r» May verliest, wat dan? 9 I koord te scharen. Dan kunnen we een mooie toekomst opbouwen voor ons land." Deze week is een ware uitput tingsslag voor de Britse Lagerhuis leden. De afgelopen dagen kwa men honderden politici aan het woord in het vijfdaagse marathon debat over de scheidingsdeal. Het acht uur durende afsluitende de bat vandaag zal rond het middag uur beginnen, en May zal als aller laatste het woord nemen. Dan zal er gestemd worden over een aantal ingediende amendementen. Pas daarna volgt de cruciale stemming over Mays deal. Schade Dat May gaat verliezen, is vrijwel zeker. De vraag is in hoeverre ze de schade weet te beperken: sommige voorspellingen gaan uit van het grootste verlies van een regering in de Britse moderne geschiede nis. En hoe groter de nederlaag, hoe moeilijker het wordt voor May om haar missie - het Verenigd Ko ninkrijk op een ordelijke manier uit de EU loodsen - te voltooien. SCENARIO'S Aftreden Parlement dinsdag 15 januari 2019 1 Mochten de voorspellin gen uitkomen en de deal wordt vanavond van tafel geveegd, dan zal May vermoedelijk morgen ochtend een verklaring geven over de vervolg stappen. Als ze een niet al te grote nederlaag lijdt, dan zal ze waarschijnlijk zo snel mogelijk naar Brussel afreizen om met EU-leiders te praten over een oplossing. Een nood- EU-top dit weekend is niet uitgesloten. May zal daar proberen nog meer toe zeggingen te krijgen, en daarna zal ze haar aange paste deal nogmaals in stemming brengen in het Britse parlement. May heeft maar kort de tijd om een Plan B te verzinnen: maandag 21 januari moet ze een motie indienen waarin ze haar alternatief aan het parlement presen teert. Mocht dat een aan gepaste deal zijn, dan zul len de leden daar op korte termijn over willen stem men: de brexitdatum van 29 maart komt snel dich terbij en de tijd dringt. Als May de stemming ruim verliest (meer dan hon derd stemmen verschil) dan is haar positie nog lastiger. Dan zal de EU minder bereid zijn haar te gemoet te komen, omdat ze twijfelen of May wel in staat is om in zeer korte tijd zo'n grote groep parle mentariërs achter zich te krijgen. Wat er dan gebeurt, is on duidelijk, maar May ken nende zal ze toch een poging wagen. De kans dat ze zelf aftreedt is klein. Oppositie partij Labour is van plan een motie van wantrou wen in te dienen tegen de regering, om zo nieuwe verkiezin gen af te dwingen. De kans dat die wordt aange nomen is op dit moment niet zo groot: daarvoor is een meerderheid in het parlement nodig, en de Noord-Ierse gedoogpartij DUP lijkt niet van plan La bour in het zadel te hel pen. Intussen worden de geruchten over een eventueel uitstel van de brexit steeds luider. Naast een akkoord moet er voor 29 maart im mers ook nog allerlei wetgeving door het Lagerhuis om een Brits vertrek uit de EU mogelijk te maken. Het probleem daarvan is dat de Britten dat niet eenzij dig kunnen bepalen: alle 27 EU-lidstaten moeten met een vertraging in stemmen. Mocht het Plan B van May (een aangepaste deal) mislukken, dan zal haar parlement proberen de lei ding te nemen in het brexitproces. Een zach tere brexit, een nieuw re ferendum of algemene verkiezingen zijn in dat geval mogelijk. En voor die laatste twee opties is er sowieso uitstel nodig van de brexitdatum. Kortom: het eindspel is begonnen. Het zijn cruci ale dagen voor de brexit, en daarmee voor de toe komst van het Verenigd Koninkrijk en de EU.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9