Strafhof laat na zeven jaar ex-president Ivoorkust vrij Vrijgelaten Trucker bij Visé 'belaagd door bivakmutsen' NIEUWS 13 Minister: niet te weinig geld, maar te weinig mensen voor de afhandeling Een ruime Kamermeerderheid, in clusief coalitiepartijen VVD, CDA en D66, wil dat Wiebes nu met geld en mankracht over de brug komt om de schade aan huizen door de gaswinningen te herstellen en wo ningen te verstevigen. ,,Het wordt hoog tijd dat we aan de slag gaan'', zegt CDA-Kamerlid Agnes Mulder. ,,De minister heeft eerder aangege ven dat geld niet het probleem is. Wat dan wel? Dat willen wij van daag tijdens een Kamerdebat graag van hem weten.'' In Groningen zijn de inwoners van het aardbevingsgebied Wiebes inmiddels flink zat. Nadat hij vorig jaar aankondigde dat de gaskraan versneld dicht gaat, steeg hij snel in populariteit. Maar van die popula riteit bleef weinig over toen daarna bleek dat er in de praktijk weinig veranderde. Er zijn nog zo'n 18.000 onafgehandelde schadeclaims. Er moeten minstens 15.000 panden worden versterkt. En er zijn Gro ningers die al twee jaar wachten op een advies voor wat er moet gebeu ren om hun huis beter aardbevings- bestendig te maken. In een brief roepen de gemeenten in Groningen en de provincie de Tweede Kamer gisteren op Wiebes onder druk te zetten. Geld Zelf herhaalde de minister bij een bezoek aan het gebied maandag dat geld geen rol speelt, maar dat de in woners nog even geduld moeten hebben. Volgens hem is er al veel Regel het minister, en zeg ons of de regio wat je daarvoor nodig hebt geregeld, maar zijn er te weinig mensen om het werk uit te voeren. Wiebes' eigen partij de VVD be grijpt dat alle Groningers al te lang zitten te wachten op de uitvoering. Maar dat moet wel afgelopen zijn. ,,Ik wil heel graag van de minister weten wat de daadwerkelijke uit voering nu tegenhoudt. Regel het minister, en zeg ons of de regio wat je daarvoor nog nodig hebt'', zegt Kamerlid Dilan Yesilgöz. D66 noemt het 'onverteerbaar' dat burgers en de gemeenten in Groningen niet ruimhartig worden geholpen, zoals eerder is beloofd. ,,Ze hebben als het ware een deuk in hun auto gekregen door de schuld van een ander, maar die wordt om onduidelijke redenen steeds maar niet gerepareerd'', al dus D66-Kamerlid Matthijs Sienot. Oppositiepartij PvdA wil nog een stapje verder gaan. Kamerlid Henk Nijboer pleit voor een algemene coulanceregeling. ,,Zet een dikke streep onder de 17.500 dossiers die er nog liggen en die een tijdige af- handeling van nieuwe meldingen onmogelijk maken. Combineer in de toekomst schadeafhandeling en versterking. En vooral: bied je excu ses aan voor de waardeloze schade- afhandeling." Sandra Beckerman (SP) hoopt dat de regeringspartijen nu boter bij de vis doen en Wiebes zullen dwingen om te handelen. ,,De Groningers zijn echt gesloopt door deze sle pende kwestie. Ze moeten jaren lang wachten in een onveilig huis. Dat kan niet langer." De rechters besloten dat hij niet langer in voorarrest hoeft te zitten en dat de belangrijkste beschuldi gingen tegen hem onvoldoende zijn onderbouwd. Gbagbo en medebeklaagde Char les Blé Goudé zijn helemaal vrijge sproken van aanklachten met be trekking tot misdaden tegen de menselijkheid. Het in 2016 begon- nen proces was nog niet afgelopen. Voormalig vakbondsman Gbagbo was president van het West-Afri kaanse land van 2000 tot 2011. Hij betwistte de uitslagen van de pre sidentsverkiezingen van eind 2010 die stelden dat zijn rivaal Alassane Ouattara had gewonnen. Het con stitutioneel hof verklaarde dat Gbagbo wel de winnaar was en er volgden maanden van bloedvergie ten tussen aanhangers van de twee. De internationale gemeenschap koos de zijde van Ouattara. Gbagbo en zijn vrouw werden in april 2011 gevangengenomen en vielen in handen van Franse troepen, die Gbagbo aan het ICC overleverden. Gbagbo's aanhang stelt dat hij slachtoffer is van een politiek pro ces en door Fransen is ontvoerd. De zaak tegen Gbagbo is een bla mage voor het hof. In vijftien jaar is er meer dan 1 miljard euro uitgege ven en zijn er slechts drie keer mensen schuldig bevonden aan oorlogsmisdaden. LUIK De 47-jarige Landgraafse trucker die betrokken is bij het dodelijk ongeval vrijdag in Visé, is gisteren na verhoor bij justitie in Luik vrijgelaten. Volgens zijn ad vocaat wordt hij beveiligd. Hij vreest represailles, omdat 'gele hesjes' de trucker gisteren op wachtten bij justitie in Luik. De trucker wordt niet verdacht van moord omdat er van opzet geen sprake is. Wel wordt hem het opzettelijk toebrengen van letsel ten laste gelegd, aldus het parket in Luik. Volgens zijn advocaat Ri chard Wagemans is de Scania van de Landgravenaar op de snelweg bij Visé belaagd door tien tot twintig mannen in zwarte truien, camouflagekleding en met bivak mutsen. Wagemans: „In mijn ogen criminelen. Hij heeft geen enkel geel hesje gezien. Hij dacht dat het oorlog was, hij was totaal in paniek." Hoe de Waalse de monstrant is overleden, staat nog niet vast. Volgens Wagemans is wel duidelijk dat de Landgrave- naar totaal niets heeft gemerkt van het ongeluk. „Daarom is hij doorgereden. Pas maandag hoorde hij dat hij werd gezocht." Binnen hield de 47-jarige chauf feur voor de recherche en de rech- ter-commissaris een overtuigend en samenhangend verhaal, zegt zijn advocaat. Op grond daarvan is hij op vrije voeten gesteld. woensdag 16 januari 2019 GO Kamer is Wiebes' gedraal met Groningen goed zat Minister Eric Wiebes moet nu echt haast maken met het ver sterken van de woningen in het Groningse aardbevingsgebied. Ook de afhandeling van de schade duurt te lang. Het geduld van de Tweede Kamer met de minister raakt op. Edwin van der Aa Den Haag Minister Eric Wiebes praat in Appingedam kort met enkele bewoners. foto pronews - Dilan Yesilgöz, VVD-Kamerlid Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag laat ex-presi dent van Ivoorkust, Laurent Gbagbo (73), vrij. Na zeven jaar is er geen zaak tegen hem. ANP Den Haag Laurent Gbagbo is vrij wegens gebrek aan bewijs. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13