Never give up biedt kankerpatiënten hulp en een verzetje Zierik brengt stuk Claus op toneel 6 Vogelwachters op Verklikkerstrand Met negen broedende paartjes strandple vieren op het Verklikkerstrand in Nieuw-Haam- stede kon de beschuit met muisjes afgelopen jaar bijna uit de kast. Alleen liep het met geen enkel ei goed af. Tijd voor drastische maatregelen. Komend jaar worden voor de strandbroeders op het natuur- strand vogelwachters ingezet. Afge lopen jaar is er op initiatief van Staatsbosbeheer al een stuk van het Verklikkerstrand afgezet. Hoewel de nestjes er waren, ging het toch mis. „Als er een hond overheen dar telt, gaan de eieren stuk. Of als de vogels langere tijd weggejaagd wor den van hun nestje, kunnen ze niet verder broeden. Er is zoveel wat kan verstoren", licht John Jansen van de vogelwerkgroep van Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland (NVSD) toe. Uitleg De bedoeling is nu om tijdens het broedseizoen (van half mei tot half juli) vrijwillige vogelwachters in te zetten. Zij zullen vanuit een mobiel vogelwachtershuisje de nesten be waken en, dat is het voornaamste, tekst en uitleg geven aan strandgas- ten. ,,We hopen mensen enthou siast en bewust te maken door in- rika en Australië. Met als motto share the beach laten lokale vrijwil ligers daar plevieren en hun jongen vanaf een veilige afstand aan strandgasten zien om ze zo te over tuigen van de noodzaak van de be schermingsmaatregelen. Die maat regelen zijn ook hier hard nodig. De populatie strandplevieren holt in razend tempo achteruit. Pakweg 40 jaar geleden broedden er nog 900 paar strandplevieren in Nederland, inmiddels gaat het om een koppel tje of 140. Maar ook andere strand- broeders als bontbekplevier en dwergstern kunnen baat hebben bij een afgezet strand en bij toezicht en informatie. Optimaal Komend jaar wordt het strand opnieuw afgezet. Gezocht wordt naar vrijwilligers die als vogel wachters bij het project aan de slag willen. Meer informatie is te krij gen tijdens de winterlezing van NVSD, die donderdag wordt ge houden in het dorpshuis van Noordwelle. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. IN DE REGIO Winterconcert Srétenieje Apollo luidt nieuw jaar in Modelboten in De Meulvliet VERBOUWING MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 15 januari 2019 SD Strandplevieren krijgen bewaking Esme Soesman Nieuw-Haamstede SMpieviG' Een deel van het Verklik kerstrand is al afgesloten om broedende paartjes strandplevieren te bescher men. formatie te geven. Zodat de natuur daar zijn gang kan gaan en de vogel tjes succesvol kunnen broeden." Het project wordt opgetuigd met begeleiding van Vogelbescherming Nederland, die zich heeft laten in spireren door zogenoemde beach breedersprojecten in Noord-Ame- Op het Verklikkerstrand, dat door de gemeente Schouwen-Duiveland is aangewezen als natuurstrand, zijn de omstandigheden optimaal voor dit soort vogels. Die zijn gek op het overgangsgebied tussen duin en strand waar jonge duintjes oppie pen en zij in kuilen hun eieren leg gen. ZIERIKZEE Theatergroep Zierik werpt zich voor haar nieuwste productie op een stuk van niemand minder dan Hugo Claus. In De Ver dieping gaat 15 februari Pas de deux in première. De Vlaamse schrijver schreef Pas de deux in 1973. De in 1997 herschreven tragikomedie biedt een inkijkje in hoe het er indertijd aan toe ging bij het Nederlandse toneel. Een bekende acteur en een jonge actrice die vroe ger samen een liefdesrela tie hadden, moeten een ro mantische scène repete ren. Dat gaat niet zonder slag of stoot. Kaarten op theatergroepzierik.nl. Krijg je met kanker te maken, dan wordt het medisch traject doorgaans voor je uitgestippeld. Maar je weg vinden tussen aller lei aanbieders die kunnen hel pen je leven aangenamer te maken of weer op de rit te krij gen, is een stuk lastiger. Met het event Never Give Up probeert ergotherapeute Femke Kos- tense daar verandering in te brengen. Esme Soesman Renesse Kostense houdt het evenement za terdag samen met dik twintig an dere ondernemers, therapeuten en organisaties in de Zeeuwse Stro men in Renesse. Never Give Up is een verwendag en