f f. DAKOTECH Blind 10 ZEELAND 15 16 17 18 TM Streektaal Ontdekkingsreiziger Bernice Notenboom ondernam drie expedities naar de Noordpool. Ze schreef er een fascinerend boek over: 'Arctica, mijn biografie van de Noordpool'. Vrijdag 25 januari verzorgt ze in de Kloveniersdoelen in Middelburg de eerste PZC/Drvkkery-lezing van dit jaar. ernice Notenboom (1962) woont afwisse lend in Canada en in |Nederland. Als kli maatjournaliste en filmmaakster brengt ze de wereld wijde klimaatverandering in beeld. Ze ondernam expedities door Siberië en door Groenland. Ze was in 2008 de eerste Neder landse die op ski's de Zuidpool be reikte, een tocht van bijna duizend kilometer. In 2009 haalde ze de top van de Mount Everest. Vijfjaar la ter probeerde ze van de Noordpool naar Canada te skiën. Die poging strandde in kou en storm. Ze leidde drie expedities naar Spits bergen (2016-2018) met ruim hon derd bestuurders van grote Neder landse ondernemingen. Met haar film Seablind (2016) maakte ze de scheepvaartwereld attent op de ef fecten van roetuitstoot op Arctica. De journalist zegt besmet te zijn met het poolvirus. In een eerder interview in deze krant verklaarde ze haar liefde: ,,Er is geen land schap dat zo leeft, dat zo piept, scheurt en kraakt. Nergens ben je zo op jezelf teruggeworpen, word je zo hard afgestraft als je fouten maakt. Zo'n landschap dwingt res pect af. Ik ben verslaafd aan het overweldigende gevoel van isola tie dat je daar ervaart, het besef van mijn eigen nietigheid. Je zwoegt van ijsschots naar ijs schots. Continu dreigt gevaar. Je bent er alleen bezig met overle ven." Het einde van de poolexpedities is in zicht. Door de opwarming van de aarde is het ijs zo dun ge worden, dat het voor vliegtuigen die poolreizigers afzetten, bijna onmogelijk wordt er te landen. ,,Als het ijs gaat smelten en scheu ren, kun je niet meer wegkomen." Hoe serieus dat gevaar is, ervoeren de Nederlandse poolreizigers Marc Cornelissen en Philip de Roo in 2015. Zij zakten door het ijs en kwamen om. Bernice Notenboom hield aan haar expedities een bevroren lip over, een paar gevoelloze vingers Het duurt niet lang meer voor de pool ijsvrij is en een knie die toe is aan vervan ging. In haar boek Arctica ziet ze dat als een overeenkomst met de Noordpool: ,,We zijn allebei be schadigd." Ze zag met eigen ogen wat klimaatverandering met het noordpoolgebied doet. ,,Het duurt niet lang meer voor de pool ijsvrij is. Wij zijn een nieuwe oceaan van het gebied aan het maken. Arctica heeft de strijd tegen klimaatveran dering verloren. De Noordpool is niet meer het slachtoffer, het is de drijvende kracht geworden achter klimaatverandering. Bijna de helft van het poolijs is al gesmolten, een gebied zo groot als Europa. Dat ijs hield onze planeet koel. Het witte ijs dat zonlicht terugkaatste naar de atmosfeer, is veranderd in zwart zeewater dat de warmte ab sorbeert. Daardoor smelt het over gebleven ijs nog sneller." PZC/Drvkkery-lezing door Ber nice Notenboom: vrijdag 25 ja nuari in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Korting: Lezers van de PZC kunnen gebruik maken van een kortingsactie bij online aankoop van een kaartje. Uw ticket kost dan €3,50 in plaats van €7,50. U bestelt online via www.drukkerijmiddelburg.nl. Voer tijdens het bestellen de kortingscode 'pzcnotenboom' in om te