Rechter fluit Deliveroo terug Huisarts ontkent ontucht met jonge patiëntes Gevluchte Saoedische voelt zich als herboren in Canada NIEUWS 15 woensdag 16 januari 2019 De uit het strenge Saoedi- Arabië gevluchte tiener Rahaf Mohammed al-Qunun wil dingen proberen die ze nooit heeft mogen doen, zo zegt ze. ,,Ik ga het leven verkennen.'' Gehuld in een dikke wollen trui gaf ze maandag interviews aan interna tionale media. ,,Het is hier wel koud'', constateerde Rahaf Mohammed al- Qunun (18), de jonge vrouw uit het woestijnland die op 5 januari ont snapte aan haar familie tijdens een vakantie in Koeweit. Met de creditcard van een vriend kocht ze een ticket naar Australië, maar een overstap in Thailand leek het einde van haar vlucht. De Thaise autoriteiten wilden haar naar huis sturen. Zes nachten verschanste Ra- haf zich in een hotel op de luchtha ven, waar ze begon te twitteren. ,,Ik ben bang, mijn familie zal me do den'', schreef ze. ,,Ze zullen me do den, omdat ik gevlucht ben en de is lam heb afgezworen.'' Haar actie trok internationale aan dacht en Canada verleende haar asiel. De Canadese minister van Buiten landse Zaken Chrystia Freeland wachtte haar breed lachend op met een bloemetje, een trui met daarop in grote letters CANADA en een arm om de schouder. ,,Dat was geweldig'', zei Rahaf. „Zoveel liefde en gastvrij heid, vooral toen de minister me ver telde dat ik in een veilig land ben en hier al mijn rechten heb. Het voelt alsof ik opnieuw geboren ben.'' Gevangenis Als één van de tien kinderen van een welgestelde emir in Saoedi-Arabië ontbrak het Rahaf financieel aan niets, maar ze was niet vrij. Aan The New York Times omschreef ze haar voormalige leven als 'een gevan genis'. Zonder begeleiding van een mannelijk familielid mocht ze het huis niet verlaten, laat staan reizen of werken. Ze mocht niet zelf kiezen met wie ze wilde trouwen. In vrijwel geen land ter wereld hebben vrouwen zo weinig rechten als in Saoedi-Arabië. Rahaf hoopt dat haar actie meer Saoedische vrouwen inspireert te vluchten. ,,Ik weet zeker dat veel meer vrouwen er weg willen. Hopelijk moedigt mijn verhaal ze aan om dapper en vrij te zijn. En hopelijk leidt dit tot verandering van de re- Ik weet zeker dat veel meer vrouwen er weg willen. Hopelijk moedigt mijn verhaal ze aan dapper te zijn gels'', zei ze in een tv-interview. De snelheid waarmee Canada haar asiel heeft verleend, roept ook vragen op. Wat als Saoedische vrouwen massaal Rahafs voorbeeld zouden volgen? Hoe zit het met de andere miljoenen vluchtelingen in de we reld, die ook best naar Canada zou den willen, maar vaak jaren op een verblijfsvergunning moeten wach ten? Volgens VN-Vluchtelingenorga- nisatie UNHCR was sprake van een uitzonderlijke situatie. ,,Voor indivi duele vluchtelingen in acute levens bedreigende situaties worden vaker uitzonderingen gemaakt.'' Een Cana dese diplomaat spreekt daarentegen van 'een gevaarlijk precedent'. Het Canadese besluit Rahaf asiel te verlenen ligt ook diplomatiek gevoe lig. Vorig jaar besloot Saoedi-Arabië tot een handelsboycot van dat land, nadat Canada vrijlating had geëist van Saoedische mensenrechtenacti visten. Saoedische studenten werden uit Canada teruggehaald. Andere planeet Omdat voor haar veiligheid wordt gevreesd, zit Rahaf in Canada op een geheime locatie. Ze krijgt kleding, een bankrekening