O VROEGBOEKë VOORDEEL^ 50,- korting m m 18 1^ Lage rente, lage inflatie en behoorlijke economische groei. De euro heeft de deelnemende landen in de twintig jaar die de munt bestaat veel goeds gebracht. Maar het voortbestaan van de munt is niet gegarandeerd. HOERAEURO20JAAR Kort 'Vetorecht economisch contraproductief in EU' Het vetorecht bij besluiten over Europese fis cale wetgeving moet van tafel. Dat heeft EU- commissaris Pierre Moscovici (Belastingen, foto) gisteren verklaard. Moscovici vindt de unanimiteitsregel 'niet meer van deze tijd, juri disch problematisch en economisch contrapro ductief. Door de unanimiteitsregel kan één land regelgeving blokkeren. Belangrijke voor stellen, zoals de invoering van een Europese winstbelasting voor internetreuzen en een een vormig btw-stelsel in de EU komen door het verzet van een enkele lidstaat maar niet van de grond. Nederland is overigens geen voorstander van het afschaffen van het vetorecht in de EU. Alliantie tussen VW en Ford Volkswagen en Ford gaan samenwerken. Het nieuws is gisteren bevestigd. Geruchten over een alliantie tussen de Duitse en Amerikaanse autofabriek deden al langer de ronde. Volkswa gen en Ford leveren vanaf 2022 samen middel grote pick-uptrucks en zijn van plan om in Eu ropa met bestelauto's te volgen. In 2023 zou de samenwerking voor beide bedrijven al moeten bijdragen aan de winst. De twee automerken gaan ook samenwerken bij de ontwikkeling en productie van elektrische- en zelfrijdende au to's. ZORGEN OVER AUTONOMIE KLM Topman Air France-KLM komt naar het Binnenhof Topman Ben Smith van Air France-KLM komt morgen naar Nederland. Hij gaat dan in gesprek met ministers Wopke Hoekstra van Financiën, Cora van Nieuwenhuizen van Infrastructuur Waterstaat en Eric Wiebes van Economische Zaken Klimaat. Ook KLM-topman Pieter El- bers is daarbij aanwezig. Smith trad in septem ber aan als topman van Air France-KLM. Hij wil zich richten op Air France, maar bij KLM leeft de angst dat dat ten koste gaat van de autono mie van de Nederlandse luchtvaartmaatschap pij. Smith zou onder meer een zetel in de raad van commissarissen bij KLM willen opeisen. Kardan Air France KLM Het beeld van een zuur kijkende Mario Draghi, de president van de Europese Centrale Bank, met een grote euromunt in zijn hand zegt genoeg. Twintig jaar na de lance ring van de Europese eenheids munt is er weinig om te lachen. ,,De Europese Commissie en de Euro pese Centrale Bank hebben zich wel op de rug geklopt, maar minder uitbundig dan bij het tienjarig jubi leum van de euro'', weet Bert Co- lijn, eurozone-expert bij het Econo misch Bureau van ING. Het publiek ging pas in 2002 met de euro betalen, maar officieel is de euro al in 1999 ingevoerd. Vandaar dat deze maand het jubileumfeest wordt gevierd. Dat is op zich al een prestatie van formaat. Bij de start van de euro werd er door veel eco nomen getwijfeld of de euro zou standhouden. Oud-Nobelprijswin naar Milton Friedman bijvoorbeeld gaf de euro slechts tien jaar. Wat heeft de euro ons eigenlijk gebracht? Bekend zijn de verhalen dat het leven duurder is geworden door de euro. ,,De guldensprijzen zijn europrijzen geworden'', was een veelgehoorde klacht. Dat zou inderdaad een behoorlijke inflatie betekenen, want een euro is 2,20371 gulden waard. Dat gevoel klopt niet, integendeel zelfs. Na de komst van de euro is de inflatie in Nederland en de rest van de eurozone lager dan ooit. Sinds de Spaarders krijgen te weinig, Schuldenaars betalen te weinig invoering is de gemiddelde inflatie 1,8 procent per jaar. In de jaren 90 was dat nog 2,5 procent. De decen nia daarvoor zelfs nog hoger. Ook de rente is fors gedaald de af gelopen twintig jaar. En de econo mische groei was heel behoorlijk. Dankzij de euro liepen bedrijven geen valutarisico meer en daalden de kosten voor zakendoen over de grens. Daarvan profiteerden alle landen in het eurogebied. Succes De eerste tien jaar van de euro wa ren zonder meer een succes te noe men. Maar de kredietcrisis en de daaropvolgende eurocrisis brach ten de euro aan de rand van de af grond. Tien jaar na de introductie van de eenheidsmunt leek Fried man alsnog gelijk te krijgen. De eurocrisis ontstond, omdat Griekenland zijn schulden niet meer kon financieren. Landen als Italië, Spanje en Portugal dreigden te worden meegesleurd in de Griekse problemen. De rente op staatsleningen van zwakke broe ders liep zo hoog op dat de schul den niet meer konden worden ge financierd. De crisis werd verergerd door de innige band tussen banken en over heden. Zuidelijke banken bezaten veel staatsleningen. Toen die min der waard werden, kwamen ban ken in de problemen en konden ze geen kredieten meer verstrekken Zomer 2019 excursiereizen rondreizen muziekreizen tuinenreizen wandelvakanties fietsvakanties riviercruises BELASTINGWETGEVING GEFRUSTREERD GERUCHTEN BEVESTIGD O woensdag 16 januari 2019 De Israëliërs verkopen hun belang in de Oekraïense activiteiten van Avis. De luchtvaart maatschappij moest een adviesverlaging van Deutsche Bank slikken. E o GO Peet Vogels -Sylvester Eijffinger, hoogleraar monetaire economie gratis wijzigen en annuleren verlengd t/m 22 januari 1 Boek nu op oad.nl, bel 0547 20 17 45 of ga naar uw reisbureau •Prijzen zijn vanaf prijzen, o.b.v. 2 personen, exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v, typefouten, President van de Europese Centrale Bank Mario Draghi (voorste rij, vierde van links) met de ministers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18