profiteren van de actie. Met de kortingscode kunnen maximaal twee kaarten per persoon worden besteld. Uw partner voor ramen, deuren en dakkapellen. www.dakotech.nl 0113 603 148 Op 4 jannewaorie was 't Wereldbrailledag. Ik d'r nie an edocht, want dan aod'ik toe 3 in mien biedraehe van de streektaele over de blin den eschreve. Ik d'r drie van naebie mee'emaekt in z'è aole drie indruk op mien emaekt. In mien jeugd in Nijmegen kwam d'r tuus 'n weke lank 'n blinde vrouwe uut Eind'oven mit eur man. Ze dee de Vierdaegse meeloape. De gemeênte ao de in woners evrohe slaepruumte te geen an de deêlnemers, want dat was t'r vees te weinig. Noe nog, g'loaf ik. Mien ouwers aode d'r eihe dae vó op'ehee. Die vrouwe ao netuurlijk eur man as behelei- der, die dee d'n eêle tocht neffen of achter d'r fietse. Z'eit de tocht zonder blaeren eêmae in makke lijk uut'eloape. Ze dee d'r agheêl nie groós over, in dat was wè an dester bie 'n Braebantse joengen die 't wè 's even zou doe in de twidden dag 3 most uutvaole. Dae zat 'n achter ons uus die middeg mit z'n voeten in 't wae- ter. Onze Braebantse bure, die d'r eihe 3 geërherd ao an de groót- spraeke van die knul, zei zicht- baer gelokkig: Braebants roem in d'n emmer. 'n Paer jaer laeter zat ik op de kweekschole in kreeg dae gods dienstles van dominee Jan Wit. Die was ok blind in ao op de les- senaer d'n biebel te laahen: twi eêle groóte dikke boeken in braille. Die kon daemee vluhher leze as wulder mit onze twi goeie oahen. In 't darde voórbeeld is onze dappere blinde vriendin op Renisse, die tot an eur doód over3 bie betrokke was, d'r eihe vó ao- les intresseêrde in aoltied d'r eihe druk miek vó eur blinde medem- aansen. Ze zat in 'n groepje dat de gemeênte dee voórlichte waer of 't nog beter toehankelijk gemaekt kon ore vó blinden in waer of 't gevaerlijk was. Ik wete nog, dat ons eur meenaeme naer zó'n gla- diolententoónstellieng in Stel lendam, die bin daer vee jaeren eweest. Ze wou an aole blomstik- ken, die daer moói stienge of laahe te wezen, d'r viengers laete gae, eêl voórzichtig, in dan kon ze zaahe wat of t'r nog meer as gla diolen in verwaarkt was. Duzetters 't Waere aole drie düzetters. Zouwe aole blinden dat weze? Zou dat komme omdat ze 't nie makkelijk aode in toch vooruut wilde? Misschien julder zaalf ok nog wè voórbeelden. As gewone maansen, die goed kunne kieke, kü m'n d'r nog wat van opsteke. 'n Ernstig stikje dit keer of juust bemoedihend? Bernice Notenboom is verslaafd aan de Noordpool. foto martin hartley dinsdag 15 januari 2019 GO 'De pool en ik zijn beschadigd' Jan van Damme Middelburg Be -Bernice Notenboom Dl WOE VRIJ JAN JAN JAN JAN De voordelen van een Dakotech dakkapel Dakotech is dè dakkapel specialist van Zeeland if De scherpste prijzen en de hoogste kwaliteit Duurzaam en weersbestendig, tevens voorzien van kunststof kozijnen Snelle levering en montage, binnen 1 dag geplaatst Assamblage en montage door eigen team ervaren monteurs DIRECT PROFITEREN? Vraag onze GRATIS BROCHURE of een GRATIS ADVIESGESPREK aan via DAKOTECH.NL/CONTACT of BEL 0113 603 148. Danielsweg 6, Heinkenszand Tel.: 0113 603 148 E-mail: contact@dakotech.nl *Gratis montage is alleen geldig voor de plaatsing op locatie. Vraag naar de voorwaarden. Alleen geldig tijdens actiedagen. Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42