en Engelse les. Ze wil architectuur studeren en kijken of ze haar nieuwe status als be roemdheid kan gebruiken om andere vrouwen in haar situatie te helpen. Voor het zo ver is, zal ze simpele dingen moeten leren als boodschap pen doen en de bus nemen, waar schuwt de Canadese vrouwenrech tenactivist Yasmine Mohammed in The New York Times. ,,Van Saoedi- Arabië naar Canada verhuizen is als verkassen naar een andere planeet.'' Leo Roggeveen Amsterdam Maaltijdbezorgers van Deliveroo kunnen wel degelijk aanspraak maken op een vast dienstver band. Dat heeft de rechter in Amsterdam bepaald in een zaak die door vakbond FNV was aan gespannen. Eerder oordeelde een andere rechter precies het tegen overgestelde. Het gerechtelijke steekspel tussen enerzijds de maaltijdbe zorger en anderzijds de FNV is daarmee nog niet beëindigd, want Deliveroo gaat in hoger be roep. Deliveroo besloot vorig jaar het roer om te gooien en een streep te zetten door de vaste ar beidscontracten van de bezor gers. In plaats daarvan konden de 'riders' als zelfstandig onderne mer aan de slag voor de maaltijdbezorger. Volgens Deliveroo kregen ze daarmee meer vrijheid. FNV en PvdA waren het hier volstrekt mee oneens en sleepten de maaltijdbezorger voor de rechter, omdat hier het arbeids recht met 'voeten zou worden getreden'. De Amsterdamse fietskoerier Sytze Ferwerda werd het gezicht van de verontwaar- digde bezorgers. Afgelopen zo mer bepaalde de rechter dat Fer- werda echter geen poot had om op te staan. Gisteren gaf een andere rech ter een heel andere uit leg aan de zaak. Hij vindt dat bezorgers als zzp'ers 'nog volledig afhankelijk zijn van Deliveroo'. Zo moe ten bezorgers een contract tekenen dat volledig door Deliveroo is gemaakt en waar niet over te on derhandelen is. Dat geldt ook voor het tarief waarvoor gewerkt wordt. Deliveroo maakte in 2015 haar opwachting in Nederland. DEN HAAG Een 38-jarige huis arts uit Leiden ontkent dat hij ontucht heeft gepleegd met onder anderen zeven jonge patiëntes. Verdachte Maarten B. gaf gisteren voor de rechtbank in Den Haag wel toe dat hij heimelijk 46 film pjes maakte in huisartspraktijken in Amstelveen en Schiedam. Daarvan zijn volgens het Open baar Ministerie achttien filmpjes aangemerkt als kinderporno. Vol gens medisch deskundigen zijn op zeven opnamen ontuchtige handelingen te zien. B. was het daar niet mee eens. Hij vond zijn handelen onderdeel van zorgvul dig medisch onderzoek. B. wordt er ook van beschuldigd dat hij ontucht pleegde met zijn dochtertje vanaf dat ze 2 jaar was en drie vriendinnetjes van haar, van 4 tot 7 jaar. Hij bekende de on tucht deels en gaf toe dat hij 'ken nelijk' filmpjes en foto's had ge maakt van de meisjes, maar tege lijk zei hij dat hij zich daarvan weinig tot niets kon herinneren. Hij erkende dat er 'dingen zijn gebeurd die niet kunnen en die ik zelf ook verwerpelijk vind'. Maar, zo zei B., hij weet zeker dat er geen seksuele lading achter zat. De ver dachte verklaarde zijn handelen uit 'een gekke kronkel'. Volgens hem begon het met het fotografe ren van meisjes onder hun rokjes, maar werd het steeds erger. Annemieke van Dongen Rotterdam/Toronto - Rahaf al-Qunun Rahaf geeft een perscon ferentie. M Minis ter Free land (r) verwel komde haar dit weekend. FOTO'S AP, ABC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15