u ff" - i L 8 NIEUWS Het Britse parlement staat voor een historische beslissing: vanavond stemt het Lagerhuis over de brexitdeal die May met de EU sloot. f Ir. w LAGERHUIS STEMMING OVER DEAL Londen De stemming zou in eerste instantie al in december plaatsvinden, maar werd door de Britse premier op het laatste moment af geblazen omdat duidelijk was dat ze een zware nederlaag zou lijden. Toch heeft het uitstellen van de stemming waarschijnlijk niet het gewenste resultaat: nog steeds stevent May af op een flink verlies in de stemming. De afgelopen twee maanden is er in Westminster over weinig an ders gepraat dan over het 585-pagi- na's tellende scheidingsverdrag en de bijbehorende politieke declara tie over de toekomstige relatie met de Europese Unie. Duidelijk is dat het akkoord zowel bij Britse EU- minnende parlementariërs als bij eurosceptici grote weerstand op roept. Alle oppositiepartijen en gedoogpartner DUP kondigen al aan tegen de deal te stemmen, en ook in de eigen Conservatieve Par tij wordt er gemuit: tientallen par tijgenoten van May zijn niet van plan haar deal te steunen. In een uiterste poging de rebel lerende parlementariërs achter haar akkoord te krijgen waar schuwde de Britse premier giste ren meermaals dat het risico be staat dat de brexit helemaal niet doorgaat, mocht het parlement haar deal wegstemmen. ,,Er zijn mensen in Westminster die de brexit willen vertragen, of zelfs helemaal stoppen. Ik vraag hen: denk na welke consequenties die acties hebben voor het geloof van het Britse volk in de democratie", zei ze in haar speech in een fabriek in Stoke-on-Trent, een kiesdistrict waarin massaal voor brexit werd gestemd. ,,Het verwerpen van deze deal zal enorme onzekerheid veroorzaken, die kan leiden tot twee uitkomsten: een No Deal, of de brexit gaat helemaal niet door. Een No Deal is een serieus risico, maar de afgelopen week is me dui delijk geworden dat het waar schijnlijker is dat de brexit in dat geval helemaal niet doorgaat. Dat zou verraad aan de Britse kiezer zijn." Oud-brexitminister Domi nic Raab bekritiseerde de handels wijze van May: ,,Het idee dat deze Als de brexit helemaal niet doorgaat, is dat verraad aan de Britse kiezer hele slechte deal onze enige optie, is bangmakerij. Het is een tactiek om meer stemmen te krijgen. We moeten dit akkoord wegstemmen, zodat we de deal fundamenteel kunnen veranderen. Dan kan de premier terug naar de EU." Mays andere troef om haar par lement te overtuigen kwam uit Brussel: ze publiceerde een brief wisseling tussen haar en EU-presi- dent Donald Tusk en Commissie voorzitter Jean-Claude Juncker. Backstop De brieven moeten een aantal misverstanden uit de weg ruimen over de deal, vooral op het gebied van de veelbekritiseerde backstop, de noodoplossing die garandeert dat de grens tussen Ierland en Noord-Ierland ook na de brexit openblijft. De EU schrijft alles in het werk te stellen de toekomstige relatie zo snel mogelijk uit te onderhande len, zodat de backstop - mocht de noodoplossing überhaupt nodig zijn - tijdelijk zal zijn. Maar, het is onwaarschijnlijk dat de brexiteers en andere criticasters van de deal door deze intentieverklaring ineens hun standpunt veranderen. Veel brexiteers hebben immers een voorkeur voor een No Deal, terwijl andere parlementariërs wettelijke garanties eisen over de tijdsduur van de backstop of dat de Britten eenzijdig uit de construc- tie kunnen stappen. De EU wei gert daarin mee te gaan. ,,Ik weet dat deze toezeggingen een aantal van jullie niet ver genoeg gaan", zei May gistermiddag tegen haar critici in het parlement. ,,Maar de simpele waarheid is: de EU wilde niet verder gaan. Er is geen brexit- deal mogelijk zonder backstop. La ten we de wil van het Britse volk respecteren door ons achter dit ak- Li <'Mk - f 1 if dinsdag 15 januari 2019 GO Het eindspel is begonnen Suse van Kleef -Premier May Groot-Brittannië is tot op het bot verdeeld over de brexitdeal. foto afp Premier May op werkbe zoek aan de vooravond van de belangrijke brexit-stem- ming in het Lagerhuis. FOTO GETTY IMAGES i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8