II ZEELAND 11 Zuiderburen HEDWIGEPOLDER WANDELTOCHT I r zijn in Vlaanderen twee grote plaatsen waar jaarlijks veel gan- zen overwinteren, ver- I telt Johan Baetens van Natuurpunt. ,,In Damme en hier, in Doelpolder. In Damme houden ze altijd een Ganzenfestival. Wij wilden ook iets doen rond dit ge bied, waar veel gebeurt en in de toekomst nog meer staat te gebeu ren." Baetens doelt hiermee op de ontpoldering van de Hedwige- en Prosperpolder en het afgraven van de Scheldedijk in 2022. ,,Het zal een enorme meerwaarde zijn voor het ecosysteem. Zeker de eerste ja ren zal het een grote gedekte tafel zijn voor veel vogels. En we hopen ook de zeehond wat dichterbij te kunnen zien", legt hij uit. ,,Maar Natuurpunt Waasland Kern Haven houdt diverse activiteiten rondom de Waaslandhaven. Zoals de 'Ganzondag', die sinds 2010 jaarlijks gehouden wordt. Een zondag die draait om polderlandschap, natuur en havenindustrie. natuurlijk begrijpen we dat veel mensen een geschiedenis en emo tionele band met dit gebied heb ben. Het is meer dan alleen een natuurgebied, daarom willen we er een gemeenschap rond creëren. Zo houden we in maart een foto-, film- en foodfestival rondom Grenspark Groot-Saeftinghe. Op En we hopen ook de zeehond wat dichterbij te kunnen zien deze manier hopen we dat ook de positieve dingen van dit verhaal gezien worden. De Ganzondag is de perfecte gelegenheid om nog eens te wandelen in de Hedwige- en Prosperpolder." Natuur- en cultuurgidsen ne men het publiek mee. ,,Onze kern- taak is het natuurverhaal, maar er zijn ook twee gidsen van Gidsen- vereniging Beveren die cultuur historische wandelingen houden in het projectgebied", vertelt Bae- tens. Een van die gidsen is Walter Van de Velde, die van plan was om een tocht te maken van 6,5 kilo meter, maar die iets inkortte van wege het slechte weer. De geïnte resseerden trekken zich van de wind en regen echter niets aan en lopen, goed ingepakt, stug door. Mét verrekijker uiteraard, zodat ze de verschillende soorten vogels die in het gebied leven, kunnen spotten. ,,Er zijn hier een paar spe cialisten die de mensen alles kun nen vertellen over de wintergas- ten", legt Baetens uit. ,,Op dit mo ment leeft hier de kleine zwaan en ook de blauwe kiekendief, velduil en koereiger zijn hier al gezien." In de infokeet van Natuurpunt staan telescopen om de dieren mee te kunnen spotten. ,,Je moet er enige ervaring mee hebben. Om een kleine zwaan te kunnen zien, moet je in eerste instantie weten dat ze bestaat. Maar een velduil kan iedereen spotten, een uil die overdag vliegt is namelijk redelijk uniek." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Zoet water Grote zorgen om zoet water voor Zeeland, kopte deze krant zater dag. Velen zullen dan meteen te rugdenken aan al die keren dat er vanuit de anti-ontpolderbewe- ging is gewaarschuwd voor ver- zilting van akkers en voor de aan tasting van zoet-waterbellen. Pol ders onder zout water zetten - op vier plaatsen langs de Zeeuws- Vlaamse kust - is uiteraard niet de hoofdoorzaak van het gebrek aan zoet water. Maar de polders polders laten zou toch zeker een bijdrage leveren aan 'minder zor gen om zoet water voor Zeeland.' Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Containers De laatste jaren lazen we af en toe in de media, dat de twee grote (container)rederijen, het Deense MAERSK en de Italiaanse MSC, om de zoveel tijd een nóg groter mammoetschip van de trailerhel ling lieten lopen. Het lag in de lijn der verwach ting, dat het principe groot, gro ter, grootst op termijn eens moest vastlopen. Persoonlijk dacht ik meer aan botsingen en zinken van deze gigaschepen. Dat een dergelijke ramp zich 2 januari heeft voltrokken, was dus niet Nostradamiaans, maar slechts een relatieve voorspel baarheid. Als men ziet wat een schade er al wordt aangericht door het overboord vallen van 'slechts' 270 van de potentiële 19.000 containers, dus 1,42 pro- cent, wat zou er dan zijn gebeurd als alle 190.000 containers, inclu sief het hele schip met fuel en machines naar de gallemiezen waren gegaan? Deze catastrofe zou misschien een leermoment kunnen zijn voor de maritieme wereld? Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje China Saskia Noort (12 januari) schrijft dat China een miljoen Oeigoeren in concentratiekampen hersen spoelt. Waar haalt ze het van daan? Stapt ze mee op in de pro pagandaoorlog tegen China als een domme gans? Verkiest ze een Westerse democratisering van Xinjiang zoals dat reeds werd tentoon gespreid in Irak, Libië en Syrië? China verzwakken door bur geroorlogen? Steunen van moge lijke extremistische islamitische groepen met wapens en militaire geweld in Xinjiang, een natte droom van de oorlogszuchtige fi guren in de VS. China wordt neergezet als een probleem, maar China laat zien dat het kan bijdragen aan een sta biele, vreedzame wereld. China bemoeit zich niet met binnen landse kwesties van andere lan den, ook al zijn ze het er niet mee eens. China wil een multipolaire wereld bouwen en om dat vreed zaam te bereiken moet de VS zijn koers veranderen, niet China. Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart dinsdag 15 januari 2019 Een grote gedekte tafel voor vogels In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Een zon dagse wandeling door de Hedwigepolder. Gertie de Boey Doel Wandelaars op de cultuurhistorische route gaan bij de infokeet de nieuwe natuur van de Hedwigepolder in aan de Belgische zijde. Op de achtergrond de kerk van Prosperpolder. fotos camile schelstraete -Johan Baetens Gids Walter Van de Velde geeft wandelaars uitleg over de nieuwe Hedwigepolder. In januari verloor een schip zo'n 270 containers. s/w5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55