informatiemarkt over kanker in een, met lezingen, workshops en informatiestands over onder meer visagie en oedeemtherapie. Er zijn ansichtkaarten met kankergerela- teerde boodschappen te koop en er wordt kindercoaching aangeboden. ,,Het is een heel breed aanbod. Er is heel veel hulp mogelijk. Maar veel mensen weten dat niet en hebben ook geen puf om alles uit te zoeken. Terwijl hier zoveel gebeurt. Maar we zijn best onvindbaar met z'n al len. Dat zie ik als een gemiste kans. Daar wil ik iets aan doen." In acht weken tijd zette Kostense Never Give Up op poten. Dankzij de 'razendenthousiaste' overige deel nemers: vaak gespecialiseerde aan bieders die mensen met of na kan ker een duwtje in de rug kunnen geven. Zo kan een massage wonde ren doen. En Kostense zelf kan, als ergotherapeute, veel betekenen voor mensen die worstelen met kankergerelateerde vermoeidheid. ,,Mijn droom is dat mensen uit deze dag iets positiefs kunnen halen. Het is een positief en laagdrempelig evenement. Een feestje wil ik het niet noemen, maar het is wel een 'feel good' dag." Never Give Up duurt van 11.00 tot 16.00 uur. GOES Het Zeeuws Byzan tijns Koor Sréte nieje verzorgt vrij dag een wintercon- cert in de Vredes- kerk. Onder leiding van Emilia Tabach- nik-Li brengt het koor de warme klanken van Rus sisch Orthodoxe li turgische gezangen ten gehore, als mede Russische en Oekraïense volks liederen. Het con cert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten dertien euro en zijn verkrijgbaar via zeeuwsbyzan- tijnskoor.nl. BROUWERSHAVEN Brassband Apollo geeft zaterdag een nieuwjaarsconcert in Brouwershaven. Ditmaal in samen werking met eupho- niumspeler Edwin de Neijs. De brass band brengt een gevarieerd pro gramma ten gehore, en begeleidt de so lo's van De Neijs. In 1999 won hij het proefspel bij het or kest van de Konink lijke Luchtmacht. Hij is bij dit orkest ook actief als arrangeur en componist. In 2008 won hij een compositiewedstrijd met de mars Airpo- wer. De avond in het Tonnenmaga- zijn begint om 19.30 uur. Entree is gratis. THOLEN Scheepsmodel bouwclub Tholen houdt vrijdag en za terdag een intro ductie en in De Meulvliet wordt een tentoonstelling ge houden. Diverse modelboten zijn er te bewonderen. Vrijdag is iedereen welkom van 19.00 tot 22.30 uur, zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. RENESSE Het is bijna niet voor te stellen, maar over drie maanden ziet het dorpshart van Renesse er een heel stuk fraaier uit. Het beeldbepalende pand van Bomont, op de hoek van de Hogezoom en de Jan van Renesseweg, wordt volledig onderhanden genomen. De winkels worden ver nieuwd, zowel van binnen als van buiten, en uitgebreid. Ze krijgen ook allebei een klein stukje horeca: bij de dameskle ding komt een tearoom en bij de herenkleding een koffiebar. ,,Voor Pasen moet alles af zijn'', zegt eigenaar Ron Bouw man. FOTO ERNESTA VERBURG BROUWERSHAVEN Tonnen- magazijn, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BRUINISSE Dorpshuis de Van ger, 17.30 uur: Tafelen in de buurt; 20.00 uur: Yoga door de Toermalijn; BURGH-HAAMSTEDE Dorps huis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdan sen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Pelgrimskerk, 9.00, 10.15 en 20.15 uur: Yoga; DREISCHOR Wijnhoeve de Kleine Schorre, 20.00 uur: Klankmeditaties; GOES Grote markt, 09.00 16.00 uur: Weekmarkt; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: Koersbal en soos; NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: Badminton Se nior en BC Noordgouwe; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ou deren; 19.00- 23.00 uur: Dart vereniging Smijt Maar Raak; RENESSE Dorpshuis, 19.15 20.15 uur: Yoga Steffine; SCHARENDIJKE Dorpshuis de Putmeet, 13.00-16.00 uur: Te kenen en Schilderen; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.00 uur: Bewegen op mu ziek, 15.15 uur: Koersballen; SIRJANSLAND Dorpshuis, 19.15 uur: Bewust en ontspan nen bewegen; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Mary Shelley; Pontes Pieter Zeeman, 19.00 uur: Tai-Chi voor gezondheid en zelfverde diging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49