Contant betalen in ziekenhuis straks weer mogelijk Organisatie verwacht dat groei doorzet Blaauwe Hoeve even zonder stroom 6 Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen groeide vorig jaar met tien procent. Groeiende economie en betere vergoeding van het Rijk zorgen voor meer vraag naar opvang. Rianne Vons, directeur van Kinder opvang Zeeuws-Vlaanderen, ver wacht dat ook dit jaar de vraag naar opvang zal toenemen. ,,De econo mie draait goed. Meer ouders wer ken allebei. Zeker zo belangrijk is dat de rijksoverheid de toeslagen voor kinderopvang heeft verbe terd." Vons heeft heel wat slechtere tij den meegemaakt. De grootste kin deropvangorganisatie van Zeeuws- Vlaanderen moest in de economi sche crisisjaren 2014 en 2015 inkrim pen. Vons: ,,We hebben toen af scheid moeten nemen van al met al tachtig medewerkers. Gelukkig zijn er weinig gedwongen ontslagen ge vallen, maar het was net zo goed vervelend dat we tijdelijke contrac ten niet konden verlengen." In 2016 nam het aantal kinderen alweer toe, met 16 procent, van 2600 naar 3050. ,,We bieden nu opvang aan in totaal 3335 kinderen", vertelt Vons. ,,Zowel in onze kinderdagver- blijven als bij gastouders." Het aantal medewerkers is meegegroeid tot 285, plus honderd gastouders. ,,De groei betekent ook dat we medewer kers eerder een vast contract kunnen aanbieden en grotere contracten", aldus Vons. Mede vanwege de concurrentie van Belgische kinderopvangorgani saties heeft Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen ervoor gekozen het Sinds vorig jaar zomer kon bij cate raar Albron in het ziekenhuis alleen met een pinpas worden betaald. Vooral oudere bezoekers, maar ook mensen met een beperking hadden daar moeite mee. De cliëntenraad van ZorgSaam heeft deze geluiden opgepakt en is in gesprek gegaan met Albron en de raad van bestuur van ZorgSaam. Dat heeft resultaat gehad. „Contant geld is nog altijd een wettig betaalmiddel'', verklaart Jaap Bos, voorzitter van de cliënten raad van ZorgSaam. ,,Met dat argu ment zijn we het overleg ingegaan." Bos is blij dat Albron bereid is op zijn schreden terug te keren. Dat bruto uurtarief voor dit jaar op het zelfde peil te houden, op 8,02 euro. Dat is het maximumbedrag waar over ouders van de rijksoverheid een toeslag kunnen krijgen. De netto uurprijs is dankzij de toeslagen veel lager. Voor een gezin met een inko men van 25.000 euro is dat bijvoor beeld 0,35 euro voor het eerste kind en 0,34 euro voor het tweede. Bij 65.000 euro gaat het om respectieve lijk 2,05 en 0,57 euro per uur. Baby's Uitdagingen zijn er nog genoeg, al dus Vons. Eén ervan is dat de rijks overheid sinds 1 januari eist dat er één medewerker op drie baby's moet staan, tegen eerder één mede werker op vier baby's. ,,De perso neelskosten halen we er met drie ba by's nog uit", vertelt Vons, ,,maar an dere kosten, zoals voor eten, niet. We kunnen dit financieel opvangen, omdat we onze organisatie strak hebben ingericht." Werving van personeel is ook een punt. Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen werkt samen met mbo- school Scalda. Een mooie ontwikke ling is volgens Vons dat Scalda een nieuwe opleiding aanbiedt gericht op onderwijs en kinderopvang. ,,Medewerkers kunnen dan bijvoor beeld een dagdeel in de kinderop vang werken en een dagdeel als klasse-assistent op basisscholen. Dat maakt beide beroepen aantrekkelij ker." was volgens hem niet vanzelfspre kend. ,,Albron werkt in meer zorg instellingen. Op veel plekken kan alleen met de pinpas worden be taald." Het is nog niet duidelijk wanneer de nieuwe situatie ingaat. Albron deed zaken met geldtransporteur SecurCash, maar die is onlangs fail liet verklaard. Een andere geld transporteur moet eerst worden ge vonden. ,,Dat is een kwestie van en kele weken'', heeft Remi Lafarre, fa cilitair manager bij ZorgSaam, be grepen. De partij50Plus in Terneuzen heeft juist vorige week in een brief bij ZorgSaam aangedrongen op het herinvoeren van betaling met con tant geld in het ziekenhuis. Los daarvan was de cliëntenraad al een tijdje in gesprek met de directie en Albron. Bos: ,,Ik heb zelf meegemaakt dat mensen koffie bestelden en niet konden afrekenen, omdat ze geen pinpas hadden. Dat is gelukkig straks verleden tijd." AXEL De Halle, 10.00 uur: Wandelen: 't Kasteeltje, 