Dat kan in die competitie wel en in de eerste divisie niet.'' Feyenoord kiest dus niet voor het traject dat Ajax en PSV al zoveel plezier heeft opgeleverd: die clubs zien hoe hun talenten met jong Ajax en jong PSV in de Keuken Kampioen Divisie veel meer weer stand krijgen dan in een competitie met louter beloftenteams. Daarom betitelde ook Giovanni van Bronck- horst dat traject als 'ideaal scenario'. En Ajax-trainer Erik ten Hag om schreef het recent in Voetbal Inter national nog als 'een gemiste kans voor Feyenoord'. jan de jong hield gisteren een be- Het kunstgras gaat verdwijnen uit het Nederlandse topvoetbal. De ene na de andere club kondigde deze week op zijn nieuwjaarsreceptie aan afscheid te willen nemen van de plastic velden, tot vreugde van de eigen achterban. Nadat Almere City en FC Dor drecht afgelopen zomer al overstap ten op natuurgras, is een sneeuw baleffect op gang gekomen. De breed gedragen druk van spelers, trainers en publiek dwingt steeds meer kunstgrasclubs tot een koers verandering. In de eredivisie, maar óók een niveau daaronder. Pamflet De vrijwel volledige top van het Nederlandse voetbal sprak zich zo'n anderhalfjaar geleden hard uit tegen kunstgras in de eredivisie, middels een 'pamflet'. Sindsdien werd de druk almaar groter, ook omdat Nederland internationaal steeds meer geïsoleerd is komen te staan in zijn kunstgrasfetisj. In de belangrijke buitenlandse competities winnen zogenoemde hybride velden terrein, kunstgras op het hoogste niveau is vrijwel nergens een serieuze optie. Ook op alle eindtoernooien willen de FIFA en UEFA consequent op echt gras blijven spelen, na een mislukt ex periment met het vrouwen-WK in Canada in 2015. Operatie PEC Zwolle kondigde vorig jaar al aan per 2021 op natuurgras te willen spelen. ADO Den Haag hoopt de operatie al eerder rond te hebben, zo kondigde directeur Mattijs Man- ders aan op de nieuwjaarsreceptie van de club: voor het seizoen 2020/21 wil de Haagse club een na- tuurgrasveld gereed hebben. Ook Excelsior en Sparta spraken hardop de intentie uit, terwijl PSV zo snel mogelijk zijn kunstgrasveld op de Herdgang in de ban gaat doen. Daarop speelt jong PSV nu nog zijn thuiswedstrijden, tot grote ergernis van de volledige voetbal- technische leiding van de Eindho- vense club, trainer Mark van Bom mel voorop. Slechts Heracles en in mindere mate VVV houden voorlo pig vast aan hun kunstgras. Medio november liepen de ge sprekken over een collectief verbod in de eredivisie nog stuk. De acht tien clubs uit de eredivisie kwamen na lange onderhandelingen niet verder dan een bonusregeling: clubs die per 2021 op natuurgras spelen, delen mee in de internatio nale televisiepot van de Neder landse (top)clubs. Stimulans Over de details van die afspraak wordt nog onderhandeld, maar voor steeds meer clubs blijkt het een extra stimulans te zijn om snel over te stappen. Lang was de im passe rond kunstgras bovenal een financieel verhaal: veel clubs met kunstgras namen de laatste jaren afscheid van hun trainingscom plexen, terwijl ze hun hoofdveld verhuurden voor allerlei business- activiteiten. In het bijzonder Hera cles Almelo heeft zijn bedrijfsvoe ring in de loop der jaren volledig af gestemd op dat model. vlogen speech, dat is de algemeen directeur van Feyenoord wel toe vertrouwd. Maar de oorlogstaal van twaalf maanden terug, die klonk deze keer niet. Dat was uiteraard bewust. Vorig jaar zou Feyenoord gaan jagen op de concurrentie, maar daar kwam weinig van te recht. De achterstand op koploper PSV is momenteel vergelijkbaar met die van een jaar geleden, maar De J ong was deze keer gereserveer der. Waarom eigenlijk? ,,Dat komt omdat vorig jaar van uit het hele team echt het gevoel naar boven kwam dat wij als rege rend landskampioen het Ajax en PSV nog lastig konden maken'', zegt De Jong. ,,Nu zien we dat wij meer punten hebben dan vorig jaar, maar de twee clubs boven ons heb ben amper iets laten liggen. Die zijn bijna foutloos. We willen nu vooral Europees voetbal afdwingen. Dan kan ik wel uitspreken dat we het de concurrentie nog lastig gaan maken dit seizoen, maar wat moet ik daar mee?'' woensdag 16 januari 2019 GO Een collectief verbod bleek on- haalbaar,maar stap voor stap verdwijnt het kunstgras uit het Nederlandse topvoetbal. ADO Den Haag, Excelsior, Sparta, FC Den Bosch en (Jong) PSV willen snel overstappen op natuurgras. Slechts een kleine minderheid houdt de poot stijf. Sjoerd Mossou Rotterdam Kunstgras, straks niet meer in de Nederlandse stadions? FOTO TOM VAN DIJKE Feyenoord-trainer Giovanni van Bronckhorst (l) en assistent Jean-Paul van Gastel zijn goedlachs tijdens de nieuwjaarsreceptie. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23