13.30 uur: Crea tieve middag; HULST De Lieve, 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Prijskaarten; De Serre, 10.00 uur: Kaartjes maken; 12.00 uur: Samen eten; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Geheugentraining; 14.00 uur: Schildersclub; Porgy Bess, 20.00 uur: Lezing schrijver-filosoof Paul Scheffer over zijn jongste boek 'De vorm van vrijheid'; Edvard Grieghof 113, 19.30 uur: Bijeenkomst planologie werkgroep natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; Bij Dorpscentrum, 12.30-15.30 uur: Weekmarkt; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen. HULST ZorgSaamlocatie De Blaauwe Hoeve in Hulst zat gisteren zo'n anderhalf uur zonder stroom. Wegens werk- zaamhe- den aan de kabel in de buurt was er sprake van een korte spannings dip, vertelt een woordvoer ster van Enduris. ,,Het energiesysteem van De Blaauwe Hoeve had daar vervolgens last van." Grote gevolgen had de storing niet, zegt een woordvoer der van ZorgSaam. ,,Alleen de lift deed het niet, maar het eten voor de bewoners was gelukkig al warm. De schuifdeuren konden met de hand worden openge maakt.'' IN DE REGIO Drie schrijvers geven lezing Drie schrijvers, Anne Lichthart, Koen Caris en An- nemarie de Gee, geven morgen een lezing in de raads zaal van het belfort. Ze vullen de avond met eigen werk, korte verhalen en gedichten. De drie hebben allemaal enige tijd in de stad verbleven in het kader van het pro ject 'schrijvers in re sidentie in Sluis'. De lezing begint om 20.00 uur, de deu ren zijn open om 19.30 uur, kaarten a vijf euro zijn ver- krijgbaar bij de VVV Sluis. Vertelmiddag over bevrijding Stichting Behoud Monumenten Bier vliet houdt donder dag een vertelmid- dag over de ge schiedenis van Biervliet. Rinus Willemsen, dialectliefhebber en heemkundige, neemt u mee naar de tijd net vóór en na de bevrijding in 1944 met interes sante foto's uit die periode. Vóór de pauze is er ruime aandacht voor de bloeitijd van Bier- vliet in de middel eeuwen. Aanvang 14.00 uur in het Trefpunt. AARDENBURG Lezing door Dirk Boone Dirk Boone geeft donderdag een le zing over christe lijke mystieke litera tuur in Aardenburg. Hij vertelt het ver haal aan de hand van een reeks cita ten uit teksten. De lezing begint om 20.00 uur en vindt plaats in Doopsge zinde kerk Het Lam, Wetstraat 37 in Aardenburg. De toegang bedraagt vijf euro. MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 15 januari 2019 Meer vraag naar kinderopvang Harmen van der Werf Terneuzen Rianne Vons, directeur Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen. In het ziekenhuis van ZorgSaam in Terneuzen kunnen binnen en kele weken een kopje koffie, een ijsje en andere versnaperingen weer met contant geld worden afgerekend. Harmen van der Werf Terneuzen AARDENBURG Kaaiplein, 8.00-12.00 uur: Weekmarkt; Het Lam, Weststraat 37, 13.30 uur: Crea Samen; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Gymnastiek; KLOOSTERZANDE Woonzorg centrum Antonius, 10.00 uur: Samen in beweging; 14.00 uur: Kaarten, sjoelen; Dorpshuis Binnendeur, 13.30 uur: Handwerken; 19.30 uur: Bijeenkomst De Zonnebloem; SAS VAN GENT Keizer Karel- plein, 8.30-15.00 uur: Weekmarkt; SINT-JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Nieuwjaarsbijeen komst De Zonnebloem; 20.30 uur: Repetitie Gregoriaans koor; SLUIS Mfc De Keure, 14.00 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst KBO-PCOB, afdeling Aarden- burg-Eede-Sluis met bingo; SLUISKIL 't Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senio ren; 13.30 uur: Kaarten; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: Soos; VL SLUIS BIERVLIET DOW TELT AF TERNEUZEN Wie bij Terneuzen de Westerscheldetunnel inrijdt, kan het niet ontgaan zijn. Een digitale klok aan de oostkant tikt de tijd weg tot het nieuwe hoofdkantoor van chemieconcern Dow eind maart opent. De eerste Dow-me- dewerkers trekken er al in de loop van die maand in. Ruim 1100 werkplekken komen in het kantoor, met name op de ad ministratieve serviceafdelingen voor Dow Europa, Midden Oosten en Afrika. Die zijn laatste jaren in Terneuzen gebun deld en fors gegroeid. Zo sterk zelfs, dat Dow ook het vroe gere belastingkantoor en Neckermann-gebouw in Terneuzen blijft gebruiken. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53